PIERWSZY SZKOLNY DZWONEK ZA NAMI

          Za nami pierwszy dzień w szkole, wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego rozpoczęła się akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pyrzycach wziął udział w rozpoczęciu roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Kłodzinie, a policjanci Zespołu Ruchu Drogowego pełnili służbę w okolicach szkół, zwracając szczególną uwagę na bezpieczeństwo uczniów i ich rodziców podczas przemieszczania się do placówek oświatowych.

           Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pyrzycach mł. insp. Jarosław Czaja wziął udział w inauguracji nowego roku szkolnego 2017/2018 w szkole, która została wyróżniona w programie „Bezpieczna Szkoła” tj. Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Kłodzinie. Komendant podczas apelu podkreślił, że szkoła w Kłodzinie została wyróżniona za swoją działalność profilaktyczna na rzecz poprawy bezpieczeństwa, jednocześnie wyraził nadzieję, że placówka w dalszym ciągu będzie kontynuować swoją działalność na tym samym poziomie, a nawet wyższym. Pierwszoklasiści na powitanie w nowej szkole z rąk policjantki zajmującej się profilaktyką w pyrzyckiej komendzie otrzymały elementy odblaskowe.


reklama
     

         Jak co roku, w rejonach szkół w najbliższych tygodniach służbę pełnić będą policjanci, czuwający nad bezpieczeństwem najmłodszych w drodze do i ze szkoły. Funkcjonariusze będą nadzorowali przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, rowerzystów jak i pieszych. Od września policjanci rozpoczną również spotkania profilaktyczne z najmłodszymi uczniami szkół podstawowych. Zajęcia ze stróżami prawa z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym będą dla dzieci doskonałą nauką dobrych nawyków, ale i okazją zastosowania zdobytej wiedzy i umiejętności w praktyce.

         Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego policjanci przypominają również o podstawowych zasadach związanych z bezpiecznym przemieszczaniem się po drogach prowadzących do szkoły. Pamiętajmy, że:
– Zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności na drodze – zmierzch, deszcz czy mgła dzieci są gorzej widoczne dla kierujących
– Najmłodsi często podejmują nieprzewidziane decyzje – wbiegając na ulicę bez oceny zagrożenia,
– Nie potrafią ocenić odległości pojazdu od siebie, ani też prędkości z jaką porusza się pojazd,
– Zdolność reagowania na kilka bodźców jednocześnie (sygnał dźwiękowy, wzrokowy) jest ograniczona bądź niemożliwa,
– Słabo się koncentrują, a jednocześnie szybko się rozpraszają,
– Szybko się uczą, jednak równie szybko uczą się nieprawidłowych zachowań, zwłaszcza tych, które pokazują im dorośli będący dla nich autorytetami,

          Pyrzyccy policjanci wraz z nowym rokiem szkolnym wszystkim uczniom życzą samych sukcesów w nauce, a także aby każdego dnia droga do szkoły była bezpieczna.

sierż. szt. Marcelina Pałaszewska KPP w Pyrzycach


reklama
      

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.