ZABYTKOWE BUDOWLE ŹRÓDŁEM OPAŁU

           Dwóch mężczyzn w wieku 53 i 56 lat zatrzymali policjanci z Pyrzyc. Mężczyźni w biały dzień przy pomocy pił i siekier wycinali drewniane belki stropowe z konstrukcji dachu zabytkowego pałacyku w Żukowie gm. Przelewice. W chwili zatrzymania obaj byli pijani.

           O tym, że w zabytkowym pałacu ktoś wycina drewniane belki, dyżurny pyrzyckiej Komendy Policji otrzymał od chcącego pozostać anonimowym mieszkańca wsi. Po kilkunastu minutach na miejscu byli już policjanci z Pyrzyc. Policjanci zastali w pałacyku dwóch mężczyzn w wieku 53 i 56 lat. Mieli oni przy sobie piły i siekiery. Sprawcy przed przybyciem policjantów zdążyli wyciąć z drewnianej konstrukcji dachu siedem półtora metrowych belek i przygotować je do wyniesienia. Policjanci zabezpieczyli wycięte belki oraz narzędzia przestępstwa, a samych sprawców zatrzymali i osadzili w policyjnym areszcie. Obaj mężczyźni w chwili zatrzymania znajdowali się w stanie nietrzeźwości. Policjanci o zdarzeniu powiadomili Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który następnego dnia uczestniczył w czynnościach w pałacu w Żukowie.reklama
     
reklama


Sprawcy po wytrzeźwieniu usłyszeli wczoraj zarzuty popełnienia przestępstwa kradzieży, a tym samym uszkodzenia konstrukcji więźby dachowej zabytkowego pałacu, za co Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami przewiduje karę do roku pozbawienia wolności. Większą jednak karą dla sprawców będzie pokrycie kosztów związanych z naprawieniem szkody. Tutaj kwoty mogą sięgną kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Zabytkowe budowle takie jak pałacyk w Żukowie stanowią nasze wspólne dobro narodowe i dziedzictwo kulturowe, o które wszyscy solidarnie zobowiązani jesteśmy dbać. Jednak sytuacje gdy zabytkowa budowla staje się źródłem pozyskiwania opału, złomu i materiału budowlanego powoduje, że przyszłe pokolenia nie będą już mogły się nimi cieszyć.

mł. asp. Daniel Skrzypczak
KPP Pyrzyce

2 odpowiedzi na ZABYTKOWE BUDOWLE ŹRÓDŁEM OPAŁU

  1. Dorka pisze:

    Tak kończą zabytki na popegeerowskich wsiach,nikt się tym nie interesuje.W Klodzinie też BYŁ pałac teraz to ruina zagrażająca bezpieczeństwu.Agencyjne zabytki ha ha ha,żenujące.W naszym ,,państwie”wszystko jest nie tak jak powinno być, zamiast restaurować niszczymy:(

  2. HEH pisze:

    A najgorsze że niszczą je sami mieszkańcy, a później oni najwięcej krzyczą o tym, że są niszczone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.