POLICJA: Łamanie zasad kwarantanny wiąże się z konsekwencjami prawnymi

Większość osób, które w naszym regionie zostały objęte kwarantanną, stosuje się do jej zasad. Niestety zdarzają się też przypadki osób, które świadomie je łamią. W zależności od okoliczności może się to wiązać z popełnieniem wykroczenia lub nawet przestępstwa. Policjanci weryfikują już dotychczasowe dane na ten temat.

Minionej doby w województwie zachodniopomorskim policjanci sprawdzili 2861 osób objętych kwarantanną. W kilku przypadkach stwierdzono nieprawidłowości, o których powiadamiana jest inspekcja sanitarna. Mowa jest np. o opuszczeniu miejsca kwarantanny z powodu wyjścia do sklepu, na spacer z psem lub samowolnej zmianie miejsca pobytu.

Policjanci weryfikują każdą taką informację pod kątem naruszenia norm wynikających z Kodeksu Wykroczeń lub Kodeksu karnego.

Przypominamy, że powiadomienie o objęciu kwarantanną jest wiążące prawnie i ściśle związane z powszechnym bezpieczeństwem.

Informujemy, że:

– policjanci sprawdzają regularnie i zbierają informacje o tym, czy osoba objęta kwarantanną stosuje się do jej zasad. Jeśli okaże się, że nie, to informacja taka zostanie przekazana do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 5000 zł. Ponadto wobec takiej osoby prowadzone będą czynności w związku z popełnieniem przez nią wykroczenia z art. 116 kodeksu wykroczeń. Postępowanie może zakończyć się nałożeniem mandatu lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu i wymierzeniem grzywny do 5 tysięcy złotych.

– jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk, który za takie przestępstwo przewiduje karę roku pozbawienia wolności

Codzienne sprawdzenia i kontakt telefoniczny z osobami odbywającymi kwarantannę mają na celu nie tylko sprawdzenie, czy osoba nią objęta stosuje się do jej zasad. Policjanci podczas rozmów ustalają także, czy takiej osobie czegoś nie potrzeba. Wszystkie tego typu sygnały policjanci przekazują do odpowiednich lokalnych służb miejskich, które organizują pomoc.

Ponawiamy apel do wszystkich, wobec których zastosowano lub zalecono kwarantannę, o stosowanie się do poleceń służb sanitarnych oraz instytucji państwowych. Osoby takie powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji.

Zespół prasowy KWP w Szczecinie

2 odpowiedzi na POLICJA: Łamanie zasad kwarantanny wiąże się z konsekwencjami prawnymi

  1. elektryk_86 pisze:

    Ale cyrk, Policja ma pilnować osoby objęte kwarantanną ?? Kim, czym i w jakiej formie ? Płytę osb w drzwi przykręcić na dole wyciąć miejsce na torbę z zakupami i tyle. A tak w ogóle to jest cyrk. Wszystkie sklepy powinny być zamknięte dla klientów i realizować tylko sprzedaż reklamówek. A nie paniczne czyszczenie półek i zbiorowisko ludzi. 15 autek rozwożących reklamówki pod drzwi za 3-5 zł i tyle. Wirus by sam zdechł. Ale nie kolejka pod sklepem jak za komuny, nagrody tam rozdają czy papier toaletowy przywieźli ?

  2. Anonim pisze:

    wcale to nie jest CYRK tylko podejście do konkretnej sprawy, bo sa ludzie gdzie lekceważą sobie kwarantannę, a to jest powazna choroba. Ja niedawno przyjechałam z niemiec i chwale sobie bo nie tylko kontrola ale i wspercie czego mi potrzeba i jak się czuje.Jestem osoba odpowiedzialna za moje zdrowie i wszystkich mieszkancow Pyrzyc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.