PONADREGIONALNY KONGRES KULTURY LUDOWEJ

        Przez „mądrość ludową” (kulturę ludową) rozumiemy wypracowane w ciągu wieków sposoby zachowania, które pozwalają danej społeczności godnie egzystować w swoim środowisku naturalnym, bez naruszenia jego wewnętrznego ładu – prof. Dorota Simonides.

        Szanowni Państwo, decydując się na organizację „Ponadregionalnego Kongresu Kultury Ludowej” u nas, w Pyrzycach, wiedziałem, że potrzebna jest debata na ten temat. Po pierwsze chciałem dotrzeć do jak największej ilości odbiorców wiedząc, że jest potrzeba przypomnienia starszemu pokoleniu dziedzictwa kulturowego naszych przodków, a młodzieży uświadomienia wartości tkwiących w tradycji ludowej. Po drugie, chciałem zasygnalizować mogące wystąpić niebezpieczeństwo pomniejszenia wartości – dziedzictwa kulturowego, wartości i znaczenia dorobku tworzonego i pielęgnowanego przez tysiące lat. Przypomnę złowieszczą wypowiedź wieloletniego Kanclerza Prus Otto von Bismarcka (zm. 1898 r.) – „Odetnijcie naród od pomników przeszłości, a uczynię go bezwolnym”.


reklama
     

        Jednocześnie warto zauważyć, że kultura to też towar, który umiejętnie zareklamowany, może przynieść spore dochody. Samorządowcy naszego powiatu doskonale o tym wiedzą, stąd widzimy, że ten kierunek rozwoju może przynieść wiele miejsc pracy.

        Zasoby, walory i atuty niematerialne i materialne dziedzictwa kulturowego to przeogromna wartość w rozwijaniu turystyki kulturalnej i prozdrowotnej. To nasz ogromny potencjał. Mamy wspaniały produkt pod nazwą „Ziemia Pyrzycka i nasza historia”. A Pyrzyckie Spotkania z Folklorem, Pogrzeb Maryi w Brzesku (taki żywy teatr) to wspaniałe marki regionu. Wiele znaczących wartości i wydarzeń może wydarzyć się podczas realizacji Powiatowego Programu Odnowy Wsi, chociażby krajobraz kulturowy, czy też zagospodarowanie przestrzeni obywatelskiej (wsparcie dla postaw przedsiębiorczych – społecznej tkanki rozwoju m.in. szkoły wiejskie, OSP).

        Może u nas powstać naprawdę duży ruch turystyczny, to znaczy będą do nas przybywać goście (na kilka dni), których trzeba przyjąć i obsłużyć, a to są miejsca pracy. Dzisiaj wiemy, że turystyka to bardzo ważna i istotna gałąź gospodarki. W dniu 27 września przypada Światowy Dzień Turystyki, z tej okazji podczas Rajdu Turystycznego „Nie Izoluj Mnie” w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Nowielinie odbędzie się konferencja nt. Światowy Dzień Turystyki „Miliard turystów, miliard możliwości” – Powiat Pyrzycki atrakcją turystyczną na mapie Polski.

        Naszą Ziemię Pyrzycką zamieszkują wspaniali ludzie, którzy wiedzą na czym polega odpowiedzialność za kulturę ludową. Tym niemniej mamy do odrobienia zadanie domowe, którym jest zaszczepienie tych wartości, szerszej grupie młodego pokolenia. A młodych to interesuje. Mam przed sobą książeczkę z okazji Festynu Rodzinnego z 2010 r. – Szkoły Podstawowej Nr 2 (wówczas) im. Leonida Teligi w Pyrzycach. Jędrzej Hołownia z klasy V A W artykule „Szkoła moich marzeń pisze m.in. cyt; „Na lekcje języków obcych wchodziłoby się do niewielkiego siedmiodrzwiowego pomieszczenia. Każde z drzwi prowadziłyby do innego lotniska, a z lotniska uczniowie lataliby na jeden z siedmiu kontynentów. Tam wśród mieszkańców danego państwa wkuwanie słówek nie byłoby potrzebne. Moglibyśmy poznawać na miejscu ich kulturę, obyczaje, po prostu z nimi rozmawiać”. Wszystkim, którzy tworzą i pielęgnują wartości niematerialne i materialne dziedzictwa kulturowego na Ziemi Pyrzyckiej najserdeczniej DZIĘKUJĘ!

        Wnioski z debaty kongresowej będą bogatym materiałem do pracy Starosty, Zarządu Powiatu i Rady Powiatu.

         Serdecznie dziękuję tym, którzy w różny sposób przyczynili się do organizacji i wsparcia „Ponadregionalnego Kongresu Kultury Ludowej” a są to:

Pracownicy Starostwa Powiatowego;
Paneliści:
– prof. US dr hab. Bogdan Matławski – Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Kierownik Zakładu Pomorza i Skandynawii,
– Artur Marcinkiewicz – działacz kultury ludowej.
– Maria Rzadkowska – kierownik Zespołu Biesiada z Warnic.
– Barbara Matysek-Szapińska – dyrektor Domu Polskiego Zakrzewo – Powiat Złotowski.
– Referat Henryka Dumina.

Zespoły – Kresowianka i Biesiada.
Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska – udostępnienie sali widowiskowej w Pyrzyckim Domu Kultury.
Stowarzyszenie Romów „Patra”.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.
Kowalstwo Artystyczne Lipiany – Robert Sidor.
Rzeźby – Jerzy Szewczyk – Lipiany.
Grafika, malarstwo – Izabela Cywińska – Lipiany.
Malarstwo – Barbara Zakrzewska – Giżyn.
Wikliniarstwo – Leokadia Oszczyk – Giżyn.
Ceramika, malarstwo, biżuteria, sztuka użytkowa – Warsztat Terapii Zajęciowej w Nowielinie Filia w Pyrzycach.
Spółdzielnia Socjalna „Brzoza” z Brzeska.
Eleonora Wancisiewicz.
Przetwórnia Warzyw i Owoców Irena Kołodziej z Chabowa.
Zespół Szkół Nr 2 CKU w Pyrzycach.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pyrzycach.

Starosta Pyrzycki
Kazimierz Lipiński


reklama
      

2 odpowiedzi na PONADREGIONALNY KONGRES KULTURY LUDOWEJ

  1. anonim pisze:

    a gdzie Pyrzycki Dom Kultury?

  2. Anonim pisze:

    Dobra Kazimierz toście sobie pośpiewali a teraz do pracy. Ludzie potzrebuja pracy, pieniedzy a od tych baletów to tylko głowa boli.
    Kazimierz na dyrektora PDK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.