Jest dotacja na remont kościoła w Lipianach

          Samorząd województwa zwiększył środki na zabytki sakralne, tym samym wyczekana dotacja dla lipiańskiego kościoła staje się faktem. Dziękuję zaangażowanym w tę sprawę lokalnym samorządowcom: wicestaroście Bartłomiejowi Królikowskiemu, radnemu wojewódzkiemu Olgierdowi Kustoszowi, księdzu proboszczowi Andrzejowi Stolarskiemu i Stowarzyszeniu „Zaczynaj” – powiedział podczas spotkania informacyjnego wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

        Najważniejszy zabytek miasteczka z południa powiatu pyrzyckiego czekał na gruntowny remont dachu i wieży kościelnej od wielu lat. Od ponad sześciu lat społeczne i parafialne starania przybrały na sile. Wtedy też powstało Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Zabytków „Zaczynaj”, które przystąpiło do szerokiej akcji pozyskania środków na sfinansowanie remontu świątyni. Parafia wspierana przez stowarzyszenie od kilku lat bezskutecznie występowała o dotacje na zabytki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przez cały ten czas prowadzono regularne zbiórki do puszek po mszach św. i podczas biesiad odpustowych, organizowanych przez stowarzyszenie „Zaczynaj”.


reklama
     

          Szansą dla lipiańskiego kościoła było działanie 4.1. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego – dotacje na zabytki sakralne. Niestety, w ubiegłorocznym konkursie środków finansowych wystarczyło jedynie na 11 pierwszych wniosków. Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipianach uplasował się na 13. pozycji. Na szczęście zarząd województwa podjął decyzję o zwiększeniu budżetu w działaniu 4.1. RPO.

         Tym samym wiadomość o dotacji dla kościoła z południa powiatu pyrzyckiego stała się faktem. Informację o tym przekazali dla członków stowarzyszenia „Zaczynaj”: wicemarszałek województwa – Jarosław Rzepa, wicestarosta pyrzycki – Bartłomiej Królikowski, radny sejmiku województwa z terenu powiatu pyrzyckiego – Olgierd Kustosz, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Lipianach – ks. kan. Andrzej Stolarski oraz prezes stowarzyszenia – Bożena Kryśków.


reklama
      

          Przed Lipianami podpisanie umów, a także trudny etap przetargu i realizacji inwestycji. Remont musi zakończyć się do 31 października 2018 r. – takie są wymagania konkursu. Wartość inwestycji opiewa na ponad 3,15 mln zł, z czego 2,67 mln zł stanowić dotacja.

(dst)

2 odpowiedzi na Jest dotacja na remont kościoła w Lipianach

  1. J.B-K pisze:

    w tych Lpianach musi być mało Katolików lub Proboszcz dużo konsumuje innej obcji niema

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.