NOWOROCZNE FAJERWERKI POD KONTROLĄ

       Jak co roku w okresie poprzedzającym sylwestrowe imprezy, w miastach pojawiaj się coraz więcej punktów oferujących do sprzedaży materiały pirotechniczne, które stały się nieodłącznym elementem świętowania nadejścia nowego roku. Zarówno obrót jak i czas i sposób używania uregulowany jest przepisami prawa.

        Z dniem 16 grudnia w życie weszło w życie Rozporządzenie Porządkowe Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 02 grudnia, którego celem jest zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa publicznego oraz ochrona życia i zdrowia. Przepis wprowadza zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych województwa zachodniopomorskiego w okresie od dnia 16 grudnia 2013 r. do dnia 02 stycznia 2014 r. z wyjątkiem 31 grudnia 2013r i 01 stycznia 2014 r. Jednocześnie rozporządzenie określa, że kto narusza jego postanowienia odpowie za popełnienie wykroczenia, tj. może zostać ukarany grzywną, ograniczeniem wolności lub karą aresztu.reklama
      


         Jednak nie kara w przypadku zabawy z fajerwerkami jest chyba najważniejsza. Większe znaczenie ma bezpieczeństwo osób ich używających, a szczególnie dzieci. Już kupując petardy należy upewnić się czy pochodzą one z legalnego źródła, czy są w prawidłowy sposób oznakowane i opisane. Każdy legalny produkt powinien posiadać trzy literowy znak NWP oznaczający, że wyrób jest ujęty jest w wykazie wyrobów pirotechnicznych których nabywanie, przechowywanie i używanie nie wymaga pozwolenia wojewody. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy i w jaki sposób fajerwerków używają najmłodsi. Nie powinniśmy im na to pozwolić pod żadnym pozorem, bo o wypadek przy takiej zabawie nie trudno.

mł. asp. Daniel Skrzypczak
KPP w PyrzycachZOBACZ WSZYSTKO


3 odpowiedzi na NOWOROCZNE FAJERWERKI POD KONTROLĄ

  1. Anonim pisze:

    A czyli że rok temu można było używać wyrobów pirotechnicznych kiedy miało się na to ochote ? o.O

  2. Gość pisze:

    Nie, corocznie Wojewoda w drodze Rozporządzenia określa dodatkowe obwarowania w kwestii używania środków pirotechnicznych. Generalnie cały rok nie jest to zabronione, ale gdy komuś to przeszkadza to można też wyłapać mandat.

  3. józek pisze:

    A dupa tam,wszyscy robią co chcą a patrole tylko oczka odwracały! To co się działo w Sylwestra to było super,ciekawe kto zapłaci za szkody?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.