Seniorze bądź czujny – Oszuści nie śpią, dzwonią i próbują wyłudzić pieniądze

          W miniony piątek na terenie powiatu pyrzyckiego doszło do prób oszustw metodą na tzw. krewniaka. Seniorzy odebrali w sumie kilkanaście telefonów z których wynikało, że ktoś z ich członków rodziny jest w tarapatach i potrzebuje pieniędzy. Na szczęście osoby wykazały się rozsądkiem i nie dały się oszukać. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Oszuści wymyślają przeróżne historie, aby omamić swe ofiary. Zazwyczaj jeśli wpadną one w zastawione sidła, jest już za późno i oszczędności życia wędrują w ręce oszustów. Policjanci przestrzegają: Seniorze nie daj się nabrać na wymyśloną opowieść i nie przekazuj nigdy swoich pieniędzy!

         W ubiegły piątek oficer dyżurny pyrzyckiej Policji odebrał kilkanaście połączeń telefonicznych od mieszkańców naszego powiatu, którzy informowali o próbach oszustw. Natychmiast za pomocą mediów społecznościowych na gorąco przekazaliśmy wiadomość mieszkańcom. Tym razem nikt nie dał wiary w szemraną opowieść i nie przekazał oszczędności swojego życia.

        Niestety nie zawsze tego typu historie mają szczęśliwy finał. Mimo licznych apeli wciąż zdarzają się osoby, które dają się wciągnąć w nieprawdziwą historyjkę i dając wiarę oszustom, przekazują pieniądze.

          Pomimo różnych modyfikacji tych oszustw mechanizm zawsze pozostaje podobny – oszuści dzwonią do starszych osób na telefony stacjonarne wybierając je z pomocą książek telefonicznych. Przedstawiają się jako członek rodziny i przejętym głosem opowiadają o nieszczęściu, jakie ich spotkało i błagają o pieniądze, które uratują ich bliskich z opresji. Podczas ostatnich zdarzeń oszuści informowali o popełnieniu przez córkę/syna wypadku samochodowego ze skutkiem śmiertelnym i koniecznością wpłacenia pieniędzy, aby ten odzyskał wolność. Przestępcy w różny sposób próbują wzbudzić zaufanie i wyłudzić oszczędności.

        Policjanci przypominają, aby być czujnym na tego typu sytuacje. Warto również, aby młodsze pokolenie uwrażliwiało swoich bliskich na przeróżne metody działania oszustów oraz wskazywało, co należy zrobić, żeby nie stać się ich ofiarą.

        Pamiętajmy, że przestępcy opanowani chęcią posiadania pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i pasożytują na uczuciach starszych, wrażliwych, chętnych do pomocy osób. Istotne jest, aby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy, ani nie dokonywać przelewów bankowych czy pocztowych na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas zwłaszcza telefonicznie o jakimś wydarzeniu w rodzinie, rozłączmy się. Następnie najlepiej z innego telefonu zadzwońmy sami do bliskiej osoby, aby potwierdzić taką informację. A mając jakichkolwiek wątpliwości natychmiast poinformujmy Policję.

       Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nie proszą o przekazanie pieniędzy, nie przyjmują ich na przechowanie i nie zabezpieczają na specjalnych kontach, tym bardziej nie przyjeżdżają po odbiór gotówki.

      Ostrzegajmy swoich bliskich o działaniach oszustów i pouczajmy jak się przed nimi chronić.

       Seniorze! Aby nie stać się ofiarą oszustwa, prosimy przestrzegaj następujących zasad:
*Zawsze bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
*Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
*Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
*Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
*Nie działaj w pośpiechu, odłóż ewentualny termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
*Pamiętaj, że wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy.
*Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję

mł. asp. Marcelina Rusin
KPP w Pyrzycach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.