Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska odpowiada na pierwsze pytania

         Ledwo pani Marzena Podzińska złożyła ślubowanie i objęła stanowisko Burmistrza Pyrzyc już odpowiedziała mediom na wiele pytań. Uznajemy, że palące problemy, to budżet i dotychczasowy marazm inwestycyjny w Gminie Pyrzyce oraz bezrobocie. Czy dowiemy się czegoś więcej o planowanej strefie ekonomicznej, koncepcji na przyjazną politykę wobec rodzimych firm?
O tym, w rozmowie z Panią Burmistrz Marzeną Podzińską.

Aneta Głuchowksa-Masłyk: Do budżetu wpłynie ok. 2 mln zł mniej, w związku z obniżeniem podatków, w porównaniu do roku ubiegłego. Mówiła Pani, że będziecie się wspólnie z radnymi zastanawiać, z czego zrezygnować, a jakich zadań się podjąć. Czy ostatnie analizy sytuacji bieżącej, pozwalają pani na prognozę, co do stanu rzeczy na rok 2015, czyli z czego zatem będzie trzeba zrezygnować, a co na pewno uda się zrobić?
Marzena Podzińska: Po analizie i na komisji budżetu, będę chciała zaproponować niewielkie zmiany i moje propozycje. Po tym, co ustalimy wspólnie, będę mogła powiedzieć, ale na ten moment nie chciałabym wskazywać, czy zmiany zostaną przyjęte.

A.G-M: Czy zastana sytuacja, zaskoczyła panią, czy też wiedziała pani na co się „pisze” po kilkumiesięcznej nieobecności w ratuszu?
M.P.: Zaskoczyło mnie to, że są sprawy, które już wcześniej powinny być załatwione, a nie są. Najważniejsza z nich, to kwestia pogorzelców. Ci ludzie chcą usłyszeć konkretnie, co będzie, a ja nie mogę im na dziś odpowiedzieć.

A.G-M: No tak, ten problem, jak pamiętamy z sesji wrześniowej, miał być załatwiony do 31 października.
M.P.: Nie jest, ale ja mam pewną propozycję dla nich, a jeśli zostanie zaakceptowana na komisji budżetu, chciałabym spotkać się
z osobami, które tych mieszkań nie otrzymały i tą wspólną propozycję, jaka zostanie wypracowana, przedstawić tym ludziom.

A.G-M: Pani Burmistrz jest tajemnicza, nie chce  mówić o konkretach.
M.P.: Nie, bo chcę to najpierw przedstawić Radzie. Jeśli powiem już dziś, a propozycja  nie uzyska  akceptacji radnych, to wzbudzi niepotrzebne emocje i tylko dlatego, więc to nie jest tajemnica, nie chcę tych ludzi już denerwować, byli u mnie w poniedziałek, dyskutowaliśmy o tym i w końcu trzeba im powiedzieć, co będzie dalej.

A.G-M: Dalej…zima…


reklama
     

Liczę, że pani Burmistrz, nieco więcej powie w sprawie strefy ekonomicznej, która znalazła swoje miejsce w programie wyborczym, o co również pytają nasi Czytelnicy.
A.G-M.: Rolniczo jesteśmy szczęściarzami, mamy w gminie ziemie I, II i III klasy, zatem gdzie widzi Pani usytuowanie strefy, skoro jest to trudny problem, zwłaszcza na takiej jakości gruntów. Jednak jesteśmy na Pomorzu enklawą rolniczą, a Pani ma też koncepcję na strefę ekonomiczną.
M.P.: Tak, jest to też temat rolników i ziemi,o którą oni walczą. Na pewno kwestia rozmowy z rolnikami, które ziemie oni widzą, na których im zależy, tak żebyśmy nie kolidowali ze sobą. Ja muszę myśleć również o tej części ludzi, oprócz rolników, którzy nie mają pracy. My nie jesteśmy w stanie utworzyć miejsc pracy, ale mamy możliwość przygotować teren by ułatwić inwestorom przyjście tutaj. Na ten moment widzę taką możliwość. Przecież strefa, to nie musi być obszar bardzo duży. Jako burmistrz, muszę myśleć o potrzebach wszystkich mieszkańców Gminy i mam nadzieję osiągnąć kompromis, ale nie odbierać ziemi rolnikom, o którą walczą i są dla nich atrakcyjne.

A.G-M: Czy to są tereny w okolicach Brzeska, Obojna, terenu w stronę oczyszczalni ścieków… trafiłam?
M.P.: Ja jeszcze myślę o innych gruntach i nieruchomościach, ale jestem już po pierwszych rozmowach z Agencją Nieruchomości Rolnej i osobami, które  zajmują się tworzeniem strefy oraz przeprowadzają te prace. Potem samo podjęcie uchwał na Radzie Miejskiej, to nie są sprawy skomplikowane.

Rozmawiamy też o sytuacji na rynku pracy i problemach związanych z przedsiębiorstwami na terenie Gminy, ale również tymi w skali mikro. Konkurencja sklepów wielkopowierzchniowych i sieciowych zakończyła funkcjonowanie wielu rodzinnych firm. Czy jest pomysł na stymulację rozwoju na rynku małych firm?
M.P.: Nie jestem zwolenniczką, by powstawały u nas jakiekolwiek  nowe sklepy wielkopowierzchniowe. Uchwała , która miała miejsce w poprzedniej radzie o pomocy de minimis jest dobrym rozwiązaniem i skorzystały z niej firmy, a skorzystają przedsiębiorcy nowi, którzy u nas się pojawią. Jednak ja chciałabym postawić na rozmowy z przedsiębiorcami, chciałabym poznać ich opinie i pomysły, bo one mogą się różnić, jesteśmy sąmorządowcami. Czasami to mogą być proste rozwiązania, a my nie zwracamy na nie uwagi.

A.G-M: Ale pani rozmawiała już wcześniej jako wiceburmistrz, czyli ma rozeznanie. Przedsiębiorcy mówili m.in. o tym, że trudno im wygrywać przetargi w Pyrzycach.
M.P.: Ale nie pojawiło się wtedy nic nowego, w sumie pomysłów, czy informacji nowych nie było, jak to widzą, czego my nie wiemy. Procedury przetargowe regulują przepisy. Czasami wygrywały firmy z daleka i oferowały bardzo niską cenę, a nasi lokalni nie zgłaszali się, albo ceny były bardzo wysokie. Nie mi to oceniać, jak kalkulowane były koszty. Będziemy rozmawiać z przedsiębiorcami, jak poza tym ułatwić dostęp do informacji o przetargach, bo umieszczamy je na na stronach internetowych, może trzeba będzie coś uzgodnić…

A.G-M.: Pani burmistrz, a wystarczy Pani doby, bo ciągle mowa jest o spotkaniach, rozmowach, dążeniu do kompromisu…
M.P.: Nie możemy inaczej, bo nie usłyszę drugiej strony, to co ja widzę, to może być pozorne, zasłyszane, ale niekoniecznie prawdziwe.

Mówimy też o tym, czy w przyszłości pani Burmistrz Marzena Podzińska wykorzysta potencjał,  fachowość pozostałych kandydatów, którzy zadeklarowali pomoc i  poparcie w drugiej turze wyborów.
M.P.: Przed wyborami spotykaliśmy się, rozmawialiśmy, było kilka fajnych pomysłów, więc na pewno będzie to współpraca doradcza.

Pozostaje też elektorat po-przedniego burmistrza M.Olecha, jak ludzi przekonać do siebie, bo strategia działania obejmuje nie tylko 4 lata.
M.P.: Cokolwiek bym powiedziała, osoby które nie głosowały na mnie nie zmienią zdania w kilka dni, moja konkretna praca, może ludzi przekonać.

Pytam też o współpracę z Radą Miejską, bo w minionej kadencji były to tarcia i brak zrozumienia.
M.P.: Jestem optymistycznie nastawiona do współpracy z radą miejską, na spotkaniu poradziłam też, żeby radni rozmawiali z urzędnikami, żeby konsultowali z pracownikami. Niektórzy, po raz pierwszy są radnymi, widać ich zaangażowanie, pracę, wiele biorą do siebie. W sumie ważny jest  kontakt z mieszkańcami, bo przedkładają, to co słyszą od ludzi na swoją pracę. Czują tą odpowiedzialność, że zostali wybrani i będą na ich rzecz pracować.

Dziękując za rozmowę, po raz kolejny życzę udanych decyzji, zaangażowania i dobrej współpracy z Radą Miejską.

Anetta Masłyk- Głuchowska

54 odpowiedzi na Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska odpowiada na pierwsze pytania

 1. max weber pisze:

  a dziury w chodniku przy banku BGZ to już chyba trzecia kadencje straszą no ale jestem optymista dwóch doświadczonych samorządowców -jeden w powiecie a drugi w naszej opiekuńczej gminie z pewnością dadzą impuls do zalepiania tego co obecny pan starosta nie dopilnował -a tak nawiasem mówiąc to starosta oda kasę za lewe zwolnienie z przed czterech latek .-zawsze to była by jakaś kaska na te marne kilka kostek brukowych – A PANI BURMISTRZ NIECH ZACZNIE OD planu zagospodarowania przestrzennego a potom z wielka energia możne zacząć myśleć o jakimś parku -byle nie o akwaparku .

  • paprotka pisze:

   Brawo „maksiu”! O to zwłaszcza chodzi, o naszą zaniedbaną ‚przestrzeń publiczną”, bo to zaniedbania z epoki Kazia i Marka od 1998 r.Zgroza!W śródmieściu chodniki z lat zabudowy w latach 60.Warto zajrzeć np. na Rolną, Polną itp, Tam też mieszkają ludzie z Pyrzyc

   • Z Górnej pisze:

    Na Górnej tez mieszkają a kałuże ze jak auto w jedzie to domy ochlapane

    • paprotka pisze:

     No i na Owocową, Staromiejską, Dworcową,Żwirki i Wigury itp. Miała byc robiona Rolna ale burmistrz przerzuca marne środki w 2015 na Głowackiego. Po prostu skala zaniedbań poraża! Utoniemy w bagnie panie Kaziu, patronie naszej Pani Burmistrz

  • bolek pisze:

   Kaziu zapomina o swych błędach ale czuje się jak by wrócił z zamiarem dokończenia swego dzieła hahaha

 2. MIESZKANIEC WSI pisze:

  nowa pani burmistrz zrobi chodniki badz pewny ja znam jom i wierze w niom

 3. Anonim pisze:

  Wyuczone teksty ze studiow ..zaocznych..zarzadzanie I marketing..pani Burmistrz.

 4. Anonim pisze:

  pogadali ponarzekali ot tak sobie A teraz proszę wywiązać się ze zobowiązań Czy będą miejsca pracy w Pyrzycach jakie maja powstać zakłady pracy i kiedy zacznie się coś dziać w tym kierunku Szanowna wybrana władzo Słyszę i widzę ze zajmujemy się choineczkami chodnikami i innymi mało ważnymi pierdołami Czas do pracy wybrańcy ludu chyba że za zmarnowane dni zrzekniecie się wynagrodzenia Czekamy na rzeczowe działania

 5. MIESZKANIEC WSI pisze:

  co cie chojnki jnteresujom patrz zeby bylo lepiej ja wiem ze bedzie dobrze

  • Anonim pisze:

   Mam pytanie Panie bobrze czy ma się Pan w tym ciepłym foteliku dobrze kawusia z rana już podana Zero zmartwień i pytań od rana słoneczko ciepło w okieneczko świeci i tak ten pracowity dzień szybko zleci Dni szybko biegną wszyscy chwalą i dobrym słowem krasą i już niebawem stanę znowu po wypłatę pod kasą

  • Anonim pisze:

   Ty frajerze naucz się pisać.

 6. Anonim pisze:

  a pod choinką skrzypek brodata rżnie piosenkę jak przed laty pitu pitu na skrzypeczkach rżnie fajnego obereczka -Będę już niebawem bogaty szukam pracy szukam chaty a w Pyrzycach nic się nie dzieje śnieg niebawem je zasypie a poprawią je zawieje

 7. MIESZKANIEC WSI pisze:

  te grypsy to babce czytaj gamoniu jeden z drugim a od emnie wara kolu jeden wes miotle i zamiataj a od marzeny wara nie pozwole jej obrazac

 8. Anonim pisze:

  jak na razie to pani burmistrz nic nie działa pewnie czeka na wskazówki od małego Kazia starosty bo sama nie jest w stanie działać jak to blondyna

 9. MIESZKANIEC WSI pisze:

  co ty piszesz kaziu ma malo co do gadania ona wie co ma robic narazie musi ochlonoc po wyborach a ty pierwszy na liscie bedziesz zamiatal chodniki bo mi to nawet jak da sciezke zamiatac to pujde bo ja wiem ze na niom moge liczyc a wy to pionki i pszydupasy kazia

 10. MIESZKANIEC WSI pisze:

  duren to ty jestes wara od odemnie

 11. Anonim pisze:

  Pani Burmistrz już pokazuje swoje pazurki m.in. zwalniając i zatrudniając kogo jej się podoba już nie wspominając o wigilii na którą zaprasza się tylko wybrane osoby i to takie które mają swoje rodziny i dobrze im się powodzi a nie wszystkich. A takie wigilie organizuje się dla ludzi potrzebujących, samotnych a nie po to żeby szlachta poszła się nażreć. Żeby Pana Radnego (nie będę wymieniać z nazwiska a ona będzie wiedziała o kogo chodzi) nie zaprosić na wigilie, jak wszyscy pracownicy to wszyscy. Taki szacunek pokazuje P. Burmistrz wobec swoich pracowników…

 12. MIESZKANIEC WSI pisze:

  a olech jak robil wigilie to co prosil swojch i zatrudnial a ona ma prawo do tego a tobie gul skoczyl czy jak komunista jestes bo ty wes zrub wigilie zobaczysz jak wlondujesz

 13. anonim pisze:

  Do czego ma prawo zwalniać a potem zatrudniać następnych!!!”awanse swoim ludziom” To chore niczym się P. nie różni od poprzedników!!!

 14. Anonim pisze:

  To że Olech tak robił to nie znaczy że ona też powinna, narzeka na niego a taki przykład bierze. Chyba powinna postępować jak się należy a nie odróżniać ludzi.

  • Anonim pisze:

   pani burmistrz nigdy nie robiła czegoś jak się należy przykładem jest nielegalnie działający UKS JAKOSS,na ul Sikorskiego działa wbrew uchwale rady miejskiej o utrzymaniu czystości i porządku w gminie,pomimo protestów wielu mieszkańców nie zrobiła nic,MYŚLICIE ŻE COŚ ZROBI TERAZ,JEŚLI TAK TO ZMIENIE O NIEJ ZDANIE

 15. Anonim pisze:

  Zmiany mogą być ale chyba tylko na gorsze, zresztą każdy patrzy tylko żeby dopchać się do „koryta” a wyborców później mają gdzieś

 16. Anonim pisze:

  Panie radny Wroński przestań pan udawać takiego waźnego.Chce pan zaproszenie na wigilię .Pani Burmistrz traktuje wszystkich pracowników jednakowo tylko pan udaje madrego. Bądz pan sobą.

 17. MIESZKANIEC WSI pisze:

  nic nie do koryta pan marzena wie jak zazrzadzac kasom oto sie nie buj co glowa cie boli

 18. Anonim pisze:

  Jak kasą zarządzać to napewno wie, w to nie wątpie tylko na czyją korzyść…

 19. Joda pisze:

  Z okazji Świąt dużo zdrowia i optymizmu wszystkim mieszkańcom Pyrzyc oraz Samorządowcom na nowy rok 2015 życzę Ja!!!!

 20. Anonim pisze:

  zajebiste życzenia wygłosił radny członek JANEK BUDYNEK ,kurcze przestańcie go kompromitować -czytać wzrok wbity w jedno miejsce przed kamerami na Boga lepiej to JONNY zrobi !!!! nie kompromityjcie tego człowieka bo on sam tego nie rozumie -MÓWCA!

 21. pisze pisze:

  Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę temu panu dużo łask Bożych, rozumu i daru zdolnośći,czy w tym nowym układzie władzy w starostwie nie ma już ludzi mądrych?

 22. ... pisze:

  Skandal w pierwszy dzień świąt nie ma wody,ale od stycznia opłaty za wodę podwyższyli.I co na to nowa pani burmistrz?Na Olechu to już by suchej nitki nie zostawili.Bierz pani wiadro i biegnij do Miedwia po wodę dla Pyrzyc.

 23. Joda pisze:

  Awaria wody – halo Samorządowcy do łopat i kilofów

 24. Joda pisze:

  Awaria wody – samorządowcy do łopat

 25. M pisze:

  Boże, czytam i się śmieję. Czego Wy ludzie wymagacie? Kobieta dopiero zaczęła swoją kadencje. Nie od razu Rzym zbudowano. Poza tym co ona ma do awarii wody? Przecież nikt celowo tego nie zrobił, zepsuło się, naprawili i po kłopocie. Z takimi ludźmi jak Wy to biada, oj biada. Polaczki cebulaczki narzekać tylko potrafią. WSZYSTKO WAM SIĘ NALEŻY. Weźcie się lepiej za jakąś lekturę, przestudiujcie słownik ortograficzny ze trzy razy, a nie psy na ludziach wieszacie. Lepiek na tym wyjdziecie.

 26. brak słów pisze:

  Ej ty(Polaczki cebulaczki)!!

  Ty sobie nie pozwalaj na obrażanie nas POLAKÓW i pod błahym pretekstem znowu nas poniżaj!!!!!
  Raus !Paszął won!

 27. WSI MIESZKANIEC pisze:

  komus sie robić nie chce za takom kase przyjdom czasy sie wyruwna jak nie bedzie to moszna jeszcze coś zarobić tu

 28. kTm pisze:

  Wróciłem po trzech miesiącach do swojego rodzinnego miasta a tu takie zmiany.
  Gratuluję mieszkańcom że dokonali zmiany burmistrza.
  To co wyprawiał poprzednik było delikatnie mówiąc jednym wielkim horrorem
  Zmiany w radzie czy wyjdą na dobre zobaczymy napewno trzeba dać szansę nowym radnym.
  Nowej Pani burmistrz kibicuję i trzymam kciuki Bardzo liczę na zmianę sposobu zarządzania gminą.
  Apeluje do wszystkich zwolenników Pana Olecha. Nie musicie tak pluć na mieszkańców którzy odsunęli Olecha od władzy.
  To nic nie da i jak mawia mój kolega z pracy ( Czech ) „To je niewróci”
  Trochę pobędę w Pyrzycach około miesiąca więc do zobaczenia.

 29. Amen dla lipińskiego, podzińskiej i wodzińskiej pisze:

  A w krzemlinie właśnie odbyła się msza za nowo wybranych włodarzy: lipińskiego, podzińskiej i wodzynskiej.
  Lanserka na całego.

 30. ja pisze:

  to teraz Wodzińska bedzie lizać d…e Marzenie i Kaziowi. Ale gnida z Krzemlina a jeszcze niedawno woziła sinonosych żeby głosowali na Olecha.

 31. Anonim pisze:

  Dziękujemy panie Walenty TO dzięki panu nie ma już w Pyrzycach tego śmierdziela Jankowskiego krętacza kryminaliste z wyrokami Lipiński myślał że będzie działał poza prawem tak jak był burmistrzem a tu po łapach dostał Panie Walenty teraz w dupę go bo on będzie wami kręcił NIe dajcie się temu człowieczkowi Pozdrawiam pana

 32. urzad pisze:

  Jak miewa się nasza NORKA Czy dalej sprzedaje w urzędzie świeczki? A może teraz wpadła na inny pomysł zarabiania na spłatę kredytu Ona w każdej sytuacji znajdzie pomysł na …każdego Norka pozdrawiamy cię i patrzymy na ręce twoje Proboszcze już ocenili twoje działania Do kogo teraz przyssasz się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.