PROJEKT CYBERNAUCI – o bezpieczeństwie w sieci

        W dniu 10.04.2017 w Szkole Podstawowej w Okunicy już od rana zmiana planu. Powód? Bo już od pierwszej godziny lekcyjnej uczniowie -najpierw klasy I i II, a po 3 godzinach III i IV, brali udział w zajęciach w związku z programem ministerialnym pt. Cybernauci – „Kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”, do którego szkoła dołączyła jeszcze w poprzednim semestrze.          Cel, jaki przyświeca programowi to uświadomienie użytkownikom sieci internetowej, w jaki sposób korzystać z Internetu. Całość, obejmującą warsztaty dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli,  prowadziła  pani Anna Wyrwał -pracownik fundacji.  W czasie zajęć warsztatowych uczniowie mieli możliwość poznania z najważniejszymi zagrożeniami  płynącymi z sieci.  Młodsze dzieci wykonały własne papierowe komputery i z ich wykorzystaniem uczyły się podstaw działania Internetu. Uczniowie poznali kategorie gier i ich oznaczenia oraz dowiedzieli się, które z nich są odpowiednie do ich wieku. Na koniec prowadząca pokazała wiele ciekawych stron internetowych, które nie tylko bawią, ale także uczą, a treści w nich zawarte są pod stałą kontrolą administratorów stron. Wszelkie treści zostały podane w takiej formie, by nawet najmłodsi uczestnicy zdobyli niezbędną wiedzę.


reklama
     

         Po uczniach przyszła kolej na nauczycieli. Również im pani Anna Wyrwał uświadomiła w jaki sposób zachęcać uczniów do dobrego korzystania z sieci. Wskazała również wiele niebezpieczeństw płynących z sieci i skuteczne sposoby reakcji na nie. Podała strony internetowe, dzięki którym można prowadzić zajęcia na miarę XXI wieku wykorzystując to, co dzieci lubią najbardziej- czyli gry internetowe. Prowadząca wskazała liczne przykłady wykorzystania sieci w edukacji zachęcając tym samym nauczycieli do traktowania Internetu jako narzędzia pracy ułatwiającego prowadzenie zajęć lekcyjnych lekcyjnych.

        Ostatnim etapem szkolenia było przeprowadzenie warsztatów dla rodziców. Podczas zajęć oni także mogli uświadomić sobie, że to co wiedzą o swoich dzieciach, nie zawsze gwarantuje ich bezpieczeństwo. Po obejrzeniu krótkich filmików pokazujących naiwność dzieci zbyt łatwo wierzących w szczerość intencji osób w Internecie, z pewnością przeprowadzą ze swoimi pociechami rozmowy. Bardziej też będą kontrolować to, czym zajmują się ich dzieci.


reklama
      

       Taką przynajmniej idea przyświecała przeprowadzonym warsztatom. Tak czy inaczej, były one twórcze i pokazały czym interesują się uczniowie szkoły, w co grają, jak spędzają czas, co jest niebezpieczne, a co warto wykorzystywać, by pomóc i uczniom i ich rodzicom i nam -nauczycielom.
Już po świętach – ostatnia część warsztatów pt Mój wizerunek w Internecie, tym razem przeznaczona dla uczniów klas V-VI.

K. Jaszczak

gl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.