„Żółta kartka” – Burmistrz Pyrzyc bez wotum zaufania!

        Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska nie zyskała uznania większości pyrzyckich radnych za całokształt swojej działalności. Wotum zaufania udzieliło jej sześcioro radnych, tyle samo było przeciw. Trzech radnych wstrzymało się od głosu.

         Brak realizacji drugiego etapu budowy drogi na ulicy Słowackiego, zaniedbania w PDK i OSiR, niedostateczna dbałość o czystość i porządek w mieście, brak remontów pyrzyckich przedszkoli, brak napływu potencjalnych inwestorów i odpływ uczniów do szkół w innych gminach, to niektóre z „grzechów” jakie radni z Klubów Radnych „BEZPARTYJNE PYRZYCE” oraz „PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ” zarzucają włodarzowi gminy. (treść Stanowiska Klubów Radnych „BEZPARTYJNE PYRZYCE” oraz „PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ” w sprawie wotum zaufania dla burmistrz Marzeny Podzińskiej.

        – „Odnosimy wrażenie graniczące z pewnością, że wiele przedsięwzięć pani burmistrz co prawda jest podszyte dobrymi intencjami, jednak sposób ich realizacji doprowadza do antagonizowania różnych grup społecznych” – czytamy w podsuwaniu stanowiska klubów radnych.

          Kluby radnych nie wprowadzi jednak dyscypliny klubowej więc każdy mógł głosować według swojego uznania. Za udzieleniem wotum zaufania głosowali radni: Iwona Ksel, Mariusz Majak, Małgorzata Piotrowska, Paweł Retecki, Grażyna Słodkowska i Jerzy Wroński. Przeciw byli: Przemysław Golczyk, Artur Kurowski, Hubert Łuszczyk, Mariusz Ogrodnik, Mirosław Stasiak, Mariusz Szymkowicz. Od głosu wstrzymali się: Damian Błażejewski, Remigiusz Pajor-Kubicki oraz Tomasz Posyniak.


reklama
     

           Nieudzielenie wotum zaufania przez kolejne dwa lata skutkuje referendum w spawie odwołania burmistrza. W tym roku, jak to określił radny Hubert Łuszczyk, Marzena Podzińska za swoją działalność otrzymała „żółtą kartkę”.

           Burmistrz może być natomiast zadowolona z wyniku głosowania nad udzieleniem absolutorium . Ośmioro radnych uznało, że budżet za 2018 rok został należycie zrealizowany. Za udzieleniem absolutorium głosowali radni: Damian Błażejewski, Iwona Ksel, Remigiusz Pajor-Kubicki, Mariusz Majak, Małgorzata Piotrowska, Paweł Retecki, Grażyna Słodkowska i Jerzy Wroński. Przeciw był radny Artur Kurowski. Od głosu wstrzymali się: Przemysław Golczyk, Hubert Łuszczyk, Mariusz Ogrodnik, Tomasz Posyniak, Mirosław Stasiak, Mariusz Szymkowicz.

dst

STANOWISKO KLUBÓW RADNYCH „BEZPARTYJNE PYRZYCE” oraz „PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ” w SPRAWIE WOTUM ZAUFANIA dla BURMISTRZ MARZENY PODZIŃSKIEJ

         Należy zaznaczyć, że wotum zaufania przyznaje się za całokształt działalności, nie zaś jedynie za wykonanie budżetu. W tym roku głosowanie nad nim odbędzie się po raz pierwszy. Po raz pierwszy otrzymaliśmy też „Raport o stanie gminy”. Zaufanie to nie system zero-jedynkowy. Wpływ na nie ma wiele czynników. Przy głosowaniu nad jego udzieleniem będziemy brać pod uwagę całokształt podejmowanych przez burmistrza działań w administrowaniu miastem i gminą, ale także panujące nastroje społeczne, bowiem każdy z nas reprezentuje przede wszystkim mieszkańców – zarówno tych, którzy oddali na nas głosy w wyborach, tych którzy głosowali na innych kandydatów i tych, którzy na wybory nie poszli. W końcu „demokracja”, czyli „demos” i „kratos” oznacza władzę ludu.

​W ubiegłym roku nie zrealizowano drugiego etapu budowy drogi na ulicy Słowackiego. Skutkiem takiego postępowania burmistrza jest chociażby sytuacja związana z dalszym przebiegiem inwestycji, kiedy nagle, już w roku bieżącym, okazało się, że gmina otrzymała dofinansowanie na remont drogi w Rzepnowie. Chociaż później burmistrz wniosła do budżetu o przeznaczenie środków na ulicę Słowackiego, to ostatni przetarg został unieważniony, ponieważ zaplanowana przez nią kwota była o 20 tysięcy złotych niższa, niż proponowana przez oferenta. Rozpisano już drugi przetarg i mamy nadzieję, że tym razem zostanie on zakończony sukcesem.

Nie rozwiązano także większości problemów trapiących od wielu lat Pyrzycki Dom Kultury z konserwacją słynnej windy i zabezpieczeniami przeciwpożarowymi na czele. Przez brak właściwego nadzoru nad Ośrodkiem Sportu i Rekreacji obiekty administrowane przez jednostkę, w tym płyta główna (która uległa zniszczeniu) Stadionu Miejskiego im. Leszka Słoninki, są obecnie w opłakanym stanie.

Niezadowolenie mieszkańców wzbudza również niedostateczna dbałość o utrzymanie czystości i porządku w gminie. Uwidacznia się to także na obiektach administrowanych przez gminę jak parki, skwery i cmentarze.

​W ubiegłym roku nie zrealizowano również dwóch poważnych remontów w pyrzyckich przedszkolach publicznych. Chociaż stan budynków wołał wręcz o pomoc, obie placówki doczekały się podjęcia działań dopiero w nowej kadencji Rady Miejskiej.

​Nie bez znaczenia dla gospodarki pozostaje fakt, że w ciągu ostatnich lat mocno spadła liczba mieszkańców miasta i gminy z 18 897 osób w roku 2015 do 18 371 na koniec roku ubiegłego. Jeżeli tempo spadku zostanie utrzymane, to na koniec kadencji gminę będzie zamieszkiwało niecałe 18 000 osób. Niestety, nie dostrzegliśmy w ubiegłym roku działań, które zachęciłyby do pozostania lub osiedlania się w Pyrzycach. W samym mieście liczba mieszkańców wynosiła w 2018 roku 11 766 osób, podczas gdy jeszcze w roku 2015 miasto zamieszkiwane było przez 12 117 osób. Wzrosła liczba osób w podeszłym wieku, podczas gdy liczba osób w wieku produkcyjnym porównaniu tych lat, zarówno wśród osób zaczynających karierę zawodową, jak i ją kończących spadła.

​Przy tym nie słychać nic o nowych, chociażby potencjalnych inwestorach. Szumnie zapowiadana przetwórnia ryb nadal nie działa, a oferta inwestycyjna, opublikowana zresztą w tym roku po interpelacji radnego, obejmuje kilka niewielkich działek w większości z wydanymi warunkami zabudowy na zabudowę jednorodzinną oraz teren dawnego basenu i strzelnicy. Dochodzą do tego wysokie podatki od środków transportowych, które również nie zachęcają do inwestowania na naszym terenie chociażby firm prowadzących usługi w zakresie transportu. Odnosimy wrażenie, że na Pyrzyce po prostu nie ma pomysłu. Budżet jest sprawnie administrowany, ale nie chodzi tylko o to, by zgadzały się przysłowiowe „słupki”.

​W minionym roku szkolnym (2018/2019) 203 uczniów, którzy zgodnie z rejonizacją powinni wykonywać obowiązek szkolny w szkołach podstawowych i gimnazjalnych miasta i gminy Pyrzyce wykonywało go w innych gminach. Chociaż w ostatnich latach utrzymuje się ona na podobnym poziomie, to jeszcze w roku 2014/2015 poza miastem i gminą Pyrzyce nauki pobierały 173 osoby. Z roku na rok rosną jednak koszty utrzymania każdej z placówek. Chociaż subwencja oświatowa nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów działania szkół i z budżetu z każdym rokiem musimy dokładać do nich coraz większe środki, to niestety nie widzimy u burmistrza podjęcia działań zachęcających rodziców do pozostawienia swoich pociech w prowadzonych przez nas szkołach, a musimy pamiętać, że wraz z uczniem odchodzi z budżetu gminy subwencja, co skutkuje dla budżetu stratą około miliona złotych.

​Odnosimy wrażenie graniczące z pewnością, że wiele przedsięwzięć pani burmistrz co prawda jest podszyte dobrymi intencjami, jednak sposób ich realizacji doprowadza do antagonizowania różnych grup społecznych. Wiele bardzo ważnych decyzji, takich jak pozyskanie dodatkowych środków na inwestycje drogowe, były odwlekane i podejmowane pod presją czasu.

​Biorąc pod uwagę powyższe, nasze kluby radnych podjęły decyzję o niestosowaniu dyscypliny klubowej i kwestię głosowania za udzieleniem, bądź nieudzieleniem wotum zaufania zostawiają osobistej rozwadze radnych.

15 odpowiedzi na „Żółta kartka” – Burmistrz Pyrzyc bez wotum zaufania!

 1. On pisze:

  Brak umowy z izbą wytrzeźwień i zrzucenie problemu nietrzeźwych na inne instytucje.

 2. Darek pisze:

  Jechać z Jagną

 3. Anonim pisze:

  Majak jest jak „Bolek”, zawsze za, a nawet
  przeciw- jeżeli ma z tego profity.
  Kto tego człowieka wybiera, już tyle kadencji.

 4. Maly pisze:

  Słowackiego ? Bo Golczyk (radny) tam mieszka .niech PiS mu zrobi

  • Anonim pisze:

   A Mickiewicza będzie robiona bo v iceburmistrz tam mieszka? „mały” faktycznie jesteś mały….
   Jak trezba robić to trzeba – niezależnie gdzie i kto mieszka

  • KK pisze:

   Każdy radny reprezentuje okręg w którym został wybrany. Uważasz, że nie powinien dbać o sprawy osób które go wybrały?

 5. Anonim pisze:

  Do kościoła pisowscy A nie na sesję

  • Anonim pisze:

   A Ty, Anonimie, na paradę LGBT+. Tylko po mydło się nie schylaj… No chyba, ze lubisz ❤️

   • Anonim pisze:

    skoro nie lubi pisu to od razu lgbt? serio? a ty moze idz sie bzykac z ksiedzem ktory zabil czlowieka na pasach! ponoc ksiadz lubi damskie ciuszki

    • Anonim pisze:

     Ciekawi mnie Anonimie jedna rzecz, skąd wiesz ze ksiądz „ponoć” lubi damskie ciuszki?
     Przebierasz się w nie?

     • Anonim pisze:

      tak, jako kobieta zakladam damskie ubrania, to chyba logiczne? a co do ksiedza, to widzialam jak kupuje w lumpeksie (tak tez tam kupuje bo lubie) damskie ubrania, a jak mnie zobaczyl to od razu rzucil wszystko i uciekl, taki proboszcz 😉

 6. Anonim pisze:

  No a w sumie za co miała by dostać absolutorium? W chwili obecnej brak planu jakiegokolwiek rozwoju gospodarczego miasta i gminy. Próba przerzucenia kosztów gospodarki odpadami na płacących. Brak jakiejkolwiek winifikacji należności. Brak panowania nad gospodarką komunalną – milionowe zaległości w egzekucji opłat za lokale socjalne. Coraz gorszy poziom świadczonych usług przez urząd. Tak więc chyba Ameryki myślący radni nie odkryli. Szacunek dla nich!

 7. Anonim pisze:

  Nowe stawki za śmieci!
  A tu cicho….
  Nic się nie dzieje? Jaki tu spokój?

 8. Anonim pisze:

  Pytanie za 200punktów kiedy Urzad miejski odrobi skrócone dni pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.