Stanowisko Marzeny Podzińskiej Burmistrz Pyrzyc w sprawie koni!

gl

     Stanowisko Marzeny Podzińskiej Burmistrz Pyrzyc w sprawie odebrania zwierząt z UKJ Jakoss, oraz doniesień na temat przekazywanych przez pana Jarosława Kosowskiego do mediów informacji na temat złego stanu zdrowia koni które przebywały w LKS Hubal Łobez
Fakty:

24 listopada 2015 – Podczas kontroli pracowników Urzędu Miejskiego w Pyrzycach gospodarstwa Uczniowskiego Klubu Jeździeckiego „JAKOSS”, stwierdzono, że zwierzęta będące własnością Klubu przebywają w złych warunkach bytowych, które zagrażają ich zdrowiu.

25 listopada 2015 – Burmistrz Pyrzyc powiadomiła Powiatowego Lekarza Weterynarii (PLW) w Pyrzycach o zaistniałej sytuacji z prośbą o pilną interwencję w tej sprawie.

27 listopada 2015 – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pyrzycach przeprowadził w gospodarstwie należącym do Uczniowskiego Klubu Jeździeckiego „JAKOSS” kontrolę zgodności warunków utrzymania zwierząt z wymaganiami zawartymi w aktach prawnych i wydał zalecenia

02 grudnia 2015 – Podczas rekontroli PLW stwierdził on, że obornik nie został usunięty a stanowisko zostało zaścielone słomą w taki sposób, że zwierzęta mają suchą i równą powierzchnię, jednocześnie poinformował Burmistrz Pyrzyc, że w ww. gospodarstwie będą przeprowadzane wizytacje – kontrole a podczas każdej bytności na terenie gospodarstwa sprawdzane będą również warunki bytowe i stan utrzymywania zwierząt.

W styczniu 2016 – Zachodniopomorski Związek Jeździecki w Szczecinie został poinformowany przez Burmistrz Pyrzyc o fakcie, iż z uwagi na nieobecność wice prezesa klubu opiekę nad zwierzętami sprawuje jedna osoba która nie jest w stanie należycie opiekować się nimi co w konsekwencji może doprowadzić do wydania decyzji o czasowym odebraniu zwierząt. Niestety ZZW nie odpowiedział na to pismo natomiast pracownik związku udzielił telefonicznej informacji, że UKJ „JAKOSS” Pyrzyce nie jest zarejestrowany w związku.

30 marca 2016 – PLW w Pyrzycach poinformował Burmistrza Pyrzyc, że kondycja zwierząt w UKJ JAKOSS Pyrzyce systematycznie się pogarsza a w wyniku kontroli przeprowadzanej właśnie w dniu 30 marca 2016 r. stwierdził, iż zaopatrzenie paszowe jest niedostateczne.

06 kwietnia 2016 – PLW przeprowadził ponownie kontrolę w gospodarstwie w wyniku której stwierdził, że kondycja utrzymywanych zwierząt pogorszyła się a zaopatrzenie w pasze pokryje potrzeby bytowe zwierząt co najwyżej na dwa dni. W wyniku tej kontroli stwierdzono również że obornik w stanowiskach zaczyna ponownie się gromadzić a w gospodarstwie brak jest słomy oraz jeden z ogierów wymagał interwencji lekarsko – weterynaryjnej z uwagi na rozwój stanu zapalnego okolicy podbrzusza.

08 kwietnia 2016 – Odbyła się kontrola z udziałem kierownika Akademickiego Ośrodka Jeździeckiego ZUT w Szczecinie wraz z policją konną ze Szczecina oraz Powiatowym Lekarzem weterynarii. W wyniku tej kontroli jak i spotkania po kontroli które miało miejsce w siedzibie urzędu PLW lekarz w Pyrzycach zajął pisemne stanowisko, że zwierzęta przebywające obecnie w gospodarstwie tj. 3 szt. bydła, 12 sztuk koni i jedna suka rasy Briard są w bardzo słabej kondycji, zaopatrzenie w paszę i ściółkę jest niedostateczne, jeden z ogierów wymaga interwencji lekarsko – weterynaryjnej, a jedna z klaczy jest wysoko źrebna. Dlatego też zgodnie z art. 7 ust 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pyrzycach uznał za konieczne czasowe odebranie zwierząt.

W związku z powyższym Burmistrz Pyrzyc w dniu 08 kwietnia 2016 r. wydał decyzję o czasowym odebraniu zwierząt i przekazaniu ich do następujących podmiotów:
Ludowy Klub Sportowy HUBAL Łobez, ul. Świętoborzec 3, 73-150 Łobez – 11 koni
Gabinet na Zielonym Wzgórzu Sp. z o.o., ul. Szkolna 8, Bezrzecze – 1 klacz źrebna
Gospodarstwo Rolne Pana Bogdana Pietrzykowskiego – 3 sztuki bydła
Schronisko VET – ZOO SERWIS, ul. M. Konopnickiej 62, 64-980 Trzcianka – suka rasy Briard

W konsekwencji tych działań, dziś gmina Pyrzyce prowadzi postępowanie administracyjne w celu odzyskania pieniędzy, które musiała wydatkować na utrzymanie zwierząt w miejscach wymienionych powyżej.

Klub UKJ „JAKOSS” Pyrzyce posiada zadłużenie wobec Gminy Pyrzyce w kwocie 150 955,44 zł., z czego kwota 125 930,76 zł wynika z kosztów utrzymania zwierząt w związku z ich przymusowych czasowym odebraniem. Zgodnie z art. 7 ustawy o ochronie zwierząt w dniu 08 kwietnia 2016 roku została wydana decyzja o czasowym odebraniu zwierząt ich, a zgodnie z art. 7 ust. 4 tej ustawy kosztami transportu, utrzymania i konicznego leczenia zwierzęcia obciąża się jego dotychczasowego właściciela lub opiekuna. Mając na uwadze obowiązujące przepisy Gmina Pyrzyce ma prawny obowiązek wynikający z dyscypliny finansów publicznych dochodzenia wydatkowanych środków.

Należy także dodać, że osoba, która sprawowała pieczę nad końmi z ramienia Klubu UKS JAKOSS Pyrzyce znęcała się nad nimi co zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Stargardzie VII Zamiejscowy Wydział Karny z siedzibą w Pyrzycach sygn. akt VII K 411/16 z dnia 13 kwietnia 2017, więc także i sąd prawomocnym wyrokiem uznał stan zagrożenia dla zdrowia i życia odebranych zwierząt.

Na wniosek Starostwa Powiatowego w Pyrzycach Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum w Szczecinie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego prowadzi sprawę o rozwiązanie Uczniowskiego Klubu Jeździeckiego „JAKOSS” Pyrzyce, który nie jest zarejestrowany w Zachodniopomorskim Związku Jeździeckim.

10 maja 2017 roku w obecności pracownika urzędu oraz pracownika schroniska w Choszcznie oddano Panu Jarosławowi Kossowskiemu sukę rasy Briard. Także pozostałe zwierzęta zgodnie z postanowieniem Komornika Sądowego przy Sadzie Rejonowym w Stargardzie z dnia 25 maja 2017 r. zostały oddane pod dozór dłużnikowi tj. Uczniowskiemu Klubowi Jeździeckiemu „JAKOSS” Pyrzyce u którego obecnie przebywają.

Zwierzęta podczas pobytu we wskazanych miejscach miały zapewnioną prawidłową opiekę, dobre warunki utrzymania oraz były leczone. Opinie dotyczące koni określają ich stan zdrowia jako dobry, których okres leczenia jeszcze się nie zakończył, pozostają w okresie rekonwalescencji.

Brak jest jakichkolwiek podstaw do uznania zarzutów pana Jarosława Kosowskiego o nieprawidłowym utrzymaniu, głodzeniu i poważnym zaniedbaniu koni. Są to informacje nieprawdziwe i niczym nie podparte, które są sprzeczne z zestawionymi dowodami w sprawie.

By dokonać sprawiedliwej oceny należałoby porównać stan zwierząt w momencie ich odbierania z UKJ JAKOSS Pyrzyce, kiedy były w stanie skrajnego wygłodzenia i chore, do stanu w dniu dzisiejszym.

z lewej strony: Zdjęcie konia przed odebraniem z UKJ Jakoss
z prawej strony: Zdjęcie zwierzęcia po rekonwalescencji

gl

Załączniki (zamieszczone na stronie Urzędu Miejskiego w Pyrzycach www.pyrzyce.um.gov.pl):

1. Zwierzęta w dniu odbioru od UKJ JAKOSS

2. Zwierzęta kilka dni po przekazaniu do podmiotów w Łobzie

3. Stan zwierząt na miesiac maj br., gdy zwierzęta oddano UKJ JAKOSS

4. Opinia PLW

5. Opinia Lekarsko-weterynaryjna

63 odpowiedzi na Stanowisko Marzeny Podzińskiej Burmistrz Pyrzyc w sprawie koni!

 1. Dobry Obywatel pisze:

  I wyszło w jakim stanie są te konie. Można zobaczyć na zdjęciach, które tu są, a które wstawiono w poprzednim artykułem, że koniom się polepszyło jak przebywały Łobzie. Właściciel powinien się wstydzić, że gmina musiała w takim stanie zwierzęta odebrać. Nic nie dzieje się bez powodu.

 2. Logical pisze:

  I kto tu jest bydlakiem? Nic tylko tego jakoosa wsadzić mordą w ten gnój.

 3. sylwia pisze:

  aż nie chce się wierzyć że to te same zwierzęta, a jednak tak.

 4. obiektywny pisze:

  i kto tu manipuluje zdjeciami i z jakiej daty niech pokarze siwego konia na tle stajni w lobzie dnia 26.05.17r odebranego w tym dniu bioradz 7.700 tys miesiecznie

 5. MM pisze:

  A nie lepiej było pomóc opikunce koni i poczekac tydzień aby mogły iść na pastwisko. Tylko wydawac kasę bo tak łatwiej bo Jarkos ms 2 domy więc tu chyba nie chodzi o dobro koni. J. K. To nia łatwy człowiek ale kocha te konie. To wszystko, co ma. Zabrać jemu. Pani burmistrz słynie z rozwiązań prostych a nie tych dla ludzi. Zapłacimy my.

  • Anonim pisze:

   mm maz racje 16 h pastwisk ma jakoss to norma unijna na 32 konie a jakoss ma 16koni a w lobzie niema pastwisk ty;lko piach 5 klasy i puste koryta ale srebrne

 6. Anonim pisze:

  pokaRZe? biorąDZ? Weź ty się za naukę chłopie !

 7. pani burmistyrz nie buduje tylko rujnuje jakoss wyremontowal hale przy ul jana pawla to gmina wyrzucila polskie dzieci na bruk a dali chale cyganom i za to zajelapraez komornika konie wielkie podziekowanie za remont hali stojacej 2 lata w ruinie w srodku miasta a to pani burmistrz zataja jak niegodnie postepuje w roku remontu jakoss zorganizowal miedzy narodowy turniej bokserski juniorow ale to sie nie podobalo sie wielu osoba zawistnym sami nic nie robia dla miasta a 2 zazdroszcza..

 8. Opiekunka pisze:

  Tak łatwo kogoś osądzać a gdzie była burmistrz przez okres zimowy 2015kiedy zwierzęta potrzebowały pomocy i pisane były prośby o wsparcie nie finansowe lecz tylko dowiezienie zapasów już zamowionych żeby właśnie uniknąć takiej sytuacji jaka zaistniała i spotkała opiekunke

  • sylwia pisze:

   taka sytuacja nie zaistniała od razu, przecież widać ze te konie nie były odpowiednio żywione przez miesiące a może i lata. Liczę na to, ze w końcu ktoś odbierze te zwierzeta od tego „człowieka” i Starostwo rozwiąże pseudo stowarzyszenie

 9. smutek pisze:

  BOKS w Jakossie śmiech na sali.Dałbyś dziecko do treningu facetowi bez przygotowania [po wyroku]

 10. Anonim pisze:

  Niezła manipulacja zdjęciami, dobrze poukładane, no no pogratulować.

  • sylwia pisze:

   coooo, aż sie wierzyć nie cche, ze to ten sam koń!!!!! a jednak
   nie trzeba byc znawcą koni, zeby dojrzec ze ktos tu się ewidentnie zneca nad zwierzetami

 11. Anonim pisze:

  A może by tak (wzorem cesarza Kaliguli, który zrobił senatorem swojego
  konia Incitatusa) zamienić radnych na te konie.Na stołach zamiast paluszków
  posypać owsa i byłoby wesoło, a tak to jest tylko śmiesznie.

 12. Mm pisze:

  Sylwia powtarzasz się w swoich wpisach skończ jeśli nie masz nic innego do powiedzenia czy ty wogole znasz znaczenie słowa znęcać?Pseldo wielbicielko koni

 13. Mm pisze:

  Mogłaś pomoc dziewczynie jak była w potrzebie szczególnie zwierzęta gdzie byłaś?Jak walczyła żeby zwierzęta przetrwały bo wszyscy dupę wypieli a teraz tylko krytykują i oczermiaja

  • sylwia pisze:

   Panie Jarosławie K, jest pan żałosny, sąd powinien zakazać posiadania przez pana jakichkolwiek zwierząt. Mam nadzieje, ze do tego dojdzie. Chyba, że w zakładzie karnym był pan za niewinność!?

   • Mm pisze:

    P Sylwio to pani jest żałosna a to nie pisze Pan Jarosław bo on nie znizylby się do pani poziomu prymitywnego oczernianiaja naszczescie nic pani do tego kto komu co zabroni

 14. Mm pisze:

  A do zk może trafić każdy p Sylwio nawet za głowie wpisy

 15. Anonim pisze:

  Kłamiesz jak urzędnik gminy.

 16. Mm pisze:

  No to pewnie pani z Lobza

 17. Anonim pisze:

  Szykuje się podwyżka dla pani Sylwii za te wpisy.

 18. Www pisze:

  Poważnie ta Sylwia to urzędnik gminny?To dlatego tak się mocno udziela

 19. dp. pisze:

  Kto to jest?No, kto to jest ta pani.Szybciutko podajcie tą informację dnia,,,, roku.

 20. oj. pisze:

  Cóż, dopiero w poniedziałek podasz tą wiadomość?Dzisiaj jest Boże Ciało (zawsze w czwartek),a ty podasz wiadomość aż za 86 godzin.Czekam cierpliwie na tą wiadomość, nie będę spać,nie będę jeść-pić.Chyba się w międzyczasie posikam z wrażenia.
  Ach. och.

 21. Anonim pisze:

  To sikaj jak lubisz.

 22. oj pisze:

  Czekam na tą wiekopomną wiadomość.Kto ma być wybrany.

 23. anonim pisze:

  tylko koni żal

 24. to pisze:

  anonim pisze:
  16 czerwca 2017 o 09:26 .Tylko koni?Ciebie żal.Jestes a jakby ciebie nie było.

 25. Anonim pisze:

  To pisze 16 czerwca o 12.23 jesteś irytujący piszesz żeby pisać

 26. tarpan pisze:

  Konik polski.Przynajmniej na temat koni jest ten komentaż.

 27. ufnal pisze:

  Temat jest o koniach.
  Podaję ten temat o:KONIKU POLSKIM.
  Cechy konika Polskiego.Charakteryzuje przede wszystkim ogromną ufnością do czlowieka,która umacnia się w miarę obcowania z nim.Spokojny temperament wyróżnia konika polskiego na tle innych ras koni.Są one także pilnymi obserwatorami otoczenia z racji bliskiego kontaktu z natura, przez co potrafią bardzo energicznie zareagować w obliczu zagrożenia.Koniki polskie są odporne na złe warunki atmosferyczne, maja zdolność rekompensacji wzrostu i rozwoju( DOBRZE ZNOSZĄ OKRESOWE NIEDOBORY PASZY, SZCZEGÓLNIE W OKRESIE ZIMY,KTÓRĄ NADRABIAJĄ LATEM)Ponadto są zaradne w zdobywaniu pokarmu i dobrze wykorzystują paszę.

 28. Www pisze:

  Przepraszam o co tu chodzi

 29. Anonim pisze:

  Chodzi o konie, które okazały się mądrzejsze od „naszej władzy” i pojechały
  sobie na wczasy relaksacyjno -kondycyjne połączone z przybraniem masy
  mięśniowej za nasze-podatników-pieniądze i to niemałe.
  Jakby ktoś nie wiedział o pochodzeniu powiedzenia „zrobiona w konia”, to jest
  to właśnie ten przypadek.

 30. ufnal pisze:

  Konie.

  Wsiądź na koń!

 31. ufnal pisze:

  Człowieku( ufnal pisze:
  17 czerwca 2017 o 18:10 ) nie podszywaj się pod mój nick?!Wybierz sobie inny albo milcz.
  A teraz do meritum.Pani burmistrz miała obowiązek zająć się tymi koniami, po prostu z urzędu musiała działać.Zrobiła to do czego jest z u zobligowana będą c burmistrzem.Nieuki, złośliwcy(nie wykluczam,że to jest jeden i tan sam człowiek)buźki w kubeł i milczeć.

 32. Pyrzyczanin pisze:

  Taak doprawdy? ufnal i była także zobligowana z urzędu odmawiać pomocy zwierzętom gdy były w domu i pisane prośby do burmistrz wypieli się na konie tak jak wszyscy dopiero jak już zaczęło robić się nie ciekawie to zdecydowala o czasowym odebraniu….

 33. ufnal pisze:

  Jeśli wniosek o odebranie zwierzęcia składa upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej, której statutowym celem jest ochrona zwierząt, to oznacza to, że przeprowadziła ona postępowanie sprawdzające i stwierdziła fakt znęcania się nad zwierzętami, których jej wniosek dotyczy. Zatem, w INTERESIE ZWIERZĄT, wójt, BURMISTRZ winien niezwłocznie podjąć stosowną decyzję, aby NIE PRZEDŁUŻAĆ CIERPIENIA ZWIERZĄT. W tym celu ustawodawca przewidział odpowiedni tryb weryfikacji wniosku organizacji o czasowe odebranie zwierzęcia maltretowanego i jest nim postępowanie karne przed sądem, który to podejmuje ostateczną decyzję o odebraniu zwierzęcia.

 34. Anonim pisze:

  i wszystko na temat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

 35. Anonim pisze:

  A dlaczego nie zlecono podtuczenia koni za takie pieniądze Panu Gąsiorowskiemu, czy może on się tym nie zajmuje? Bo wszystkie projekty jemu gmina zleca to może tym też by się zajął.

 36. traktorzysta pisze:

  Oj ty, mój uparty anonimie(Anonim pisze:
  19 czerwca 2017 o 14:45 )
  Koni się nie tuczy.Pewnie smakuje Tobie schaboszczak z utuczonej świni.
  Rożne as rasy koni ale żadnych się nie tuczy.nawet tych na kiełbasę końska- reszta bardzo smaczną a w Polsce mało polarną, a szkoda.

 37. errata pisze:

  Oj ty, mój uparty anonimie(Anonim pisze:
  19 czerwca 2017 o 14:45 )
  Koni się nie tuczy.Pewnie smakuje Tobie schaboszczak z utuczonej świni.
  Rożne są rasy koni ale żadnych się nie tuczy.nawet tych na kiełbasę końską- zresztą bardzo smaczną, a w Polsce mało polarną. Szkoda.

 38. milosnik koni pisze:

  Anonim pisze:
  19 czerwca 2017 o 14:45 , piszesz o tym Zdzisławie Gąsiorowskim, który jest z74-210 Rosin?Ten pan co miał swego czasu ubojnię ? Dlaczego piszesz o tuczeniu koni i,,,później koniec wiadomy, np. kiełbasa.
  Tak rozumieć Twój szlachetny wpis o tuczeniu koni?

 39. Anonim pisze:

  Och urzędasy, ale macie pisane.

 40. anonim pisze:

  proponuję po ostatniej wizycie w urzędzie ogłosić konkurs na najlepszego i najgorszego urzędnika,czy ktoś tam nad tym panuje,ignorancja i pycha oraz pewność niezastąpienia

 41. Anonim pisze:

  Ciekawi mnie dlaczego akurat łobez ? To miejsce ma bardzo mizerną opinie a i właściciele maja opinie kombinatorów , szukających kasy , bo na miejscu smród , kiła i mogiła a do drzwi pukają komornicy . Od dawna wiadomo ze nikt nie chce tam koni trzymać i nic tam się nie dzieje . W takich warunkach łatwo się dogadać .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (18)