„WYPRAWA PIRATÓW” z Publicznego Przedszkola Nr 3

        Przedszkolaki z Oddziału Integracyjnego Publicznego Przedszkola Nr3 w Pyrzycach zaprosiły Rodziców do udziału w cyklicznych zajęciach, prowadzonych Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, w ramach autorskiego programu ,,Niezwykłe podróże – małe i duże”.

    Wypracowany w latach sześćdziesiątych system ćwiczeń Weroniki Sherborne ma zastosowanie we wspomaganiu prawidłowego rozwoju psychoruchowego dzieci i korygowaniu jego zaburzeń, bazuje na tym, co dla dzieci jest najważniejsze – swoboda i radość płynąca z nieskrępowanego ruchu.

    W czwartek 27 listopada wyruszyliśmy na wyprawę piratów w poszukiwaniu zaginionego skarbu. W czasie morskiej podróży zmagaliśmy się z wieloma zagadkami i zadaniami wymagającymi niezwykłej sprawności. Przebrani w pirackie szaty, pokonywaliśmy wskazówki mapy prowadzącej do skarbu. Aby móc otworzyć odnalezioną skrzynię mali piraci musieli wykazać się także wiedzą, wytrwałością, spostrzegawczością i umiejętnością pracy w grupie raz znajomością wierszy i piosenek.


reklama
     

    Uwieńczeniem naszego trudu było wręczenie pamiątkowych dyplomów, uroczyste pasowanie piratów oraz przyjęcie dzieci nowoprzybyłych do załogi naszego przedszkola przez Panią Dyrektor Annę Napiórkowską.

    Metoda Ruchu Rozwijającego, wbrew swojej nazwie, nie jest metodą koncentrującą się jedynie na usprawnieniu ruchowym uczestników zajęć. Metodę Weroniki Sherborne można zaliczyć do niewerbalnych treningów interpersonalnych. Podstawowym jej celem jest rozwijanie sfery emocjonalno – społecznej oraz świadomości samego siebie i innych osób za pomocą ruchu. Udział w zajęciach wpływa stymulująco na rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy dziecka. Uczestnikami zajęć prowadzonych tą metodą w naszym przedszkolu są dzieci oraz ich rodzice.

    Metoda wyrasta z tak zwanego baraszkowania, które pojawia się u każdego dziecka we wczesnym dzieciństwie. Mam więc nadzieje, że w czasie naszych cyklicznych, niezwykłych podróży, zarówno dzieci jak i rodzice z przyjemnością oddadzą się pasji baraszkowania, wzajemnej integracji i tworzeniu emocjonalnych więzi.

Marta Kowalska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.