DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE W WARNICACH

        Tegoroczne DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE odbyły się 07 września na boisku sportowym w Warnicach B (Przysiółek). Rozpoczęły się wprowadzeniem sztandaru OSP Warnice oraz powitaniem i przemówieniem Wójt Anny Hackiewicz-Gębskiej, która przywitała wszystkich zgromadzonych gości, mieszkańców, a przede wszystkim rolników, dzięki którym tegoroczne zbiory powrócą na nasze stoły w postaci pożywienia.

        Ceremonia dożynkowa kontynuowana była poprzez wprowadzenie wieńców w trakcie pieśni Plon niesiemy, plon… w wykonaniu Zespołu BIESIADA, a także ofiarowania przygotowanych przez sołectwa darów w postaci owoców. Następnie dokonano tradycyjnego przekazania chleba Wójtowi przez Starostów DOŻYNEK – p. Renatę Staszewską z Warnic oraz p. Waldemara Kieniga z Wierzbna – po czym wspólnie złożono chleb na ołtarz. Mszy św. Dziękczynnej koncelebrowanej przewodniczył Ks. Piotr Ilnicki – Proboszcz Parafii Warnice, który odprawił nabożeństwo wraz z Ks. Arkadiuszem Strejko – Proboszczem Parafii Stary Przylep oraz Ks. Stanisławem Rosołem – Wikariuszem w Parafii Warnice. Uroczystą oprawę liturgii przygotował Chór Echo-Arioso ze Stargardu Szczecińskiego.

       Po Mszy św. nastąpiło tradycyjne dzielenie chlebem, którego poświęcone kawałki rozprowadzono wśród uczestników ceremonii. Następnie powołana została komisja do oceny wieńców dożynkowych; w jej skład weszli Starostowie DOŻYNEK, Radny Powiatowy Jan Chmielewski, Przewodniczący Rady Gminy Marek Brodowski oraz Sołtys wsi Barnim Natalia Siatkowska. Jednogłośnie najpiękniejszym wieńcem określili kompozycję przygotowaną przez Warnice B, czyli gospodarzy DOŻYNEK. Zdobywca 1. miejsca w tym konkursie otrzymał z rąk Wójta Gminy czek o wartości 300 zł do wykorzystania na potrzeby sołectwa.reklama
      


       O godz. 16.00 rozpoczął się blok rozrywkowo-sportowy, a wraz z nim ruszyły konkursy i zabawy. Do zawodów dojenia sztucznej krowy ustawiła się długa kolejka, a chętnych do pobicia zeszłorocznego rekordu było wielu. W tym roku wyniki udoju zapisywane były w 3 kategoriach uczestników: dzieci do lat 16, dorosłych pań i panów. Jednocześnie wszystkie dzieci wziąć mogły udział w kulinarnych warsztatach magicznej kuchni pana Marka – czyli samodzielnie wykonać, upiec i oczywiście zjeść swoją własną pizzę. Dla uczestnikow imprezy koncert piosenek biesiadno-ludowych dał Zespół śpiewaczy BIESIADA Z Warnic.

       Tradycją już stały się darmowe atrakcje dla dzieci w postaci dmuchanych zamków i zjeżdżalni, a na osłodę wszystkie maluchy dostały watę cukrową, którą sfinansowali sponsorzy. Nasze stowarzyszenia przygotowały potrawy rybne – do konkursu kulinarnego O ZŁOTĄ PATELNIĘ stawiły się BIESIADA z Warnic, JASKÓŁKA z Zaborska oraz Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Obryta RAZEM LEPIEJ. Przygotowały dla uczestników imprezy, a przede wszystkim dla komisji potrawy: Biesiada – śledzia w żurawinie, Jaskółka – dorsza po japońsku, a propozycją na rybę z Obrytej były placuszki z dorsza z sosem cygańskim. Komisja wskazała zwycięzcę, który z rąk Wójt Anny Hackiewicz-Gębskiej otrzymał czek na 200 zł. W tym roku mistrzem patelni zostało Stowarzyszenie JASKÓŁKA Zaborska. Tym samym wszyscy uczestnicy mają na swoim koncie po 1 zwycięstwie – w roku ubiegłym wygrała Biesiada, a w 2011 roku – karp po obrycku w wykonaniu stowarzyszenia z Obrytej.

        Los uśmiechnąć się mógł do każdego, kto wziął udział w loterii fantowej, przygotowanej przez Sołectwo Reńsko. Wystawę rzeźby prezentował lokalny artysta – p. Grzegorz Dutka z Warnic. Swoje stoisko miał także oddział terenowy KRUS z Pyrzyc, który informował uczestników imprezy o swojej działalności.

        Szereg konkursów i zabaw, w których wygrać można było różnorodne, atrakcyjne nagrody, przygotowali organizatorzy. Konkurs dla dzieci – kry, krzesełka czy rzut piłeczką – zgromadziły chętnych w liczbie ponad przewidywalnej. Ponad dwie godziny dzieci i rodziców zabawiało dwóch klaunów-cyrkowców z Agencji Artystycznej MIMELLO. Konkursy drużynowe – wyścig farmerów oraz sortowanie śmieci po nowemu – dostarczyły dużo śmiechu i radości z nagród. Zwłaszcza konkurs edukacyjny dot. ochrony naszego środowiska. Oprócz szybkości sortowania odpadów oraz ilości zebranych śmieci komisja oceniła także jakość przeprowadzonej zbiórki – okazało się, że konkurs był trafionym pomysłem. Jedna z drużyn zakwalifikowała elektrośmieci do plastików, a inna – niebezpieczne opakowania po lekach – do pojemników zbiorczych. Także baterie wymagają oddzielnego gromadzenia i utylizowania. Dla wszystkich drużyn Urząd Gminy ufundował eko-nagrody: stojaki na odpady oraz zgniatarkę do butelek.

        Pomiędzy konkursami wręczone zostały nagrody dla laureatów oraz wszystkich uczestników V WAKACYJNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO. Autorzy wszystkich 27 prac otrzymali nagrody i dyplomy, a z fotografii utworzona została wystawa pokonkursowa.
Ostatni, wieczorny udój przyniósł wyniki całodziennego konkursu dojenia sztucznej krowy. Zeszłoroczne rekordy – 1,9 l, 1,8 i 1,7 l zostały pobite nawet przez dzieci! W tym roku mistrzem dojenia naszej krówki w kategorii dziecięcej został Kamil Bonikowski z Wójcina – wynik Kamila to 2,05 l. Najlepszą gospodynią wśród pań została p. Ewa Romaniuk z Warnic – z udojem 2,25 l, a najlepszy wśród panów okazał się p. Marek Cudak z Barnima. Jego porażający rekord to 3 litry mleka, wyciśnięte z naszej krówki. Wszyscy mistrzowie otrzymali wyjątkowe, atrakcyjne nagrody, ufundowane przez Wójta Gminy Warnice. W sumie w konkursie dojenia sztucznej krowy wzięło udział …67 osób! Każdy, kto próbował swych sił w roli dojarza, mógł poczęstować się słodką „krówką” z pobliskiej fabryki cukierków BARD.

O godz. 19.30 swój koncert solowy rozpoczął Tomasz Pieńkowski, a od 20.30 do tańca grał zespół Ińskie Trio na zmianę z DJ Ucho – czyli dla każdego coś miłego.

Serdeczne podziękowania składamy sponsorom oraz osobom i instytucjom, które przyczyniły się do uświetnienia dożynek.ZOBACZ WSZYSTKO


2 odpowiedzi na DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE W WARNICACH

  1. maskotka Mechanika pisze:

    „Warnice” info

  2. ania 15 pisze:

    dozynki super staroscina tez super kobietka gratuluje i pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.