Przejęcie Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach

Kwestia przejęcia kompleksu pałacowo-folwarcznego w Przelewicach przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego była tematem spotkania marszałka Olgierda Geblewicza i wicemarszałka Olgierda Kustosza z wójtem oraz radnymi gminy Przelewice. Doszło do niego 30 lipca br. Gmina od dłuższego czasu sygnalizowała problemy finansowe z utrzymaniem obiektu, dlatego Zarząd Województwa, doceniając jego szczególne walory, zdecydował się na przedstawienie oferty współpracy.

         – To dla Pomorza Zachodniego cenny ośrodek turystyczny, o wyjątkowych walorach przyrodniczych i historycznych. Samorząd Województwa dostrzega potencjał tego miejsca oraz docenia zaangażowanie Gminy i próby jego wykorzystania. Zdajemy sobie także sprawę z trudności, które Państwo napotykają przy realizacji planów dotyczących ogrodu i jego utrzymania – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

         Marszałkowie zaproponowali współpracę pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a Gminą Przelewice. Pozwoliłaby ona zaprogramować środki finansowe, które korzystnie wpłyną na kondycję kompleksu. Odciążyłaby także budżet Gminy, a jednocześnie dawałaby gwarancję mieszkańcom gminy Przelewice dostępu do oferty ogrodu na dotychczasowych zasadach. Proces ten wymaga zgody Rady Gminy Przelewice i Radnych Województwa Zachodniopomorskiego.

         – Współpraca wpłynie również na ożywienie gospodarcze okolicy, dając przy tym lokalnej społeczności możliwości do różnego typu działalności, które można prowadzić mając w sąsiedztwie taką atrakcję – dodał wicemarszałek Olgierd Kustosz.

         Ogród Dendrologiczny w Przelewicach to perła przyrodnicza Pomorza Zachodniego i jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce. Bogata kolekcja drzew i krzewów ze strefy klimatu umiarkowanego całego świata na powierzchni 30 ha przyciąga tysiące turystów. W odbudowanym w 2006 r. XIX wiecznym pałacu mieszczą się sale konferencyjne, szkoleniowe, laboratoria i pokoje gościnne. Od 1976 roku wpisany jest do rejestru zabytków. Jest własnością gminy Przelewice.

info: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego / Biuro Prasowe

3 odpowiedzi na Przejęcie Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach

 1. Rebe pisze:

  Przecież te ich gadanie to jedna wielka blaga. Niby skąd urząd marszałkowski znajdzie pieniądze na ogród skoro nie mają na pilniejsze potrzeby? Chodzi tylko o to żeby uniemożliwić przejęcie ogrodu przez MR.
  Jedyna szansa na dalsze funkcjonowanie ogrodu (nie wegetację)to przejęcie przez MR.

 2. zly franek pisze:

  Zgadzam sie z opinia Marszalek Geblewicz nic nie zrobi tylko bedzie utrudnial z nienawisci do rzadu !

 3. a72 pisze:

  Za to odpowiada komuszek Kustosz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.