Inspekcja gotowości operacyjnej strażaków

        Zgodnie z programem doskonalenia strażaków-ratowników Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Pyrzycach przeprowadzone są inspekcje gotowości operacyjnej. Jedną z nich przeprowadzono na zmianie służbowej pod dowództwem mł. kpt. Jacka Burdy. Miejscem akcji był skup złomu BAMI przy ulicy Szczecińskiej w Pyrzycach.

           W ćwiczeniu symulowany był pożar samochodu osobowego z uwięzioną w środku osobą. Zadanie sekcji polegało na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia – terenu działań, ugaszeniu samochodu, uwolnieniu poszkodowanej osoby, udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przekazaniu służbą medycznym. Cel ćwiczeń został w pełni osiągnięty.reklama
      


 Głównym celem takich inspekcji jest sprawdzenie gotowości operacyjnej jednostki :

 • sprawdzany jest czas wyjazdu do zdarzenia (w dzień strażacy miejsce zakwaterowania muszą opuścić w czasie do 30 sekund od momentu zaalarmowania, a w porze nocnej do 60 sekund);
 • zabezpieczenie w środki ochrony indywidualnej tj. w odzież specjalną, buty specjalne, hełm i inne wyposażenie przysługujące strażakowi;
 • sprawdzenie gotowości technicznej pojazdów, sprzętu silnikowego i sprzętu ratowniczego  oraz poziomu wyszkolenia ratowników. Kontroli podlega także wykonanie przez strażaków ćwiczenia bojowego połączonego np. z elementami ratownictwa medycznego prowadzonych działań.

         Część praktyczna to także ćwiczenia na różnorodnych obiektach stwarzających szczególne zagrożenie na terenie naszego powiatu. Czynności te mają na celu zapoznanie strażaków z konstrukcją obiektu, zagrożeniami występującymi w danym obiekcie, procesami technologicznymi oraz teoretycznymi wariantami prowadzenia działań ratowniczo gaśniczych.

        Tego typu inspekcje gotowości bojowej przeprowadzane są systematycznie w jednostkach ochrony przeciwpożarowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Strażach Pożarnych.

st. kpt. Cezary Kocanowski
Naczelnik Wydziału
ds. operacyjno-szkoleniowych

13 odpowiedzi na Inspekcja gotowości operacyjnej strażaków

 1. Bolo pisze:

  Napewno z samochodu została tylko rama jak w przypadku baraków fundamenty. Osobiście nie słyszałem aby miejscowa straż coś ugasiła . Pamiętam pożar budynku w Obrycie jak przyjechała straż paliło się w jednym pomieszczeniu a spalił się cały budynek pod bacznym okiem fachowców.Pozdrawiam i mimo wszystko życze sukcesów.

  • strażak pisze:

   Widzę Bolo,że dla Ciebie ważniejszym jest ocalenie samochodu niż życia ludzkiego. Jeżeli takie priorytety Tobą kierują to serdecznie gratuluję i nie sądzę, żebyś mógł cokolwiek wiedzieć na temat działań ratowniczo-gaśniczych.Tym samym nie kompromituj się wątpliwej jakości komentarzami,naprawdę szkoda Twojego wysiłku i czasu.

 2. xxx pisze:

  popieram cię Bolo nie rozumiem tego lansu strażaków

 3. Bolo pisze:

  Strażak pooglądaj sobie akcje i ćwiczenia strażaków w innych krajach Was można porównać do reprezentacji piłki nożnej unku do świata.
  To że ratujesz życie ludzkie to nie znaczy że masz pogorzelców zostawić z gołą d…. Pozdrawiam

  • strażak pisze:

   Tak jak napisałem poprzednio…naprawdę szkoda Twojego czasu i wysiłku umysłowego na pisanie komentarzy.Podążając za tokiem Twojego rozumowania,można mieć także pretensje do polskich filmowców,że kręcą niskobudżetowe filmy.Ponadto, skoro dotknąłeś zagranicy….uważasz, że strażacy z NY też są „ciency”, bo nie uratowali WTC? Ręce opadają czytając Twoje wypociny. Także pozdrawiam.

 4. Czytelniczka pisze:

  Panie Kocanowski, w celowniku liczby mnogiej piszemy końcówkę „-om” „służbom medycznym”. Pozdrawiam

 5. Bolo pisze:

  Widze że wpadasz strażak w samouwielbienie tylko lepiej dobieraj przykłady bo przegiołeś.

 6. Anonim pisze:

  czy ktoś widział strażaków jak cwiczyli na placu za remizą bo ja nie pewnie zaraz by spadli o ile by weszli !!!

 7. podpis pisze:

  Widzialem na YT całą akcje gaszenia barakow (filmik z „panem aspirantem” pod koniec) i stwierdzam, ze powinni jeszcze bardzo duzo cwiczyc. Ciekawe dlaczego filmik zostal usuniety?

 8. antek pisze:

  Naruszał dobre imię pyrzyckich polewaczy…

 9. osp pisze:

  tak pie%#&@&# wszyscy jacy to nie są ci strażacy a jak potrzebujecie pomocy to oni maja wyj&$%*$* na to co na nich gadacie i wgl tylko bez zastanowienia idą po waz w ogień wyciagaja butle z gazem bolo odwazył bys sie ? pewnie jak byc zobaczył wypadek to bys nie widział co robic tylko bys stał i nagrywał i nagrywał jak by to sensacia była a strazaki pare sekund i maja człowieka gotowego do transportu. nie wiesz to sie nie wypowiadaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.