NOŚ ODBLASKI! BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE!

       Policjanci z pyrzyckiej drogówki w ramach działań ODBLASK I ŚWIATŁO swoją uwagę skierowali na niechronionych uczestników ruchu drogowego. W związku z pogarszającymi się warunkami drogowymi zmniejsza się również widoczność na drodze. Mając na uwadze bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, policjanci apelowali o używanie kamizelek i elementów odblaskowych zachęcając do ich stosowania także w obszarze zabudowanym.

         Działania te mają na celu uświadomienie, jakie zagrożenia czyhają na pieszych i rowerzystów, którzy lekceważą zasady i bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój widziany jest przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów, natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.


reklama
     

         Pyrzycka drogówka dzisiaj (24.10) w godzinach porannych prowadziła działania na terenie Pyrzyc. Policjanci rozmawiali z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego o tym jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, a także stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez ulicę. Mundurowi przypominali także o wyposażeniu jednośladu w obowiązkowe oświetlenie. Funkcjonariusze wręczali pieszym samozaciskowe opaski odblaskowe, natomiast rowerzyści otrzymywali kamizelki odblaskowe oraz poradniki rowerzysty.


reklama
      

          Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważnie jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

         Warto pamiętać, że koszty elementów odblaskowych są niskie, natomiast konsekwencje i koszty leczenia ofiar wypadków są zdecydowanie wyższe.

sierż. szt. Marcelina Pałaszewska
KPP w Pyrzycach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.