Kolumna Historyczna: Pyrzyckie w kartonie

        O tym, że Pyrzyce w Polsce były znane ze względu na pyrzyckie mleko starszym mieszkańcom nie trzeba chyba przypominać. Warto też dodać, że tutejszy zakład mleczarski, jako pierwszy w Polsce rozpoczął produkcję mleka w kartonach. Jednak kapitalizm to kapitalizm i kilkanaście lat później OSM Pyrzyce przeszła do historii.

        Jak część czytelników pewnie pamięta dawniej mleko kupowane było w szklanych butelkach. Zresztą do dziś możemy je zobaczyć choćby w filmach. Tu świetnych przykładem jest serial Stanisława Barei „Alternatywy 4”, który doskonale ilustruje życie i absurdy PRLu. Ale nadszedł rok 1988. Schyłek polskiego socjalizmu. Zmiany obejmowały niemal każdą dziedzinę życia. Jest połowa lipca – gorące lato. W głównym wydaniu „Dziennika Telewizyjnego” informacja: Będzie mleko w kartonowych pojemnikach. Dobry początek w Pyrzycach.

Dziennik Telewizyjny 18.07.1988 r.

        Charakterystyczne kartonowe pudełka z żółto-niebieskim herbem Pyrzyc z czasem uzupełnione zostały przez te, z rysunkiem uśmiechniętej i puszczającej do nas „oczko” głowy krowy z trzema słonecznikami, który stał się logiem OSM Pyrzyce. W folderze z 1995 roku, który kilka lat temu wpadł w moje ręce czytamy, że spółdzielnia została założona w 1957 roku. Z tych pyrzyckich produkcji pamiętam jeszcze smak tanich serków i masełek smakowych i jogurtów truskawkowych. Warto też dodać, że mleko z Pyrzyc można było długi czas kupić w jednym ze znanych dyskontów spożywczych, o ile pamiętam jako „Mleko Prawdziwe”.ZOBACZ WSZYSTKO
reklama 


        Historia pyrzyckiej mleczarni jako samodzielnego bytu kończy się wraz z przyjściem XXI wieku. Została ona wykupiona przez kościańską Obrzańską Spółdzielnie Mleczarską. Pyrzycka krowa została zastąpiona przez tamtejszą i jak wielu mówi: to już nie było to samo. Konsolidacja przemysłu mleczarskiego stała się tym większa, że kilka miesięcy temu właścicielem OSM Kościan stała się Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego. A co pozostaje nam? Wspominać nasze produkty, przez które Pyrzyce były znane w całej Polsce.

Remik Kubicki

5 odpowiedzi na Kolumna Historyczna: Pyrzyckie w kartonie

 1. tatamatiego pisze:

  No i znowu mnie zaskoczyłeś Remik. Brawo kolejny fajny artykuł!!!! opakowania do mleka były produkowane przez firmę TETRA PAK !!!! największego sponsora ówczesnego Eintrachtu Frankfurt. pamiętam że miałem focha na mleko przez właśnie karton tej firmy 😀

 2. ewicz pisze:

  Wojciech Malajkat w filmie V.I.P. pije mleko pyrzyckie.

 3. Pyrzyczanka pisze:

  Jedna nieścisłość , nie kilka miesięcy temu a właśnie 01.09.2011 ( minął już rok) Mlekovita przejęła OSM Kościan .

 4. Anonim pisze:

  Pamiętam te czasy bo nadzorowalem produkcje tego mleka.Szwedzkie kartony z fabryku w Lund.Miałem okazję je zwiedzać z Prezesem Piwonim i Młynarczykiem.

 5. Anonim pisze:

  ..a Mlekovita pniej puściła famę,że pyrzyckie mleko jest skazone i przejęła rynek mleka uht – tacy to cwaniacy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.