Jubileusz Miasta Pyrzyce

Szanowni Państwo,

     za chwilę będziemy świadkami jednego z tych momentów, które w historii naszego miasta ustanowią kolejną cezurę.
Dzień 18 stycznia, który wybraliśmy, by uroczyście zainaugurować Jubileusz 750-lecia miasta, jest dniem szczególnym. Rozpoczynamy obchody historycznej, 750 rocznicy nadania praw miejskich na prawie szczecińskim naszemu miastu Pyrzyce, które trwać będą cały rok, a ich kulminacja przypadnie na połowę czerwca 2013 roku. W roku jubileuszowym, w Pyrzycach będzie miało miejsce wiele interesujących wydarzeń, o których będziemy Państwa informować na bieżąco.

     Dlatego już dzisiaj zapraszam Państwa na inaugurację roku jubileuszowego, która odbędzie się 18 stycznia (piątek) 2013 roku w sali widowiskowo-kinowej Pyrzyckiego Domu Kultury. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy świętować 750 lecie Pyrzyc.

Jerzy Marek Olech
Burmistrz Pyrzyc

33 odpowiedzi na Jubileusz Miasta Pyrzyce

 1. vader pisze:

  Jako mieszkaniec Pyrzyc czuję się obrażony. Moje ukochane Pyrzyce są dużo, dużo bardziej starsze.
  Chyba powinno być 750 praw miejskich !!!
  Pyrzyce są jedną z najstarszych osad na Pomorzu Zachodnim, i na pewno mają więcej niż 1000 lat

 2. ...... pisze:

  Osadnictwo w rejonie Pyrzyc jest bardzo stare, wzmianki pisane pojawiają się w VIII-IX wieku (opis w Geografie Bawarskim). W drugiej połowie X wieku Pyrzyce zostały podporządkowane Piastom, ale od XI wieku gród znowu prowadził samodzielną politykę w ramach państwowości pomorskiej.

  W 1124 r. mieszkańcy Pyrzyc przyjęli chrzest. Na czele misji chrystianizacyjnej, wysłanej na Pomorze Zachodnie przez polskiego księcia Bolesława Krzywoustego, stał biskup niemiecki Otton z Bambergu, późniejszy św. Otton, od 2006 r. patron miasta.

  W XII wieku Pyrzyce były grodem kasztelańskim, a w kolejnym wieku ośrodkiem wójtostwa krajowego. W latach 1230−1240 przy wczesnośredniowiecznym grodzie powstało „nowe” miasto, wzorowane na miastach Europy Zachodniej. Miało owalny kształt, dwie główne ulice, w centrum znajdował się obszerny plac targowy, na którym później wzniesiono kościół farny oraz ratusz. Z czasem przejęło ono funkcje dawnego grodu, a podgrodzie przeszło w poczet dóbr klasztoru augustianek.

  Prawa miejskie Pyrzyce otrzymały w 1263 r. z rąk księcia zachodniopomorskiego Barnima I. XIII wiek to czas intensywnego rozwoju. Miasto rozpoczęło budowę systemu fortyfikacji – murów obronnych, fosy i wałów. Mury były rozbudowywane w kolejnych wiekach.

  Mimo licznych wojen Pyrzyce długo pozostawały niezdobyte. Najcięższe oblężenie miało miejsce w 1478 r., gdy książę Bogusław X bronił się przed natarciem 10-tysięcznego wojska elektora brandenburskiego Albrechta.

  O rozwoju i znaczeniu Pyrzyc od wieków decydowało rolnictwo. Było to spowodowane warunkami naturalnymi – tutejsze gleby (tzw. czarne ziemie) są wyjątkowo żyzne. W średniowieczu Pyrzyce nazywano spichlerzem Pomorza Zachodniego[potrzebne źródło].

 3. pyrzyczanka pisze:

  Właśnie! W „Opisie grodów i terytoriów z północnej strony Dunaju”, zapisku sporządzonym ok. VIII-IX napisano, że Pyrzyczanie posiadali 70 grodów (civitates).
  Już ponad 1000 lat temu było to dobrze zorganizowane plemię, które umiało wykorzystać naturalne bogactwa i niewątpliwie miało mądrą władzę wykonawczą…

 4. gnom pisze:

  No to tak jak teraz!
  JMO jest naszym wodzem, który przy pomocy swoich szamanów wprowadza nas w nowe lepsze czasy. Sądząc po ilości imprez jesteśmy coraz lepiej rozwijającym się grodem

 5. AGAT pisze:

  No bez obrazy VADER. Jeśli chcielibyśmy napisać pełną nazwę obchodów naszego święta to trzeba byłoby napisać ” 750 lat NADANIA PRAW MIEJSKICH GRODOWI PIRISSA na PRAWIE BRANDENBURSKIM w ODMIANIE SZCZECIŃSKIEJ”. No może coś takiego. Głupiemu jest to obojętne czy to rocznica miasta Pyrzyce, czy grodu Pyrzyce czy pierwszej strzechy postawionej gdzieś na dzisiejszej ul. Staromiejskiej. Sądzę, że nazwa „750-lat Pyrzyc” to skrót myślowy, graficzny a więcej na ten temat na pewno dowiemy się w dniu inauguracji od prof.Edwarda Rymara 🙂

 6. radny bezradny pisze:

  Już nie daje sobie rady i zatrudnił sobie asystentkę./ŚMIECH NA SALI/

 7. Ktos pisze:

  Moze zamiast tych imprez takich jak ta czy folklor itp. to pieniądze przeznaczane na te imprezki przeznaczyć na odśnieżanie drogi to przynajmniej komuś się życie ocali, życie nie polega na wiecznym imprezowaniu ,na odśnieżanie dróg to kasy nie ma a w telewizji się starszy ze jak się drogi odśnieży to trzeba będzie szkoły zamknąć to lepiej niech już tych imprezek (ile można patrzeć na kresowianki z Letnina ) nie będzie a droga odśnieżona będzie i szkoła zostanie,na pierdy to zawsze kasę maja.

 8. d.p.... pisze:

  do Ktos ok Marek nie zrobi zadnej imprezy …. za pare dni znów ktos taki jak Ty napisze ze Pyrzyce umarły …… nie jestem jak sobie pomyśla lizusem Marka(mówie po imieniu bo kiedyś miałem zaszczyt poznac owego Burmistrza, ale to nie o to chodzi)mam propozycje abysmy sie spotkali w jak najszybszym możliwym dla obu zainteresowanych stron czasie(my wyborcy & burmistrz)(na wpisach na pyrzyce info wiecej nas jest jak na spotkaniach ktore naprawde organizowane sa i to za nasza kase(bo nikt w tych czasach społecznie nie pracuje )… wiec moje pytanie brzmi kiedy i gdzie ….zapewne ludzie z ramienia a moze sam pan burmistrz to czyta i napewno sie podporządkuje do nas wyborców ………..(przepraszam ale polonista nie jestem_)

  • Anonim pisze:

   A ja podam taki przykład. Masz urodziny, mało funduszy i chcesz je zorganizować ale w tym czasie np. Twoje dziecko ma komunie i musisz wybrać jedno albo drugie, tu jest pytanie: zrobisz urodziny a dziecku komunii nie ? można się wstrzymać i te pieniążki wydać na bardziej potrzebny cel. Tak samo jest w naszej gminie: drogi w zimę zasypane, burmistrz mówi o zamknięciu szkół a pieniążki wydaje na imprezy. Można się wstrzymać i zrobić w późniejszym czasie albo wcale.

   • .... pisze:

    Otóż Anonimie, nie można się wstrzymać ! Kampania wyborcza się zaczyna ! Trzeba organizować imprezy i wysyłać kartki imieninowe do domów mieszkańców ! Czy naprawdę niczego nie rozmumiecie ? Za kampanię wyborczą Olecha płacą mieszkańcy ! Jasne ?

 9. AMBER GOLD pisze:

  750 lecie na pewno należy do dat które pewnie powinniśmy obchodzić szkoda tylko ze niema przynajmniej tak jest napisane w programie uroczystości troszkę większego sympozjum naukowego o perspektywach i zagrożeniach dla rozwoju miasta,gminy oraz powiatu -świetna okazja aby trochę podyskutować .

 10. anka pisze:

  jestem przyjemnie zszokowany,chyba pierwszy raz widzę,tzn. nie widze mszy i facetów wsukienkach!już pana kocham panie burmistrzu!

 11. AMBER GOLD pisze:

  tylko Anka uważaj na żonę burmistrza z ta miłością bo wijesz jak jest miasto małe a ludziska jęzory długie mają – a co do mszy facetów w sukienkach to sobie tak myślę ze jeszcze przyjdzie taki czas że będziemy ich prosić o modlitwę aby następne 750 lecie Polacy mogli tu obchodzić ale nie bój nic ty już tego oglądać nie będziesz bo już dawno wyemigrujesz tylko pytanie gdzie ?

 12. anka pisze:

  dla takiej sprawy warto zaryzykować,a co do prośby jakiejkolwiek KRK.-opanujcie się i zbastujcie z tą zachłannością materilną,toco macie starczy wam na x czasu,pomyślcie o swoich owieczkach żyjących w nędzy.a propos emigracii,nie wiem czy zauważyłeś większość już wyjechała,zostały ostatnie niedobitki,sam bym wyjechał ale niestety nie mam gdzie.

 13. AMBER GOLD pisze:

  co nazywasz zachłannością i kogo bo piszesz jak na tych ogólno Polskich forach jak widzisz złodziejstwo i zachłanność i lichwę i co tam jeszcze to wal śmiało to wolny kraj ! -zwłaszcza dla słuchaczy Palikota

 14. anka pisze:

  amber gold udajesz wielce mądrego , a słoma ci z butów wystaje , aciebie kto sponsoruje ten pseudo dyrektor z torunia?

 15. amber gold pisze:

  nie wiem czy jestem mądry czy nie ? nie mnie to oceniać co do słomy to wole takich co im wystaje niż takich co ją chowają i udają że zawsze mają rację !

 16. W maju 2016 r. minie 12-letni, przejściowy okres ochronny na swobodny obrót ziemią rolną w Polsce. Posłowie PiS chcą, aby także po tym terminie obowiązywały przepisy, które ograniczą możliwość zakupu gruntów przez cudzoziemców. „Ustawa ma doprowadzić do ograniczeń po maju 2016 w dostępie do ziemi zgodnie z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Jest zasada swobodnego przepływu kapitału. Nie możemy więc wprowadzać rozwiązań pogarszających dostęp do polskiej ziemi. W teorii każdy może kupić francuską czy niemiecką ziemię, ale w praktyce nabywa ją rolnik francuski czy niemiecki. Chcemy, aby tak było w Polsce” – podsumował Kuźmiuk.

  W Szczecinie od grudnia ub.r. trwały protesty rolników przeciwko temu, że sprzedaż gruntów prowadzona przez Agencję Nieruchomości Rolnych (ANR) nie poprawia struktury gospodarstw rodzinnych, a ziemia trafia do podstawionych osób reprezentujących duże podmioty gospodarcze powiązane z kapitałem zagranicznym. Rolnicy przekonywali, że nie są w stanie konkurować z dużymi podmiotami. Na początku stycznia ustalono m.in., że ANR będzie odstępowała od przetargów ograniczonych na wniosek przedstawiciela izby rolniczej, kiedy zajdzie podejrzenie, że bierze w nich udział osoba podstawiona.

 17. osa pisze:

  Nasuwa się pytanie,a co z ziemią sprzedaną obcokrajowcom.Czy ogromny obszar najlepszych gruntów przepadło bezpowrotnie .Czy będą odpowiadać polacy, którzy brali udział w ujawnionym procederze.

 18. problem istnieje i co gorsza nie jest rozwiązany -ludzie żyją przekonaniu że problem rozwiąże władza centralna ! – ja nie mam takich złudzeń wijem tylko jedno jeśli idzie o ziemie orną to musi być większą kontrola samorządów gminnych oraz powiatowych oraz rolników – poza tym kłania się brak wiedzy o procederze słupów – takich ludzi powinno się napiętnować publicznie i golić im włosy ja to robiono pewnym damom w czasie okupacji to tak na początek !

 19. osa pisze:

  Słupy powinni być posadzeni na dlugie lata ,łącznie z utratą kasy za to złodziejsto,w społecznosciach lokalnych powinni napiętnowani ku przestrodze dla innych.Taczka z obornikiem i wywieść za Odre do swoich skoro sprzedają polskość , nasze i przyszłych pokoleń dobro ziemie.Polska jako kraj bedzie nazwą bez terenów w polskich rękach.Rolnicy powinni doprowadzić do procesów przeciw ludziom,którzy świadomie czerpali korzyści ze sprzedaży terenów w Polsce.Nie znam się ale czy ktoś posiada wiedze o unieważnieniu tych przetarów,czy można cofnąc je i odzyskania tych wykradzionych ziem ,przecież to było niezgodne z obowiązujacymi przepisami.Rolnicy protestujacy powinni na forach nagłaśniac wszelkie patologie,wówczas ludnosc bedzie uswiadomiona co dzieje sie,bo wiekszośćnie ma pojęcia .

 20. widzisz panie osa ja na początku to bym poprosił wszystkich radnych o uchwałę na szczeblu powiatowym i gminnym o potępieniu praktyk wykupu ziemi w takim procederze oraz zwrócenie się w imieniu wszystkich mieszkańców do posłów ,wojewody i wszystkich innych instytucji państwowych o zwrócenie szczególnej uwagi na ten proceder – tu się z jednej strony bez wielkiej polityki nie obędzie – chodzi o to aby naciski szły we wszystkich kierunkach po równo tak aby zarówno ci z opozycji a także z obecnego rządu wiedzieli ze nie maja tu czego szukać jak tej sprawy przepisami prawa nie załatwią – a przy okazji to takie uchwały pokazały by społeczeństwu ze mimo swej ułomności samorządy lokalne maja swoja siłę rażenia oraz nie zostawiały by rolników z aparatem władzy centralnej sam na sam z problemem !- to co napisałem jest tyko moim zdaniem -mam nadzieję że to przeczytają radni !- ja osobiście rolnikiem nie jestem ale sytuacja w której będzie wywoływanie ziemi oraz niszczenie środowiska naturalnego nie wspominając już o aspektach czysto społeczno-ekonomicznych to wystarczający powód aby zwrócić uwagę na ten problem ! pozdrawiam rolników

 21. anka pisze:

  jak zwykle głupie i natrętne polaczki myślą jak tylko ukraść coś dla siebie i swojej kliki,mam nadzieje że przyjdzie niemiec wykupi polaczków i pokaże gdzie ich miejsce!po co prezydent,rząd ,sejm ,senat, wojewody,radni,gminy i cholera wie co jeszcze.złodziej złodziejem stoi,naprawde wszystko już pokradzione,znów potrzebna jest wojna ,szabelki na czołgi,miliony trupów,zrównane miasta,a potem kwiatki pod pomnikami i pytania dlaczego?ano dlatego że polacy to złodziejski i zakłamany naród,gdzie ktokolwiek przy korycie myśli tylko o swojej du..pie

  • osa pisze:

   Anka mimo że szanuje odmienność poglądów ,to ja jestem tym „polaczkiem”- Polką i nie godze się na 4- rozbiór przeprowadzony przez zwykłych przestępców , którym obca jest przynależośc do tradycji,historii ,i niepodległości rodzącej sie w bólach mimo wszystko ojczyzny, naszej Twojej,mojej i milionów innych ludzi mieszkających tu.Zapewniam Cię ,większość to zapracowani i przyzwoici obywatele.Natomiast „słupy” do wiezień,konfiskata majątku,i bezwzględność wymiaru sprawiedliwości może być przestrogą dla nastepnych ,którzy kolaborują np. z niemcami .Proszę nie uogólniaj opinii „polacy to złodziejski i obłudny naród” bo jesteś jego czescią i nie sądze abyś kadł, przez co był złodziejem jak pozwoliłes sobie na duże uproszczenie w podsumowaniu naszego kraju, i nas mieszkajacych tu i teraz.Proszę tylko spokojnie nie mam na celu pana atakować.

 22. no to chwali się ! TYLKO CZY OTRZYMALI JA DO RAK WŁASNYCH POSŁOWIE Z POMORZA ZACHODNIEGO NA OCZACH KAMER I TO WSZYSCY I CI Z PSL I CI PIS I CI Z PO I INNI – TO POWINNO BYĆ NAGRANE A SPRAWDZENIE DZIAŁAŃ PRZY WYBORACH – JAK SIĘ ICH OPINIĄ PUBLICZNĄ NIE POSTRASZY TO ZAWSZE ZNAJDĄ WYMÓWKĘ ! ze coś nie mogli i takie tam ter fere !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.