Światowy Dzień AIDS
1 grudnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Został on ustanowiony w 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia w odpowiedzi na zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się epidemii HIV/AIDS na świecie. Jego celem jest uwrażliwienie globalnej społeczności na problem, zapoznanie z drogami przenoszenia zakażenia wirusem HIV, uświadamianie zasad profilaktyki, a także okazywanie solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS.
„Czerwona kokardka” to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS.W Polsce, zgodnie z zasadami Regulaminu przyznawania „Czerwonej Kokardki”, jest ona wyróżnieniem przyznawanym z okazji Światowego Dnia AIDS. Wyróżnienie „Czerwoną Kokardką” otrzymują osoby lub instytucje, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób zakażonych HIV, chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne w obszarze HIV i AIDS w Polsce.
P A M I Ę T A J M Y: PROBLEM HIV/AIDS DOTYCZY NAS WSZYSTKICH
Każdy, bez względu na pochodzenie rasowe, religię, wykształcenie lub orientację seksualną, jeśli prowadzi życie seksualne lub ma kontakt z zakażoną krwią może być narażony na zakażenie HIV. Ani płeć, ani wiek, ani wykonywany zawód nie chronią przed zakażeniem
Codziennie na świecie zakaża się ok. 7000 osób, a co 17 sekund ktoś umiera z powodu AIDS
Codziennie w Polsce 2 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV
Dodatkowe informacje można znaleźć na stronach internetowych: www.aids.gov.pl i www.cd4.pl
PSSE Pyrzyce
Dodaj komentarz