Kolejny fragment murów uległ zniszczeniu

        Dzisiaj otrzymaliśmy zdjęcia od naszego czytelnika przedstawiające rozpadające się schody, będące częścią pyrzyckich murów obronnych, przy Baszcie Pijackiej. Jest to często uczęszczane zejście od strony ulicy Dąbrowskiego m.in. w kierunku szkoły podstawowej. Ten fragment murów, jak widać na zdjęciach wymaga natychmiastowej naprawy i zabezpieczenia. Już odpadł jeden blok cegieł stanowiący ochronę dla wchodzący i schodzących osób a po pęknięciach widać, że w najbliższych dniach może runąć dalsza cześć.


reklama
     

45 odpowiedzi na Kolejny fragment murów uległ zniszczeniu

 1. Bubuś pisze:

  A jak tam Grzesiak?… Dalej na zwolnieniu?… Bo dziś widziałem jak egzaminował w Szczecinie:)

 2. Bubuś pisze:

  Przecież widać, że samo nie spadło tak daleko. Menelstwo Pyrzyckie, ot co!

 3. Anonim pisze:

  Buraki, wiesniaki, coz za slownictwo….

 4. Anonim pisze:

  a gdzie ten z rowerem na nosie , obrońca uciśnionych , strażnik praworządności , ikona moralności , źródło prawdy ….. redaktor Duklo ?Czyżby nie miał czasu , bronić murów ? Pewnie siedzi w krzakach pod domem JMO i czatuje

 5. Anonim pisze:

  aaaaaaa ,on przyrzekł że nigdy długopisu nie podniesie na panią burmistrz , dyby nawet nie wiem co

 6. M. Pawluk pisze:

  Może trzeba będzie z czegoś zrezygnować by osobom tam chodzącym krzywda się nie stała.
  Tylko z czego tu zrezygnować ?

 7. fizyczny pisze:

  Ja naprawie

 8. many pisze:

  A mury runom, runom, runom…

 9. ja pisze:

  Jak szłam, ok.6 rano…to przejście między wałami , a 2-go Marca też było „przewiązane” taśmą z napisem „PRZEJŚCIE ZABRONIONE”….
  to tak profilaktycznie zamkną wszystkie przejścia przez mury.. a może chodzi o tą dziurę w bruku przed basztą?!?? ale po co by było od razu zabraniać przejścia ….płotek na około by wystarczył.. albo to w końcu naprawić- PORZĄDNIE!!

 10. Anonim pisze:

  zlikwidować ogródki a problemu nie będzie

  • max pisze:

   nie zlikwidować bolszewiku jeden tylko sprwatyzować za symboliczną złotówkę a potem obłorzyć cały teren podatkiem celowym z którego utworzono by fundusz tylko i wyłacznie na renowację remonty murów i całego otoczenia – podatek wyskości 30 złotych od kazdej działki ! Natomiast ludziom dać ten teren za złotówkę z opisem jakiej wielkośći i w jakiej odległości mogą stać od murów – i jeden od drugiego ! Ale do tego trzeba ludzi z jajami i otwartym sercem i rozumem aby to przeprwadzić – co myślicie że dotację dostanie miasto od państwa albo h wje kogo -co niemcy albo unia za friko da ? Mury jako takie to jedna wielka katastrofa b u d o w l a n a ! Może to radni i burmistrza-owa przeczyta i pomyslą -P O M Y Ś L Ą .

   • Anonim pisze:

    sprywatyzować dać za 1 zł i przekształcić w działki budowlane budowle wkomponować w zarys murów podatek zero,, MAX” ale cię pogięło

    • max pisze:

     Nie pogieło panie szanowny!! – istnieje coś takiego jak możliwośc stworzenia specjalnego planu zagospodarowania z dokładnym opisem jakie muszą być spełnione wymagania budowlane-architektoniczne z ograniczeniami związanymi z dostępem turystycznym do murów i archtekturą krajobrazu – i nic mnie nie pogieło niech mi pan wierzy -umjętne wyciagniecie kapitału jakim jest ziemia która moze przynosić jednym podatki i to celowe a drugim możliwość legalnego wybudowania budynku z ograniczeniami kubatorowymi oraz obowjązkiem utrzymania zieleni -drzewa itd – to jest sposób aby wilk był syty i owca cała9dlatego trzeba takowych urzytkowników zachecić do prywatnego zarzadzania działkami w zamian za symboliczną złotówkę – A tak too mamy taką bolszewię w bolszewii bez ładu i koncepcji – Mury będą się sypać kasy w podatkach ludzie płacić nie bendą bo idą one nadal do działaczy a to oznacza że gmina jako organizator życia na tym terenie jest jak ślepa krowa która tylko patrzy aby się na tym bagnie nie utopić -gdzie sprzeczne interesy i układy oraz bardzo nie elastyczne prawo dają efekt końcowy taki jaki widzimy !

     • Anonim pisze:

      pnie max jedz pan do Strzelc Karajeńskich tam zostaniesz oświecony ,tam mury stoją odrestaurowane ale działek nie ma, w Pyrzycach w latach po wyzwoleniu do lat 60 tych w okół murów nie było działek i tyle w temacie
      proszę użyć szarych komórek nie peplac jak Petru na manifie KOD

      • max pisze:

       Panie! co mnie pan tu z petru ,swetru wyjerzdzasz ? nic to do rzeczy i meritum sprawy nie wnosi!! – tak samo jak pisanie o jakiś tam Strzelcach – Jestesmy w Pyrzycach w relanej rzeczywistosci i z faktami zastanymi i tylko w nich możemy tworzyć jakkieś pomysły tak aby społecznie i finansowo miało to jakiś sens o pożytek dla wszystkich !

   • ?? pisze:

    Sprywatyzować ogródki działkowe? Przeciez to są tereny na których może powstać coś sensownego. Pyrzyce rosną, a terenu w „centrum” brakuje.

 11. bezstronny pisze:

  Oczywiście ze winny ogródki, a ścisłej ogrodkowicze zachłanni i bez nadzoru podkopujący sie do muru, niwelujący skarpę. ZOD od wielu lat toleruje ten proceder i oto nadeszły skutki!

 12. Anonim pisze:

  zlikwidować ogrody działkowe w dawnej fosie i po kłopocie a tak budują altanki bez prawnie a potem problem możne wydział budownictwa zajmie się tym problemem jak chcesz wybudować dom czy garaż to opłat i papierów mnóstwo a na działkach robią co chcą budują altany jak leci może w końcu ktoś by się zajął ta samowolką. tylko poco skoro lepiej siedzieć za biurkiem i udawać że niema problemu

  • Anonim pisze:

   To se weź działkę i też się budój zawistny cebulaku

  • MAX pisze:

   TO NIE CEBULAK !!! to typowy pyrzcki bolszewik ! Panie Anonim węż się pan opamjętaj ! Chce pan co zlkwidwać wszystko i zrównać ziemją – tu nie oto chodzi w tej naszej małej oiczyżnie ! W tej fosie można a nawet trzeba coś robić i budynki z głową o pewnej wielkości też da radę zrobić i zieleń i na drzewa też się mjeśecie znajdzie ale do tego i to powtarzam trzeba całkowićie innego podejścia do problemu posiadania ziemi a to już problem mentalnościwoy i organizacyjny .

  • bezstronny pisze:

   Zarząd Ogr.Działk.od lat nie reaguje na dzikie budownictwo w dawnej fosie miejskiej, grodzenie przestrzeni tuż przy koronie wału (jak na stronie płd. – zach. nad Czarną Strugą) bezprawne niwelowanie skarp, czyli niszczenie obiektu obje tego ochroną. Wypieprzyć wszystkie ogródki stamtąd, zasiać trawę, porobić boiska dla dzieci. Pojechać do Strzelec Kraj., Morynia, Trzcińska i się oświecić jak zagospodarowuje się turystycznie obiekty zabytkowe.

 13. max- pisze:

  Pan Beztrony wychodzi pnaz załorzenia ze jak pan porobi boiska i zasieje trawę to znajdą się fundusze z podtków – i tu jest cały myk myslenia o ekonomi społecznej – wsio kukurydza to my ostano przerabialiśmy jak nie odlewnia to fontana . Powtarzam jesli chcemy mieć w miarę krótkim czasie fundusze na których mozemy oprzec renowację mórów i otoczenia to trzeba umjetnine w towłaczyc tych którzy otaczaja te mury -w tym przypadku działkowców . Co zaś lojalnosci to niech pan wybaczy ale z tym to jest problem ogólno krajowy jesli chodzi o dziłaki ogrodowe- co wiecej według nowej ustawy jest morzliwośc na 5 aowei dziłace zrobienie budynku o pow 35 metrów kwadratowych . Tragedia i samorzandów i gminy ale tez i państwa polega na tym że żyjemy w państwje w którym prowizorki za które nikt nie odpowiada i nik nie kontroluje sa akceptowalne i zarazem bardzo śliskie w prowadzeniu idei zagospodarowania przestrzennego – wiem jedno jest ziemie sa ludzie którzy napewno chcieli by tam cos zrobic i sa potrzebne pieniadze z podtków – may potrzebe may kapitał a wjec mogą byc zyski bez konfliktowania społeczeństwa . Co prawda sa miejsca gdzie budynki wokuł działek być moze trzeba by było przesunąć – ale tu już -inzynierowie i architekci musieli się wypowiedzieć – a pyrzyce ma i architektów i inzynierów budowlanych i architektury krajobrazu napewno ! pisże od razu że ni emam żadnego interesu w materialnego w tym co piszę . Jeśli jesteście Panie/Panowie zainteresowani tematem to zapraszam na fb- na profil Pyrzyce Samorząnd – tam i na kilku innych miejscach kiełkują pomysły zwjązane z tematem -a jak to powjadają co dwie głowy to nie jedna !

 14. many pisze:

  Ten max to jakiś bolszewik. Zaorać działki, a mury od razu wypieknieją.

  • Anonim pisze:

   ten MAX to człowiek minionej epoki po prostu filozof ale zapomina o co chodzi , zaprasza na profil , chyba dla debili
   Pyrzyce Samorząnd człowieku chcesz zaistnieć ale jesteś tępy w temacie nie mąć DZIAŁKI w OBRĘBIE MURÓW ZLIKWIDOWAĆ i tule w temacie

   • max - pisze:

    Podsumowanie postulatów pana ( many) i (anonima) – działki i to najlepiej wszystkie zlikwidować zasiać trawę !!!- a potem zawołać turystów aby zobaczyli jak ładna trwa rośnie no i ewentualnie zagrać w gałę na dwóch następnych orlikach . Śiwo,Budo,Zeusie widzisz a nie grzmisz ! Jak czytam takie wypowiedzi to wcale się nie dziwę że w tym naszym mieścinie najlepiej wychodzi burzenie fontanny lub gotowej hali przemysłowej . Myślenie a zwłaszcza myślenie społeczne ku dobru wspólnemu to ostania rzecz o której myślą tacy ludzie jak wyżej wymienieni delikwenci którzy zachowują się w swym myleniu jak przysłowiowy pies ogrodnika i to o zgrozo tylko z połową mózgu . Każdy z nas przestawił tu swoje poglądy oczywiście w ogromnym zarysie i widać wyraźnie że jak brakuje argumentów oraz elementarnej wiedzy z zakresu prawa o obrocie i użytkowaniu gruntów, prawie budowlanym i prawie o ogródkach działkowych na poziomie krajowy to zaczyna się myśleć po bolszewicku -mentalność o zgrozo ubrana nowoczesne formy . Reasumują można napisać że czasami zazdrość zasłania głupotę i brak pomysłu tak bardzo ze ta pierwsza wstydzi się drugiej !A podatków z trawy i boiska nie będzie z zlikwidowanych działek w tak zwanej fosie ani kiedy zlikwidujemy wszystkie działki jedynie co powinno się zrobić to umjęntnie wtłoczenie tych działek ze wszystkimi prawami obowiązkami do organizmu miejskiego z jak najmniejszą szkodą i jak największym pożytkiem dla wszystkich mieszkańców – bo to jest ich miasto i ich ziemia !A ziemia to podatki i kapitał -a kapitał u ludzi pracowitych i zaradnych to lepsze życie – Adam Shmit o tym już pisał ! – ale pewnie many i tym podobne anonimy nie za bardzo wiedzą kim był ten facet a szkoda !. Temat na pewno będzie poruszany na łamach profilu Pyrzyce Samorząd i nie tylko tam a tacy ludzie którzy potrafią tylko likwidować z pewnością furory swymi planami wśród mieszkańców nie zrobią . Mamy taką a nie inną rzeczywistość społeczną,prawną i ekonomiczną w tej rzeczywistość musimy znajdować jak najlepsze rozwiązania zarówno organizacyjne , finansowe ,społeczne,dla gminy i jej zasobów oraz ich MIESZKAŃCÓW bo to oni są podmiotem a nie przedmiotem czy też pionkiem który można sobie o tak bez pomyślunku przesunąć .

    • Anonim pisze:

     Przeczytaj dokształcony Maxie ustawę o ochronie zabytków, i wtedy dyskutuj.Mury, fosa i wały jaki i otoczenie podlegają ochronie konserwatorskiej i żaden konserwator ani MKiSz nie wyda zgody na budowę domków jednorodzinnych w fosie, bo będzie niezgodna z obowiązującym prawem. A tak poza tym przejdź się do zarządu ogródków i przeczytaj wytyczne konserwatorskie odnośnie użytkowania ogródków w fosie miejskiej. Altanki mają być wykonane z materiałów lekkich i rozbieralnych i usadowione min. 7 m od podstawy skarpy. A terem objęty ścisłą ochroną konserwatorska wynosi 14 m. A w tym przypadku prawo budowlane nie obowiązuje. I tyle w temacie.

     • Anonim pisze:

      A tak jeszcze nadmienię, że teren nie nadaje się na budowę domków z powodu dużego rozrzedzenia gleby.

      • max pisze:

       Prawo można trzeba zmienić w tym zakresie -oczywiście pod warunkiem zmiany mentalnośći i myślenia o zabytkach i planie zagospodarowania tych terenów w kontekście renowacji murów .
       Definicja budynku w prawie a w rzeczywistość to dwie różne rzeczy -przykład budynek bez stałego przytwierdzania do podtorza , kubatura i wysokość też ma tu znaczenie !Co zaś ustawy o ochronie zabytków to mogę stwierdzić że co najmniej połowa jej zapisów jest (uznaniowa) i martwa bo w przeciwnym razie trzeba by było na terenie Pyrzyc zlikwidować co najmniej kilka budynków -o drogach już nie wspomnę .Temat metrów i stref to pic na wodę. Niestety aby to połapać inżynieryjne i architektoniczny sposób trzeba całkowicie innego podejścia do problemu od strony technicznej budowlanej, . Aby odbudować i wzmocnić podstawy murów trzeba przeprowadzić prace ziemne a to wiąże się z betonem i stalom,pracami ziemnymi jeśli nie chcemy tego robić na( odpier)…ol itp a oprócz tego każdy myślący architekt krajobrazu i fan turystki chciałby pewnie przy samych murach usadowić chodnik/ ścieżkę , Budynki w takim przypadku mogą wraz z swoimi nawet fundamentami stanowić dodatkowe wzmocnienie od strony fosy dla murów . Po za tym nawet gdyby przyjąć za punkt wyjściowy te 14 metrów to i tak na tych działkach w fosie pozostaje mnóstwo miejsca na budynki- jak dla mnie obrys maksymalny to 50 m kwadratowych i 5 m wysokości .TAK CZY OWAK POZOSTAJE TU MIEJSCE DLA ARCHITEKTÓW KRAJOBRAZU – być może trzeba by było zobowiązać przyszłych właścicieli do użycia cegły na budulec wraz z kształtem budynku i całościowy plan zagospodarowania który musieli by przejąć do wiadomości w sensie prawnym przyszli/obecni właściciele . Jeśli projekt był by napisany i opracowany z głową architektoniczną to jestem pewien że można by było uzyskać odpowiednie zezwolenia w prawje krajowym jako wyjątek od reguły ! Ale to jest to możliwe tylko w przypadku zainteresowania ludzi w gminie ,powiatu oraz Polityków wojewódzkich oraz Krajowych .Pisze jeszcze raz jest to pomysł w którym w miarę szybo można uzyskać zasoby finałowe i to stałe dochody na walące i wymagające remontu oraz stałej konserwacji Murów . !A NA KONIEC – proponuję panu podróż do zabytkowych regionów z pogranicza francusko-niemieckiego tam widać jak stare fortyfikacje takie jak u nas -miasto Bitburg dają się wkomponować w w miasto i stanowi atrakcję turystyczną godną uwagi !To właśnie tam jakość domki w fosach nikomu nie przeszkadzają!!! a same fortyfikacje są starsze od naszych tu o jakieś 600 lat !! – co więcej są świetnie zgrane z tymi fortyfikacjami – Użyto kamienia do budowy tych małych domu .Baszty tez mają funkcje użytkowe itd itd – w internecie pan sobie znajdzie i pomyśli już bez złośliwości o tym wszystkim tu w Pyrzycach.

 15. essa pisze:

  Zeby to samo spadlo to by dobrze bylo . Pozdro ziomy essa

 16. Anonim pisze:

  zlikwidować ogrody działkowe w całym mieście te relikty minionych czasów oddać tereny pod inwestycje a stare dziady niech jadą nad jezioro albo do lasu – uprawiają warzywa ,kury świnie i bóg wie co jeszcze hodują, w regulaminie ogródków działkowych jak byk napisane że nie wolno mieszkać,hodować zwierząt i co zarząd i działkowicze maja to gdzieś przejdźcie się ludzie po ogrodach działkowych jakie altany stoją mieszkają na okrągło i nikt się tym nie interesuje – zlikwidować i Jeszce raz zlikwidować i pogonić to całe towarzystwo miłośników ogrodów działkowych – tereny pod inwestycje rozwijać to miasto a nie trwać w nikomu niepotrzebnym marazmie ogrodów działkowych

 17. pyrzyczanin pisze:

  trochę z innej beczki zwróciliście ludzie uwagę na ogłoszenie o obchodach dnia żołnierzy wyklętych starostwo organizuje ten dzień 7 marca o godzinie jedenastej – chyba organizują to dla siebie bo normalni ludzie o tej porze pracują ktoś w starostwie chyba na głowę upadł żeby o tej porze to organizować a potem narzekać że słaba frekwencja

 18. marek pisze:

  Inaczej być nie moglo! Przeciez dziadkowie kolo 17 idą juz spać! W tym wieku tak jest! Prawda panie starosto?

 19. Belg pisze:

  Te poręcze są metalowe? Tak pytam…

 20. Zawiadowca stacji Pyrzyce komentuje : pisze:

  Ostatnie miejsce spotkań młodzieży w Pyrzycach upadło na działki 🙁
  Teraz pozostały tylko wały,klatki,piwnice tzw. pyrzyckie mini puby.
  🙁

 21. max - pisze:

  niestety dużo w tym prawdy.

 22. ZŁOTY MUREK pisze:

  52000zł wyda UM na naprawę tego nie zabytkowego murku przy nie zabytkowych schodkach!!!
  Dz. 921, rozdz. 92120 – zwiększenie o kwotę 52 000,00 zł.
  Wydatki bieżące z przeznaczeniem na zabezpieczenie i odtworzenie ściany i schodów murów przy Baszcie Pijackiej w Pyrzycach ( z rozliczenia roku 2015)

  • Co na to RIO? pisze:

   W wydawaniu publicznych pieniędzy to nie mają sobie równych, NIK podczas kontroli w naszej gminie stwierdził ,,w ocenie NIK przekazanie przez Urząd (…) łącznej kwoty 51 350 zł za przetrzymywanie bezdomnych zwierząt w Hotelu było wydatkiem poniesionym w następstwie działań niezgodnych z prawem”- odsyłam do akt kontroli na stronie bip urzędu- czy to jest łamanie dyscypliny finansów publicznych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.