DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE W WARNICACH

       Tegoroczne Święto Plonów, podsumowujące żniwa 2015 roku odbyło się w Warnicach 05 września. Rozpoczęło się Mszą Świętą Dziękczynną, przed którą gospodarz Gminy – Wójt Anna Hackiewicz-Gębska powitała zgromadzonych gości, a w swym krótkim przemówieniu przede wszystkim podziękowała Rolnikom za ich ciężką pracę oraz przypomniała wszystkim o szacunku dla chleba, dla ziemi, która daje plon i dla tych osób, dzięki którym nie brakuje codziennie na naszych stołach tego podstawowego pokarmu – symbolu dożynek.

         Podziękowała również sponsorom i przyjaciołom naszej gminy, a w szczególności osobom i instytucjom wspierającym finansowo i rzeczowo organizację dożynkowej imprezy. Następnie Starostowie Dożynek – Pani Teresa Suliga, Sołtys Warnic i Pan Bogusław Głowacki – rolnik i Przewodniczący Rady Parafialnej ze Starego Przylepu złożyli symboliczny bochen chleba na ręce gospodarza gminy – Pani Wójt; wspólnie zaś ofiarowali chleb w ofierze na ołtarz Księdzu Proboszczowi Kanonikowi Piotrowi Sas-Ilnickiemu. To szczególnie wzruszający moment, symbolizujący hołd i wyrażający wdzięczność Panu Bogu za dary łaskawości – oszczędzenia klęsk żywiołowych, obfitości plonów oraz szczęśliwego, spokojnego zbioru.

        Jak co roku – sołectwa Gminy Warnice i Parafii Warnice oraz Parafii Stary Przylep – przygotowały wieńce dożynkowe. Był m. in. kościół ze zbóż; obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, kielich i hostia – symbole ofiarowania Pańskiego; nie zabrakło tradycyjnych plecionych koron, koszy i kompozycji kwiatów, ziół i oczywiście różnych kłosów oraz ziaren z różnych zbóż. Komisja konkursowa, powołana przez Wójt Gminy, oceniała wszystkie kompozycje za pomysł i wykonanie – skrupulatne zliczanie punktów dało wynik zwycięski dla wieńca z miejscowości Warnice B „Przysiółek”. Na drugim miejscu komisja wskazała wieniec z Barnima, a trzecią lokatę otrzymała kompozycja z Wierzbna. Reprezentantom zwycięskich sołectw Wójt Anna Hackiewicz-Gębska wręczyła nagrody: dla Warnic B – czek na 300 zł do wykorzystania na potrzeby sołectwa, dla Barnima i Wierzbna – sprzęt AGD, umilający sołeckie imprezy.


reklama
      

         Kolejnym punktem w scenariuszu imprezy były podziękowania dla wielokrotnego sponsora i przyjaciela Sołectwa Warnice oraz GLKS Mechanik Warnice. Klub sportowy wraz z P. Sołtys przygotował dla Pana Laurance’a M. Bahri z firmy Exped Poland ze Szczecina – podziękowania oraz pamiątkowe wspólne zdjęcie, jednak plany mają to do siebie, że czasem trzeba je zmieniać. Tak było tym razem – na imprezie pojawili się rodzice 4-letniego Konrada z Przelewic, który jest niesłyszący oraz niemy. Rodzice wraz z P. Wójt poprosili o wsparcie i pomoc w zakupie aparatu słuchowego, który pomoże chłopcu słyszeć – a co za tym idzie – mówić, poznawać świat i prawidłowo się rozwijać. Nie umilkły ostatnie słowa apelu Mamy Konrada – gdy stał się moment magiczny; oto znalazł się sponsor ofiarujący znaczną kwotę na ten właśnie cel. Okazał się nim właśnie Pan Laurance M. Bahri – rodzice dziecka oraz większość publiczności nie mogła powstrzymać łez.

         O rozrywkę, zabawę, integrację jak zawsze zadbało świetnie przygotowane Stowarzyszenie Fabryka Dobrego Czasu z Pyrzyc; mądre i twórcze zabawy, kącik interaktywny, malowanie twarzy, baloniki dla najmłodszych i wiele innych atrakcji pokolorowało zielone trawiaste boisko.

          W przerwie konkursów, po godz. 18.00 obejrzeć można było niezwykły pokaz ratownictwa technicznego, przygotowany przez OSP Warnice pod dowództwem Michała Łuszczyńskiego. Całość wypadła sprawnie, dokładnie i profesjonalnie. Dobrze wiedzieć, że są obok nas osoby tak wyszkolone! Dziękujemy za ten wspaniały pokaz.

           Dla maluchów nie zabrakło dmuchanych zamków i waty cukrowej – jak zawsze wszystkie atrakcje dla dzieci (warsztaty robienia lizaków, warsztaty wikliniarskie, malowanie twarzy, wata cukrowa, balony, dmuchane zamki) udostępniane były bezpłatnie. Dzięki wsparciu sponsorów mogliśmy zaoferować ciekawe i twórcze spędzanie wolnego czasu.

           Pod koniec imprezy przeprowadzony został konkurs sprawnościowy sołectw – rzut kapeluszem do celu. Przystąpiły do niego jedynie 3 sołectwa, pozostałe zapewne obawiały się konkurencji. Reprezentanci Warnic, Reńska i Obrytej próbowali umieścić kapelusz na 1,5m tyczce. Udało się to Pani Małgorzacie Jakrzewskiej – Radnej z Reńska, która dla swego sołectwa wygrała grill podwieszany na trójnogu. Zdobywcy 2. i 3. miejsca otrzymali nagrody pocieszenia.

         Przez cały dzień skorzystać można było z dodatkowych atrakcji takich jak warsztaty wikliniarskie czy coroczny konkurs dojenia sztucznej krowy. O 19.30 ogłoszone zostały wyniki: najlepszy wynik spośród Pań osiągnęła Pani Marzena Ruchlicka z Obrytej z wynikiem 1400 ml, w kategorii męskiej najlepszy wynik udoił Pan Wiesław Romaniuk z Warnic – wydusił z krówki 1500 ml. W kategorii dziecięcej hojność sponsorów pozwoliła na wyłonienie i nagrodzenie 3. pierwszych miejsc. Na 3. miejscu z wynikiem 700 ml znalazł się Adrian Wiśniewski z Wierzbna, na 2. miejscu z wynikiem 1000 ml uplasował się Cezar Redzisz z Warnic a 1. miejsce zdobyła Wiktoria Radkiewicz z Barnima, która wydoiła z krowy 1500 ml, tyle samo, co zwycięzca w kategorii męskiej wśród dorosłych! Wszyscy nagrodzeni stanęli do wspólnej, pamiątkowej fotografii.

         Na scenie zagościli m.in.: zespół  IMO PECTORE, który po mszy ‘z głębi serca’ wykonał repertuar w stylu gospel,  Zespół BIESIADA, uczennice Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Warnicach pod kierownictwem P. Izabeli Nahorskiej. Bawiliśmy się również z Radiem Stargard, a od godz. 20.00 zabawę taneczną poprowadził zespół BAILA, który rozruszał publiczność do gorąca.

        Serdecznie dziękujemy sponsorom za ufundowanie atrakcji dla uczestników imprezy oraz wszystkim, którzy okazali pomoc przy organizacji imprezy.

5 odpowiedzi na DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE W WARNICACH

 1. Miron pisze:

  A dlaczego nie ma żadnej informacji o dożynkach gminnych w Okunicy?

  • Anonim pisze:

   Jest na stronie gminy. Żenująca ale jest. W każdym zdaniu burmistrz Podzińska to, burmistrz Pozdzińska tamto. Przebija swojego poprzednika!

 2. cba pisze:

  Po co informowac o dozynkach w Okunicy, gdzie wspolorganizatorem byl radny Mirek, ktorego na najblizszej sesji , radni Marzenki chcà odwolac z wice przewodniczącego rady,wstyd panie radny M.M , J.W. i reszta.

 3. pasjor pisze:

  Oględając zdjęcia na różnych stronach z Dożynek śmiem stwierdzić że Pani radna z Żabowa nic sobą nie reprezentuje.

 4. korek pisze:

  A Pan Riczi współorganizował ostatnio na nowym sołectwie Przysiółek święto pieczonego ziemniaka i zaprosił „zaprzyjaźnioną wioskę Koszewko”…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.