Edward Rymar – ŚCIŚLE JAWNE

Imię i nazwisko: Edward Rymar

Znak zodiaku:  Koziorożec

Obecnie wykonywany zawód:  Emeryt (czynny nadal badacz naukowy, historyk)

Z czym kojarzą ci się  PYRZYCE: Z bardzo starą metryką historyczną a współcześnie z marazmem, brakiem perspektyw rozwojowych, ubytkiem ludności, zaniedbaniem zabytków, brakiem środowiska krajoznawców i historyków-amatorów.

Co cię ostatnio zirytowało, dotknęło do żywego:  Lekkomyślna wycinka drzew, bez troski o ich długowieczność (pielęgnację)

Muzyka, którą słuchasz, która dodaje chęci do działania lub uspokaja: Jeśli już – bo nie jest mi niezbędna do życia –to cicha i klasyczna najchętniej z użyciem fortepianu

Nałogi?:  Był (papierosy, ale 6-ty rok żyję w abstynencji)

Hobby, pasja która cię pochłania: Nie mam takiej pasji poza tym co od szczenięcych lat mi towarzyszy, czyli przeszłość, od ponad 50 lat profesjonalnie (czyli to nie hobby?)

Co lub kto jest dla ciebie ważny:  Rodzina! Ważna jest też ochrona dziedzictwa kulturowego, pamięć o wartościowych ludziach.

Książka, kino, teatr:  Byłem od dziecka molem książkowym, wyjmowano mi książki z kolan podczas lekcji szkolnych, przez 42 lata związany dlatego z Nimi zawodowo; obecnie po książkę popularną sięgam rzadko (bo w wolnym czasie wertuję książki historyczne), ciągle jeszcze czytam b. bestseller: Marzenia i tajemnice  Danuty Wałęsy. W kinie obecnie preferuję zdecydowanie film polski współczesny, przy czym tematyka dowolna jeśli tylko dobra obsada (np. Róża, Pokłosie, W ciemności itp.; wybieram się dlatego na Sępa). Teatr tylko telewizji (żyjemy na prowincji) ale w ostatnich latach rzadko. Dobry teatr wyparły seriale (oglądam np. Na dobre i na złe, Czas honoru)

Sport:  Tylko skromny „marsz z kijkami” (NW), ale codziennie kilka km. Oczywiście kibic sportu olimpijskiego, w tym piłka nożna.

Polityka:  Dawniej Unia Demokratyczna/Unia Wolności, obecnie sympatyk umiarkowany PO, zdecydowany anty-PISowiec!

Kabaret lub humor który cię bawi:  Ciągle powracam (TV Kultura) do dawnego kabaretu (Pod Egidą, Starszych Panów, Olgi Lipińskiej itp.). Współczesny rzadko mnie śmieszy. Lubię Górskiego, Rewińskiego, Drozdę

Kolor:  Nie przywiązuję wagi do tego. Oczywiście cieszy mnie zawsze zieleń na drzewach i trawach

Kobiety:  Winny mieć większy wpływ na życie publiczne. Byłoby lepiej!

Mężczyźni: co mężczyźni? Mam grono przyjaciół równolatków i nieco młodszych i dobrze się w ich towarzystwie czuję.

Marzenie: Wydać jeszcze dwie-trzy zaplanowane książki naukowe;  dożyć prawnuków

Zakupy:   Wcale nie robię, Żona mnie przed laty odcięła od nich!

Edward RYMAR

17 odpowiedzi na Edward Rymar – ŚCIŚLE JAWNE

 1. Anetta G-M pisze:

  Lata mijają, wszystko ewoluuje, władze zmieniają się, a pan Prof. Rymar, bez wojowania szablą, jak to Romek fajnie odmalował- zawsze przypomina kim jesteśmy, gdzie mieszkamy i czym warto chwalić się, niekoniecznie psioczyć na całokształt pyrzyckiej rzeczywistości. Pozdrawiam!

 2. Tomasz pisze:

  Nie zawsze zgadzam się z panem Edwardem ale bardzo go szanuję. To jest jedna z nielicznych osób która daje mi SIŁĘ mówić otwarcie, że jestem PYRZYCZANINEM. Anetta pozdrawiam cię i pana panie profesorze. Pyrzyczanie, głowa do góry !!!

 3. Tomasz pisze:

  From, robisz zarąbiastą sprawę.

 4. osa pisze:

  Pan prof.Rymar to człowiek z klasą,której brakuje we współczesnym świecie.

 5. pyrzyczanin pisze:

  Ateista i lewak,dlatego nienawidzi PISu

  • Król Julian pisze:

   Raczej krypto-lewak. A gdzie SD?

   • osa pisze:

    Sprawy wyznania i poglądy polityczne są prywatną sprawa każdego z nas.Natomiast być autorytetem dla Pyrzyczan jest sztuką,nieosiągalną dla większości. Bycie heretykiem,bywa niebezpieczne dla zdolności spostrzegania świata religii,polityki w szerszym spektrum,takim jakim jest ,a nie jakim życzylibyśmy sobie go widzieć.Oby tyle załóg przedstawiciele religii i polityki mieli,co dokonał pan profesor.

    • pyrzyczanin pisze:

     przerost mniemania o swoim ego pozbawiła go zrozumienia ludzi o innym niż on sposobie patrzenia na otaczający nas świat

  • Anonim pisze:

   Ale lubi Pokłosie i przepisywanie prac naukowych-Rymar jest OK!

 6. Najpierw muszą abonenci podpisać umowę a potem mogą ściągnąć abonament . „Osoby wezwane do zapłaty abonamentu powinny przeczytać Kodeks Spółek prawa handlowego, który stanowi, że abonament jako forma rozliczenia finansowego jest możliwy jeżeli obie strony umowy cywilno-prawnej zaakceptują jej warunki i dojdzie do zawarcia takiej umowy. Telewizja Polska SA jedynie na podstawie takiej umowy może wystąpić do drugiej strony o wypełnienie swojego umownego zobowiązania. Stworzona TVP SA
  – jest innym podmiotem gospodarczym niż peerelowska TVP i jako osoba prawna powinna takie umowy z odbiorcami swoich programów zawrzeć, gdyż jako Spółka prawa handlowego nie może postąpić inaczej. Żaden posiadacz telewizora w Polsce nigdy nie zawierał umowy ze spółką TVP SA. Ustawa o tzw. abonamencie dotyczyła TVP, która była w PRL-u firmą państwową i która działała na zupełnie innych zasadach, w której obowiązywały ograniczenia płacowe. Ale rządzący się chcieli płacić swoim pupilom krociowe
  wynagrodzenia to powstała TVP SA jako spółka prawa handlowego mogła już tak działać, biznes – to biznes i co komu do tego, żadne ustawy kominowe już nie obowiązywały. Zapomniano tylko, że ustawa o abonamencie też już ich nie dotyczy i tu popełniono błąd. Reasumując Ci – co płacą datki na TVP SA robią to z przyzwyczajenia oraz z braku wiedzy nie orientują się, że nie muszą tego robić. Rada Nadzorcza TVP Spółka Akcyjna powinna być natychmiast odwołana i postawiona w stan oskarżenia pod zarzutem
  nienależytego sprawowania swoich funkcji, które są wysoko opłacane, a Zarząd Spółki również za bezczynność i świadome generowanie strat Spółki. Planowane na ten rok straty to ponad 60 mln zł. Pytanie co na to właściciel udziałów – pewnie też liczy na narodową zrzutkę, bo „ciemny” lud jest cyklicznie straszony w mediach komornikami, wpisaniem do rejestru dłużników, egzekucjami i firmami windykacyjnymi, a pranie mózgów powoduje, że ludzie coraz mniej kumają i ze strachu lub dla świętego spokoju
  w zębach kasę przyniosą ….he he he. – Ludzie dajcie sobie na luz. Myślicie, że kon-donek nie wiedział tego nawołując do niepłacenia abonamentu ?

 7. osa pisze:

  Zatem,ściąganie abonamentu przez US,a także komornicy działają nie zgodnie z prawem?Informacje,które docierają do nas,raczej nakazują dokonywanie wpłat!

 8. dokładnie tak jak pan pisze -dlatego jeśli ktoś przyjdzie to można poszczuć go Azorem .Ja osobiście nie mam zamiaru płacić za trzy programy propagandowe błękitnych poranków !

 9. wow pisze:

  A co z PLAGIATEM był czy nie

 10. oraz z tablicą z nazwą o zgrozo! Miejsce Pamięci Narodowej – zanalizował pan możliwości zabrania tego do muzeum ?

 11. zulu pisze:

  Jeśli chodzi o czołg i armaty w parku to niech ktoś pomyśli i zrobi z tym porządek jak i ze wszystkimi parkami w mieście . Drodzy inteligenci Pyrzyc jak możecie patrzeć na degradacje tych miejsc.

  Ja mam propozycje aby dla upamiętnienia ludzi nam bliskich podjąć inicjatywę stawiania w miejscach uzgodnionych z Urzędem miejskim ławek z pamiątkową tabliczką w mieście i gminie. Można organizować się indywidualnie oraz grupowo jest to tak szczytne przedsięwzięcie warte wdrożenia w naszym lokalnym społeczeństwie.

 12. mieszkaniec pisze:

  Piewca teorii Oskara Lange, wyższość socjalizmu nad kapitalizmem,ciekawe czy ten gość to pamięta kiedy takie brednie
  opowiadał i przekonywał do takich poglądów jak to sobie przypomni niech napisze komentaż chętnie przypomnę kiedy to było…zdecydowany anty pisowiec to pana ksywa

 13. fort zpy pisze:

  Okraść studenta – bezcenne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.