CZWORONOŻNI FUNKCJONARIUSZE PYRZYCKIEJ POLICJI

         Tropią ślady pozostawione przez sprawców przestępstw, pomagają w poszukiwaniu osób zaginionych i zabezpieczeniu imprez. Graf i Tores, dwa psy patrolowo-tropiące służące w pyrzyckiej komendzie, na co dzień wraz ze swoimi przewodnikami patrolują ulice Pyrzyc.

         Choć nie noszą mundurów, broni ani środków przymusu bezpośredniego, to wspaniale sprawdzają się w walce z przestępcami. Psy policyjne, bo o nich mowa, na co dzień wspierają policjantów podczas ciężkiej służby na rzecz bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców powiatu pyrzyckiego. Czworonogi posiadają niezwykłe umiejętności. Pomimo coraz bardziej rozwiniętych technologii i coraz większej ilości urządzeń technicznych, elektronicznych, nic nie jest w stanie zastąpić psiego nosa i jego umiejętności węchu. To niezwykle czułe „urządzenie” potrafi wyłapać nawet bardzo delikatne zapachy. Ta wspaniała umiejętność może być wykorzystywana na wiele różnych sposobów. Kolejnym istotnym zmysłem psa jest słuch, znacznie czulszy niż człowieka. Psy są w stanie słyszeć dźwięki o częstotliwości lub tonacji dla nas ludzi zupełnie niesłyszalnej.


reklama
     

        Psy służące w pyrzyckiej Policji pochodzą z naboru zewnętrznego. Zwierzęta muszą spełniać określone kryteria. Do służby przyjmowane są psy zdrowe, w wieku od roku, do dwóch lat. Nie mogą bać się strzałów, powinny odznaczać się określonym poziomem agresji – muszą bowiem bronić przewodnika. Powinny posiadać także wrodzony instynkt aportowania, bo wtedy będą dobrze tropiły. Pies, wybrany w oparciu o takie kryteria, wraz ze swoim przewodnikiem trafia do Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, który jest integralną częścią Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Tam jest ponownie sprawdzany przez weterynarza pod kątem zdrowia, a przez treserów pod względem wymaganych cech niezbędnych w danej specjalizacji. Szkolenie trwa pięć miesięcy. Od samego początku kursy podzielone są na poszczególne specjalizacje.

       Umiejętności psów policyjnych podlegają systematycznej weryfikacji. Wracające ze szkolenia dostają tzw. atest, wydawany na rok czasu. Po roku służby każdy pies przechodzi ponowny egzamin przed komisją. Jeżeli jest sprawny i zachował wszystkie umiejętności nabyte podczas szkolenia, to atest ten jest przedłużany na kolejny rok.

        W pyrzyckiej jednostce służą dwa psy patrolowo-tropiące. To owczarki niemieckie: Graf i Tores. Tropią głównie ślady pozostawione przez przestępców na miejscu kradzieży, włamań, rozbojów, poszukują osób zaginionych, pomagają w zabezpieczeniu imprez.

       Mówiąc o czworonożnych funkcjonariuszach, nie sposób nie wspomnieć o ich przewodnikach. Policjanci, którzy nimi zostają muszą posiadać predyspozycje do pracy ze zwierzęciem. Nie mogą być to ludzie przypadkowi, ponieważ wówczas ich praca nie przyniesie pożądanych efektów w służbie. Warunkiem sukcesu jest świetnie wyszkolony i zgrany duet: przewodnik i pies służbowy.

       3-letni Graf na co dzień pracuje wraz ze swoim przewodnikiem – mł. asp. Jackiem Mazurkiem, natomiast opiekunem 2-letniego Toresa jest sierż. Paweł Jaborowski.

      Tores jest „świeżo upieczonym” funkcjonariuszem Policji. W sierpniu br. wraz ze swoim przewodnikiem ukończył kurs w Sułkowicach i od tamtej pory obaj wspólnie wykonują zadania służbowe.

sierż. szt. Marcelina Pałaszewska
KPP w Pyrzycach


reklama
      

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.