Europejski Dzień bez Samochodu

        W dniach 16-22 września br. Obchodzono Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu i Europejski Dzień bez Samochodu pod hasłem ,,ZOSTAŃ EKOJEŹDŹEM’’.

        Kampania ta jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. Ludzie narzekają na niską jakość życia z powodu hałasu, zanieczyszczenia powietrza, stresu oraz zajmowane i zwiększające się przestrzenie przez samochody. Dlatego też ogólnym celem kampanii jest kształtowanie proekologicznych wzorców zachowań oraz popularyzacja, między innymi, komunikacji rowerowej i pieszej.

        W Pyrzycach Dzień bez Samochodu odbył się 21 września przy Placu Ratuszowym. Uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech

        W trakcie trwania imprezy przeprowadzono konkursy: plastyczne przy sztalugach pod nazwą ,,Sposoby przemieszczania się bez samochodu’’, konkursy na wiersz lub piosenkę o tematyce ekologicznej, rzut butelką plastykową do wora oraz konkursy sprawnościowe, które były nagradzane pucharami, nagrodami rzeczowymi oraz dyplomami. Jedną z wielu atrakcji była jazda na ,,Trenażerze rowerowym”. Konkurencja ta polegała na przejeździe rowerem jak najdalej w ciągu 2 minut. Główną nagrodę – rower oraz osprzęt rowerowy otrzymał Łukasz Sowa,  oraz osprzęt rowerowy.

        Dzięki uprzejmości Pana Krzysztofa Posyniaka dużą atrakcją była jazda zaprzęgiem konnym (bryczką). W tym dniu nie zabrakło również pokazów gry ,,SPEED BADMINTONA”, znakowania rowerów przez pyrzyckich Policjantów. Ponadto można było wykonać pomiar ciśnienia, cholesterolu, cukru. EKG oraz uzyskać poradę w przychodni ESKULAP Pyrzyce. Zarówno dzieci jak i dorośli miło spędzili czas korzystając z zapewnionych atrakcji. Całą imprezę przeprowadziła pani Monika Wrzosek, a koordynatorem był pan Grzegorz Jastrzębski.

        Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za aktywny udział we wspólnej zabawie oraz za mile spędzony czas. Serdeczne podziękowania należy także skierować do organizatorów oraz sponsorów.

Grzegorz Jastrzębski

4 odpowiedzi na Europejski Dzień bez Samochodu

 1. Rafał pisze:

  Inicjatywa super, pomysł ciekawy oby więcej takich. Mam tylko jedno pytanie, kto wymyślił ten termin imprezy i godzinę? 21 (piątek) zamiast jak powinno być 22 (sobota) wrzesień, w piątek o godzinie 14:00 większość ludzi jest w pracy i powodzenie imprezy spoczywa w rękach nielicznych. Nawet jeśli chodzi o najmłodszych to nie każdy ma babcię żeby przybyła z pociechami. Miała być parada rowerów i jakoś chyba się nie odbyła z przyczyn niskiej frekwencji rowerzystów. Reasumując, imprezy TAK ale bardziej przemyślane terminy jej realizacji.

 2. AGAT pisze:

  Zupełnie się z tobą Rafał zgadzam.
  Nie ta data i nie ta godzina. Choć kto z urzędników przyjdzie do pracy w sobotę?

 3. Miras pisze:

  Czasy ciężkie o sponsorów coraz trudniej ,wypadłoby o nich napisać (wymieniając z imienia i nazwiska )a później w imieniu nas wszystkich podziękować np. panu Romanowi Hołowni za ufundowanie głównej nagrody (roweru) oraz osprzętu i włączenie się w organizację imprezy.

 4. Pyrzyczanin pisze:

  Panie Romku, cudowny gest. Fajna grupa rowerowa. Oby więcej takich ludzi. Wchodziłem na forum i fajne wycieczki organizujecie. Miasto niech bierze przykład.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.