CYBER – BEZPIECZNI CZYLI DEBATA SPOŁECZNA Z LICEALISTAMI

          13. grudnia w Zespole Szkół nr 1 im. Noblistów Polskich odbyła się debata społeczna pn. CYBER – BEZPIECZNI. Tym razem debata była skierowana do młodzieży licealnej, która w obecnych czasach często staje się ofiarą, ale i zarazem sprawcą cyberprzemocy.

         W spotkaniu udział wzięli zaproszeni uczniowie liceum i klas mundurowych. Debatę poświęconą zagadnieniom bezpieczeństwa w sieci i cybezzagrożeniom otworzył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji podinsp. Jarosław Czaja. W debacie uczestniczyli również Pani nadkom. Edyta Haszczak psycholog Sekcji Psychologów KWP w Szczecinie, która przyjechała na specjalne zaproszenie w roli eksperta, a także Naczelnik Wydziału Kryminalnego KPP Pyrzyce podkom. Jacek Przepiórka, st. insp. Szymon Rakowski z Zespołu OIN KPP w Pyrzycach oraz dzielnicowy rewiru 3 – sierż. Marcin Pontyk.


reklama
      

        W pierwszej części debaty jako pierwszy zabrał głos Naczelnik Wydziału Kryminalnego, który omówił zagadnienia cyberprzemocy w świetle przepisów polskiego prawa. Następnie głos zabrała pani nadkom. Edyta Haszczak, która przedstawiła prezentację multimedialną dot. przyczyn, rodzajów i skutków cyberuzależnień z jakimi młodzi ludzie mogą się spotkać. Kolejną osobą występującą w roli eksperta był pan Szymon Rakowski, który przedstawił w jaki sposób ustrzec się przed cyberzagrożeniami z punktu widzenia teleinformatycznego.

        Po wystąpieniach głos oddano uczestnikom debaty szukając odpowiedzi na nurtujące problemy. Debata pozwoliła na wymianę informacji o istniejących zagrożeniach, a podsumowując należy zauważyć, że uczestnicy debaty zwrócili uwagę na to, iż istotną rzeczą jest odpowiednie zabezpieczenie urządzeń teleinformatycznych i kont internetowych przed niepożądanymi działaniami hakerów, a także korzystając z portali społecznościowych i zamieszczając komentarze do publikacji należy zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych. Ponadto ważną rolę w zwalczaniu zjawiska cyberprzestępczości odgrywa świadomość społeczna i należy prowadzić działania edukacyjne w tym obszarze.

       Na koniec debaty, uczestnicy mieli okazję wypełnić ankiety dotyczące oceny stanu bezpieczeństwa oraz oczekiwań wobec instytucji Policji.

st. sierż Marcelina Pałaszewska
KPP w Pyrzycach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.