Psia dola

         Na przystanku w Pyrzycach ostatni pasażerowie popularnego busa, wsiadają w pośpiechu. – Można z pieskiem? – pyta ktoś. Kierowca ogląda się za siebie, nie widzi sprzeciwu, zresztą nie ma tłoku o tej porze.

          – Wie pani, czasami jest kategoryczny sprzeciw. Kiedyś pasażerka chciała wysiąść, bo ma uczulenie na sierść, no i co ja miałem powiedzieć, przecież to jest przewóz osób, tak? – mówi kierowca, ale jak się okazuje, przy dobrej woli pasażerów, zezwala.

         Inaczej traktują sprawę przepisy Unii Europejskiej. Zwierzęta, takie jak psy, koty i fretki, mogą wjechać do Polski, jeśli mają dokument, wystawiony przez lekarza weterynarii, z poświadczoną ważnością szczepienia przeciw wściekliźnie. Co jeszcze? Zwierzę musi być opatrzone chipem, w celu identyfikacji lub tatuażem, ale widocznym i wykonanym przed lipcem 2011 r., bo ten sposób identyfikacji zwierzaka, obecnie nie jest stosowany.reklama
      


        Regulaminy u naszych przewoźników pewnie są, ale podróżni skupieni na własnych bagażach, wiedzą głównie dokąd i w jakim celu jadą.

         – Nasz regulamin przewozu osób określa przewóz psów jako dopuszczalny, oczywiście w sposób bezpieczny i nie budzący sprzeciwu innych pasażerów – stwierdza pani Monika, właścicielka jednej z firm, które świadczą usługi na naszym rynku.

         Jednak przepisy wewnętrzne mogą różnić się w tym zakresie. Od przewoźnika zależy czy pobiera za przewóz psa opłatę, czy też nie. Pies musi być trzymany na smyczy i mieć założony kaganiec, a jego opiekun winien okazać przy wsiadaniu do autobusu ważne świadectwo szczepienia.Dopuszcza się też przewóz w autobusie bez opłaty, małych zwierząt pokojowych i ptaków, jeśli nie są uciążliwe z powodu woni lub hałasu i są zabezpieczone przed wyrządzeniem przez nie szkody. Regulaminy wewnętrzne jednak nie zastąpią zgody pasażerów, zwłaszcza, że busy mają ograniczoną przestrzeń.

         – Nie wolno trzymać zwierząt na siedzeniach dla pasażerów – dodaje pani Monika.

Za to pies – przewodnik osób niewidomych, to już ważny towarzysz jazdy, więc właściciel nie płaci.

Ale jest też druga, gorsza strona psiej doli.

         – W czasie 23 interwencji w tym roku, psy odnajdywane były w różnych warunkach m.in. w szambach, studniach, norach, kanałach, opuszczonych budynkach. – mówi komendant Straży Miejskiej Michał Maduzia. – Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każdy właściciel psa powinien zapewnić mu odpowiednie warunki. Pomieszczenia powinny być dostosowane, chronić psy przed zimnem, upałem, opadami atmosferycznymi. Pies powinien mieć dostęp do światła dziennego oraz swobodę. Właściciel musi także zapewnić mu karmę oraz stały dostęp do wody. Należy pamiętać również, że nie można trzymać zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin albo w sposób powodujący cierpienie, a uwięź, na której trzymane będzie zwierzę, nie może być krótsza niż 3 metry.

          Pamiętajmy o tym, nie tylko przy okazji Światowego Dnia Zwierząt, który w tym roku przypada 4 października.

Anetta Głuchowska-Masłyk

19 odpowiedzi na Psia dola

 1. Anonim pisze:

  myślałem że to rysio przedc wyborami?

  • Anonim pisze:

   idzie mokra i zimna zima ,warto o pomoc porosic media w tym równiez Pyrzyce info.- PSY ZAMARZAJA Z ZIMNA I GŁODY A I OKOTACH TAKZE WARTO PAMIETAĆ -POMAGAJMY TYM BIEDNYCJ STWORZENIOM PRZEZYC DO WIOSNY .
   SERYLIZACJE MOZE Z UNIJNYCH FUNDUSZY WDROZYĆ W ZYCIE I ZACZĄĆ ROZWIAZYWAĆ PROBLEM NIEPORTRZEBNEGO ROZMNAZANIA .

 2. niezadowolony czytelnik pisze:

  Pyrzyce info spada na „psy”,czy nie ma ciekawszych tematów do przekazania?Informacje aktualizowane są raz na tydzień,nic nie piszecie
  o bieżących wydarzeniach aż tak was cenzurują ciekawe za co dostajecie pieniądze!!!!!!!!!!!Porażka

 3. wowa pisze:

  A kto Ci kaze czytac Pyrzyckie info, wejdz na Tygodnik Pyrzycki tam to Ci sa dopiero niusy………………… pozazdroscic

 4. Tam piszą prawdę a nie pod burmistrza

 5. Anonim pisze:

  dno dna – i tu i tam

 6. Anonim pisze:

  wczoraj zostałam zaczepiona przez pana czesia źeby coś podpisać było to na ulicy poparcie dla jmo dlaczego to robią podpisać moźna ale miasto pyrzyce juź jest tak zmęczone rządami jmo źe potrzebuje zmiany i spokojnie iść do ratusza załatwić sprawę nie bojąc się źe jest załatwiony byle jak

 7. Anonim pisze:

  A powiedziałaś to Panu Czesiowi czy z uśmiechem podpisałaś a teraz w internecie wielce oburzoną zgrywasz?

 8. Anonim pisze:

  nie podpisałam i powiedziałam niech szuka sobie pan pracy bo to juź koniec twojej kadencji

 9. bezpośredni pisze:

  Byłem dzisjaj na stadionie na bocznym boisku odbywał się trening dzieci 6,7,8 lat w trawie po kolana, bo pan CZESIU zamiast kosić trawę to jest zajęty zbieraniem podpisów dla swego pana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.