1 grudnia Światowy Dzień AIDS

            Co roku, 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS, ustanowiony z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia. To dzień jednoczenia się w walce z HIV, wspierania osób żyjących z tym wirusem, jak również edukacji w zakresie HIV/AIDS, która może być ratunkiem.

           Obchodom Światowego Dnia AIDS nierozłącznie towarzyszy Czerwona Kokardka, która symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Czerwony kolor wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, namiętności, walkę i miłość. Czerwona kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS.


reklama
      

            Po 31 latach od rozpoznania pierwszego w Polsce zakażenia HIV, skala problemu wciąż jest duża. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, od początku epidemii (1985r.) do 31 sierpnia 2016 r. zarejestrowano ogółem 20756 osób zakażonych HIV. W ostatniej dekadzie liczba nowo wykrywanych zakażeń HIV w Polsce wzrosła o 75%. Każdego roku rejestrowanych jest w Polsce kilkaset zakażeń HIV, co oznacza, że codziennie 2–3 osoby dowiadują się o zakażeniu. Większość z nich to ludzie młodzi.

          W 2015 r. (wg danych skumulowanych od 1985r.) w woj. zachodniopomorskim zarejestrowanych było łącznie 777 osoby zakażone wirusem HIV, natomiast w samym 2015 roku zarejestrowano 52 nowe zakażenia, zespół AIDS rozpoznano u 8 osób. W 2016r. (do 28.06.2016r. ) zarejestrowano na terenie województwa 27 nowych zakażeń HIV oraz 6 zachorowań na AIDS. Dominującą drogą zakażenia pozostaje aktywność seksualna tj. podejmowanie aktywności seksualnej bez zabezpieczenia prezerwatywą i częsta zmiana partnerów seksualnych.

         Zakażenie HIV nie wywołuje charakterystycznych objawów. Jeśli nie zrobi się testu diagnostycznego, można przez wiele lat nie wiedzieć o zakażeniu. Przyjmuje się, że 30–35 tys. Polaków jest zakażonych HIV, a ok. 50% spośród nich o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Pamiętajmy, te badania mogą ocalić nie tylko nas samych, ale też wielu innych, w tym naszych najbliższych. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pyrzycach zachęca do wykonywania bezpłatnych i anonimowych testów w punktach konsultacyjno – diagnostycznych (PKD) na terenie całego kraju. Najbliższy punkt znajduje się w Szczecinie przy ul. Wojska Polskiego 160, tel. (91) 486 00 25, działa w systemie całorocznym w poniedziałki i środy w godz. 15.30 – 19.30 oraz w piątki w godz. 15.30 – 17.30.

         Warto również pamiętać iż badanie w kierunku HIV należy do pakietu badań dla kobiet w ciąży określonego jako standard w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem ( Dz. U. z 2012r. Poz. 1100). Ww. Rozporządzenie Ministra Zdrowia zakłada wykonanie badania w kierunku HIV do 10 tyg. ciąży oraz między 33- 37 tyg. ciąży. Lekarze ginekolodzy powinni proponować kobietom wykonanie testu a- HIV, ze wskazaniem testowania partnera seksualnego (jeśli wcześniej miał inne partnerki) oraz przeprowadzać edukację nakierowaną na wyjaśnienie kobiecie, dlaczego to badanie jest potrzebne i ważne. Wykonanie badania w kierunku HIV i wiedza o zakażeniu połączona z bezpieczniejszymi zachowaniami jest istotna, gdyż właściwe postępowanie minimalizuje ryzyko nabycia zakażenia, również transmisji zakażenia z matki na dziecko.

           W działania edukacyjne dotyczące zapobiegania HIV i zwalczania AIDS angażuje się Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pyrzycach. W ramach obchodów Światowego Dnia AIDS 2016 we współpracy z dyrektorem Zespołu Szkół Nr 2 CKU im. Tadeusza Kościuszki Pyrzycach zorganizowano konkurs „Żyję bez ryzyka” dla uczniów I klas. Do konkursu młodzież została przygotowania poprzez warsztaty o tematyce HIV/AIDS przeprowadzone przez przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pyrzycach. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 1 grudnia b.r.

WARTO PAMIĘTAĆ……
O zakażeniu można dowiedzieć się tylko robiąc test w kierunku HIV. Osoby zakażonej nie rozpozna się po wyglądzie. Można wiele lat żyć z zakażeniem HIV i nie zachorować na AIDS pod warunkiem, że wie się o zakażeniu.
Wirus HIV przenosi się przez krew, kontakty seksualne i z zakażonej matki na dziecko ( w czasie ciąży, podczas porodu, karmienia piersią)
Komary i inne owady nie przenoszą zakażenia HIV. Również zwierzęta domowe nie są źródłem i nie przenoszą zakażenia.
Nie można ulec zakażeniu HIV przez kontakt ze łzami, śliną i potem osoby zakażonej wirusem HIV. Korzystanie z wspólnej toalety, basenu, sprzętów kuchennych nie stanowi ryzyka przeniesienia zakażenia. Bezpieczne jest również przytulanie osoby zakażonej, wspólne mieszkanie, praca, zabawa.

MOŻNA UNIKNĄĆ ZAKAŻENIA HIV…..m.in. poprzez:
Zachowanie wierności partnerowi i wymaganie wierności od partnera. Przypadkowe kontakty seksualne są ryzykowne! Każdy nowy partner może być zakażony HIV.
Używanie tylko własnych przyborów kosmetycznych np. żyletek, sprzętu do depilacji. Wykonywanie zabiegów kosmetycznych i tatuaży tylko w specjalistycznych gabinetach z użyciem jednorazowego, sterylnego sprzętu.
Właściwe używanie prezerwatywy podczas kontaktów seksualnych- co znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych drogą seksualną.
Odpowiedzialne zachowania! Należy pamiętać, że alkohol, narkotyki i inne środki psychoaktywne zmniejszają krytycyzm w zakresie odpowiedzialności za zachowania w tym także seksualne.
Więcej informacji o AIDS można uzyskać na stronie www.aids.gov.pl oraz pod numerem telefonu zaufania HIV/AIDS 801 888 448 lub 22 6928226.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.