Święto zmarłych

             Minął Dzień Wszystkich Świętych. Chrześcijańska tradycja nakazuje odwiedzanie w ten dzień grobów swoich bliskich, złożenie wieńców, kwiatów, zapalenie zniczy oraz uczczenie pamięci wszystkich zmarłych modlitwą.

             Uczniowie klasy I i II Szkoły Podstawowej w Mielęcinie również kultywują tę tradycję. Wraz z wychowawczyniami udali się na miejscowy cmentarz, aby oczyścić opuszczone groby, posprzątać, zapalić na nich znicze i pomodlić się za wszystkich zmarłych. Robili to z należytą powagą i oddaniem.reklama
     


             Święto Zmarłych jest to moment na refleksje, zadumę, na przywołanie wspomnień, a także na rozważania nad własnym życiem i postępowaniem. Dzień Zmarłych jest zachętą do zadumy, do przemyśleń o przemijającej historii, którą warto utrwalić dla potomnych. Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim.

 

2 odpowiedzi na Święto zmarłych

  1. Anonim pisze:

    Nie ma w kalendarzu Święta Zmarłych, ale Dzień Zaduszny, tak zwane Zaduszki (2 XI) oraz Wszystkich Świętych (1 XI).

  2. hej pisze:

    Popularyzowanie określenia „Święto Zmarłych” w miejsce „Wszystkich Świętych” czy „Dnia Zadusznego”, to przejaw postępującej laicyzacji. Dobrze mieć świadomość również i tego, że najaktywniej laicyzowano życie publiczne w PRL. Nie sądzę żeby powielanie tego wzoru było edukacyjnie pożądane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.