SPALANIE ODPADÓW W PIECACH TO WYKROCZENIE!!!

          To, czym się pali w domowym piecu, nie jest wbrew pozorom prywatną sprawą właściciela lokalu. Od jego rozsądku, wiedzy i swoistej dyscypliny zależy jakość powietrza i czystość w okolicy. Domowy piec to nie spalarnia śmieci – nie powinno trafiać do niego nic poza paliwem określonym przez producenta w warunkach jego użytkowania. W paleniskach domowych powinniśmy spalać wyłącznie te paliwa, dla których zostały one zaprojektowane.

          Spalanie wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych, malowanego, konserwowanego drewna na przykład ze starych mebli, sklejek, płyt wiórowych prowadzi do znacznego zanieczyszczenia powietrza, które wdychamy. W spalinach pochodzących ze spalania odpadów możemy znaleźć: pyły, tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie, takie jak kadm, rtęć, ponadto chlorowodór, cyjanowodór, dioksyny. Przy spalaniu popularnego PCV, z którego wykonane są wykładziny, butelki, otoczki kabli, folie powstaje chlorowodór, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny. Spalając pianki poliuretanowe (buty, odzież, meble) do powietrza emitowany jest cyjanowodór, który tworzy z wodą kwas pruski. Spalając sklejkę płyty wiórowe emitujemy formaldehyd. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. typu PET (worki foliowe, odpady z gumy czy lakierowane materiały) w wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze dioksyny.

          Spalanie śmieci w piecu jest nie tylko brakiem wyobraźni, ale również – wykroczeniem. Zgodnie z art.191 Ustawy o odpadach za wypalanie odpadów poza przystosowanymi do tego spalarniami grozi kara aresztu lub grzywny do 5 tysięcy zł.

Komendant Straży Miejskiej
w Pyrzycach
Michał Maduzia

10 odpowiedzi na SPALANIE ODPADÓW W PIECACH TO WYKROCZENIE!!!

 1. Verbatin pisze:

  No to chyba najwyższy czas się tym poważnie zajać ,a pierwszą osobą do ukarania jest pewna Pani w Młynach . Pewnie czytelnicy tego artykułu z okolicy dobrze wiedzą o kogo chodzi 🙂

  • dtx pisze:

   pani z mlyn ciogle pali plastikiem i smiecmi straz miejska nic nierobimoze komendant wziolby sie i zareagowal wkoncu problem jest

   • Molten pisze:

    Racja i skończmy z tą ,,Panią,, bo na to trzeba sobie zasłużyć . B… już dawno powinna dostać 5000 zł mandatu co najmniej z trzy razy może by się czegoś nauczyła . A jak tak ciężko jest straży miejskiej tam trafić ( bo ma znajomości u komendanta ) to podpowiedź ,że to pierwszy dom w Młynach od wjazdu ze strony Ryszewka 🙂

 2. p pisze:

  Proszę o sprawdzenie 2 sklepów Społem na ul. Stargardzkiej. W godzinach porannych – godz. 6.00 codziennie następuje duże zadymienie całej okolicy przez nisko usytuowane kominy z w/w obiektów.

 3. Anonim pisze:

  A czym komendant pali w piecu w Żabowie

 4. Anonim pisze:

  a to chyba niedozwolone ,chryzantemy to na kompost ha ha,a mandat sobie niech wypisze

 5. Anonim pisze:

  Nawiazujac do tematu spalania smieci czy totalnego zadymiania prosze o skontrolowanie sklepu G.S.w Brzesku gdzie codziennie prawie caly dzien wydobywa sie gesty smierdzacy dym .Prosze o interwencje w tej sprawie.

  • Anonim pisze:

   dot. sprawy spalania smieci i opakowan po towarach w sklepie spoz. w Brzesku nalezacym do G.S. Pyrzyce.Minelo bez mala 2 tygodnie od zgloszenia tego faktu na tym portalu z komina tego sklepu jak dymilo smierdzaco i dlugo tak dymi bez zadnej reakcji strazy miejskiej w pyrzycach.Wyglada na to,ze tak napietnowany problem nie budzi zainteresowania tak strazy miejskiej jak i wladz gminy Pyrzyce.Z powazaniem zatruwany mieszkaniec Brzeska.Ps. Oczekuje wreszcie zalatwienia tego problemu w przeciwnym zas wypadku zglosze oficjalnie sprawe do stosownych instytucji wojewodzkich.Dodam tylko,ze sam ogrzewam mieszkanie paliwem ekologicznym a wdychac musze trujace powietrze sasiada.

 6. Anonim pisze:

  Pyrzyce ul. Szkolna 22 z komina wydobywa sie czarny dym zatruwa cala okolice czy mozna to sprawdzic dlaczego musimy wdychac trucizne bo ktos pali smieci , bądź nie potrafi palic w piecu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.