Akcja profilaktyczna „Uwaga kleszcz!”

       Jeśli aktywnie spędzasz czas w plenerze, lubisz odpoczywać w parku czy na działce albo spacerujesz po lesie chroń się przed ukąszeniem kleszcza, które grozi m.in. boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu. Rusza akcja Urzędu Marszałkowskiego WZ i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, informująca o tym jak należy chronić się przed ukąszeniem kleszcza oraz gdy na profilaktykę jest już za późno – jak właściwie go usunąć.

             Szczególnie narażeni na zachorowanie są ci, których praca wiąże się z częstym przebywaniem w lesie, np. leśnicy, drwale, a także osoby zbierające grzyby czy jagody oraz mieszkańcy terenów zalesionych. Uważać powinny również ci, którzy spędzają dużo czasu na działkach, w parku i skwerach.

        Do ekspozycji na kleszcze dochodzi w okresie wiosenno-letnim, natomiast wzrost zachorowań obserwuje się jesienią i zimą. W pierwszym kwartale 2018 roku Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna zarejestrowała 140 osób chorujących na boreliozę z czego 16 wymagało hospitalizacji. Urząd Marszałkowski WZ przygotował plakaty, informujące o tym jak należy chronić się przed ukąszeniem kleszcza, które grozi m.in. boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu, a także gdy na profilaktykę jest już za późno – jak właściwie go usunąć.

Zapraszamy do zapoznania się z poniższym materiałem:

Plik do pobrania:
Plakat „Uwaga kleszcz!“ – 329.32 KB

1 odpowiedz na Akcja profilaktyczna „Uwaga kleszcz!”

  1. otyl pisze:

    Kiedyś żeby złapać kleszcza trzeba było wejść w głeboki las. Teraz kleszcze są już za oknami na drzewach w ogródku, bo lasy są wycinane i durny człowiek, zidiociały w tej całej postnowoczesności, niszczy i wycina wszystko co podejdzie, z pianą na ustach w pogoni za papierkami nazywanymi pieniędzmi nie widzi, że przyroda płacze i błaga o litość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.