ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU 2015

         Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pyrzycach informuje, że w trzeci czwartek listopada (19 listopada 2015 r.) co roku obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jest to okazja dla osób palących aby zerwać z nałogiem palenia, który rujnuje zdrowie nie tylko palaczy ale i osób narażonych na bierne wdychanie dymu tytoniowego.

         Każdy rok palenia kosztuje osobę palącą 3 miesiące życia. W przybliżeniu ocenia się, że 50% głęboko uzależnionych palaczy, którzy zaczęli palić we wczesnym okresie życia, umrze właśnie z tego powodu, a połowa z nich umrze w średnim wieku, co oznacza, że przeżyją o 20-25 lat mniej od osób niepalących.


reklama
      

           Na szczęście jest też dobra wiadomość – każdy rok od chwili rzucenia palenia to odzyskane 3 miesiące życia. Palenie można rzucić bez względu na wiek i to będzie się opłacało. Przykładowo:
20 minut po rzuceniu palenia – spada tempo bicia serca;
8 godzin po rzuceniu palenia – normuje się poziom tlenu;
2 tygodnie do 3 miesięcy po rzuceniu palenia – poprawia się funkcjonowanie płuc, spada ryzyko zawału, układ krążenia ulega wzmocnieniu, polepsza się kondycja fizyczna.
1 do 9 miesięcy po rzuceniu palenia – zmniejsza się kaszel i zanika brak tchu;
rok po rzuceniu palenia – spada o połowę ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową w porównaniu do ryzyka u osoby nadal palącej.

           Warto pamiętać, że palacz zaciąga się dymem, który zawiera 4000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych – wszystkie rodzaje papierosów (także light oraz slim) są tak samo trujące dla organizmu, e – papierosy również nie są dobrą alternatywą w stosunku do papierosów tradycyjnych, ponieważ brak jest rzetelnych badań medycznych dotyczących ich szkodliwości (wartości substancji szkodliwych zawartych w e – papierosie mogą być wyższe niż w tradycyjnym papierosie). Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na raka płuc jest rzucenie palenia!!!

         „Nie istnieje cudowna recepta na zaprzestanie palenia. Jest tyle sposobów ilu eks-palaczy. Ty także musisz znaleźć swoją drogę, aby rozstać się z nałogiem”…

Profesor Zatoński

Zachęcamy RZUĆ PALENIE…
Trzymamy kciuki! Powodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.