Odśnieżanie chodników i inne zimowe obowiązki
Zarządcy dróg, właściciele posesji lub lokali, wspólnoty mieszkaniowe – to na nich spoczywa obowiązek sprzątania dróg i chodników z zalegającego śniegu, lodu a także usuwania z dachów i balkonów zwisających sopli i nawisów śnieżnych.
Zimowe obowiązki właścicieli posesji i zarządców dróg oraz wymagania w zakresie usuwania śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń regulują: Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Pyrzyce.
Kto zobowiązany jest sprzątać?
Zgodnie z Ustawą obowiązek dbania o stan drogi należy do jej zarządcy. O chodnik położony wzdłuż nieruchomości musi zatroszczyć się jej właściciel, (czyli wszystkie podmioty władające nieruchomością – współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także podmioty władające nieruchomością). Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną – wspólnoty mieszkaniowe lub bezpośrednio właścicieli lokali, jeżeli zarząd nie został wybrany.
Odśnieżanie chodników
Chodniki położone wzdłuż nieruchomości zobowiązani są uprzątać ze śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń właściciele tych nieruchomości (Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, art.5 ust.1 pkt 4) . Ustawa wskazuje, że chodnikiem jest „wydzielona część drogi publicznej służąca dla ruchu pieszego położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości”. Oznacza to, że jeżeli pomiędzy nieruchomością, a chodnikiem znajduje się np. trawnik, będący własnością gminy, to właściciel nieruchomości jest zwolniony z obowiązku dbania o chodnik (nie jest wtedy położony „bezpośrednio” przy nieruchomości). Wówczas ten obowiązek spoczywa na zarządcy drogi.
Właściciel nieruchomości nie odpowiada za stan chodnika także w przypadku, kiedy w tym miejscu dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Obowiązek usuwania śniegu przechodzi wtedy na zarząd drogi, który pobiera opłaty z tytułu postoju lub parkowania samochodów na takim chodniku. Jeżeli na chodniku znajduje się przystanek komunikacyjny, to utrzymanie go w odpowiednim stanie jest obowiązkiem firmy użytkującej tereny służące komunikacji publicznej.
Odśnieżanie dróg wewnętrznych
Utrzymanie (a więc również odśnieżanie i usuwanie lodu) dróg wewnętrznych to obowiązki zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga. Gdy nie ma zarządcy, obowiązki te przechodzą na właściciela terenu. Dotyczy to dróg na terenie osiedli mieszkaniowych i dróg dojazdowych do obiektów.
Odśnieżanie wejść do sklepów i lokali
Odśnieżanie wejść do sklepów, kiosków, punktów usługowych i gastronomicznych spoczywa zwykle na ich właścicielach lub najemcach lokali, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.
Odśnieżanie parkingów
Parking samochodowy, niezależnie od jego statusu, uprząta z lodu i śniegu podmiot nim administrujący.
Usuwanie sopli i nawisów śnieżnych
Usuwanie nadmiaru śniegu i zwisających sopli z dachów i balkonów należy do obowiązków właścicieli nieruchomości – wynika to z przepisów Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U.2013.1409 j.t. ). Art. 61 nakazuje właścicielom i zarządcom obiektu budowlanego zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu także w razie wystąpienia intensywnych opadów atmosferycznych. Zarządca lub właściciel musi więc dbać o usuwanie nadmiaru śniegu z dachu czy likwidację sopli, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu mieszkańców oraz przechodniów. O wszelkich nieprawidłowościach ujawnionych w tym zakresie w trakcie zimowych kontroli strażnicy informują Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Odpowiedzialność
Za niedopełnienie obowiązków związanych z oczyszczeniem chodników ze śniegu i lodu, strażnik miejski może nałożyć mandat w wysokości 100 złotych. W sytuacji nagminnego nieodśnieżania bądź odmowy przyjęcia mandatu, funkcjonariusz może sporządzić wniosek o ukaranie do sądu.
Odpowiedzialność cywilna
Odpowiedzialność za utrzymanie w należytym stanie terenów przyległych do nieruchomości może jednak nie skończyć się nie tylko na konsekwencjach wynikających z prawa administracyjnego i prawa wykroczeń. Osoba, która przewróciła się na nieodśnieżonym, oblodzonym lub zanieczyszczonym w inny sposób chodniku, może dochodzić odszkodowania zarówno z tytułu poniesionych szkód materialnych, jak i szkody na osobie. Roszczenie to wynika z art. 415 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U.1964.16.93 z późn. zm.): „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”. Odszkodowanie może obejmować koszty leczenia, rehabilitacji, zadośćuczynienie za doznaną krzywdę oraz utracony zysk (skutkiem upadku może być czasowa niezdolność do pracy – (art. 444 § 1 k.c.). Jeżeli upadek spowoduje bardzo poważne konsekwencje zdrowotne i – w konsekwencji – całkowitą lub częściową utratę zdolności do pracy, zwiększenie potrzeb poszkodowanego lub zmniejszenie jego widoków powodzenia w przyszłości, poszkodowany może nawet domagać się renty od podmiotu odpowiedzialnego za szkodę – (art. 444 § 2 k.c.).
Komendant Straży Miejskiej
w Pyrzycach
Michał Maduzia
Przy okazji chciałbym zapytać. Dlaczego na terenie miasta o chodniki i ulice dba firma „WALDIX” ?
Czemu nie robi tego PPK ?
Dajemy zarobić pieniądze obcym firmom, które zatrudniają pracowników – mieszkańców obcych gmin. Co na to radni, co na to pani burmistrz.
Ponieważ większość ulic w mieście Pyrzyce należy do Starostwa, i przetarg ogłoszony przez Powiat na odśnieżanie i utrzymanie dróg powiatowych wygrała pyrzycka firma, ale niestety z siedzibą w Kołbaskowie.
Przecież to oczywiste, że wygrała w wyniku przetargu. Pytanie, dlaczego wygrała obca ???? Przecież można tak ustawić warunki, żeby była nasza. Czy być może nasz ukochany starosta nie chciał PPK ? A może nie chciał pomagać pani Burmistrz ? (przecież on nigdy nikomu nie pomaga oprócz siebie)
Tak czy tak, jeśli będzie nowy starosta to powinien dogadać się z panią Burmistrz żeby wzmacniać lokalną firmę
Nie warto się dogadywać firma, która wygrała od dawna jest na rynku, a poziom zadowolenia zlecających jest raczej bardzo wysoki społeczeństwa może nie do końca.
ustawić warunki? ty rozumiesz co piszesz?
Ponieważ ta firma jest tańsza, więc jako podatki chwalę taki wybór
Właśnie widziałam tą dbałość o nasze drogi i chodniki lądując na lodowym chodniku. Niech nasze władze jasno wytłumaczą które chodniki są czyje bo walka na przepychanie odpowiedzialności jest bezsensowna. Gdyby wszystkie ulice i chodniki odśnieżała jedna firma to można by było mieć pretensje wiadomo do kogo. Na dzień dzisiejszy należy najpierw przeprowadzić wnikliwe dochodzenie do kogo należy dany chodnik, znaleźć odpowiedzialne osoby, a to jednak zajmuje trochę czasu.
Przecież jest to wyraźnie napisane, jeżeli chodnika od ściany budynku nie oddziela trawnik, to za jego odśnieżenie odpowiada właściciel budynku
tak to prawda ul. koło wałów pod Basztą wzdłuż ulicy 1-go Maja to czyja kawałek Kowalskiego?? śmieszne tam dopiero lodowisko począwszy od Sklepu Media Ekspert napiszcie tabliczki 10 metrów Kowalskiego,20 metrów Nowaka. itd…. co za wymysły !!!!!!ciekawe jak nogę złamiesz to do kogo się zwrócić a może do Szczecina a najlepiej byłoby do Lublina !!!!!!!!!!!!!!!!
Jaki przetarg?!!!!
Po prostu zwykła prywata!
W Pyrzycach działa i to bardzo dobrze PPK(Pyrzyckie Przedsiębiorstwo Komunalne)- i to jest dobrze , że już nie ma Lempartego, jako „wodza” PPK.
ps.
Tak od siebie dodam coś takiego.
Mój głos zadecydował , że Lemparty nie został w swoim czasie radnym.
Otóż było tak.Lemparty był na 3-cim miejscu listy a uzyskał identyczny wynik jak ten drugi z tej samej listy.
To była moja zemsta , że nie zagłosowałem na tego osobnika.
Wezwał swego czasu Lemparty Policję na pracowników betoniarni(już nie istniejąca), bo pili podobno alkohol.
Policjanci, a jak już wszystkich sprawdzili na trzeźwość podeszli do mnie.
Nawet jak Policjant stwierdził, że nie ma co mnie sprawdzać bo widzi, że jestem trzeźwy-STWIERDZIŁ {Lemparty) – D M U CH A Ć !!!
Co się okazało, byłem trzeźwy, a Policjant oznajmił(Lemparty to osobiście sprawdził ten odczyt) wynik jest: 0,00 !!
Odwrócił się na pięcie Lemparty, mocno zdenerwowany, że to nie jest po jego myśli.
Po jakimś czasie dostałem , jeden z bardzo wielu,(po raz pierwszy i ostatni)”nagrodę” 100 zł. brutto a to było około 60 zł.Oczywiście Lemparty w tym celu wezwał wielu i mnie-do swego dyrektorskiego gabinetu.
Spytał się mnie wówczas na kogo głosowałem.
Oczywiście odpowiedziałem: NA PANA PANIE DYREKTORZE i wyszedłem !
Chyba nie można powierzać teraz sprzątania bez przetargów. Jeżeli założymy, że przetarg to jakiś zakres obowiązków, który powierza się wykonawcy to wyglądało by na to, że czasem w wyniku ten który zamawia usługę chce mieć ślisko zimą i brudno latem ponadto chce za to zapłacić
A jak bym chcial latem na tym chodniku napic sie piwa dalej policja by mi wmawiala ze chodnik nalezy do moje posesji
Znaczy sie ze zamiast isc do pracy aby miec pieniadze na życie na oplaty no i oczywiście podatk, z ktorych utrzymuje sie miasto zostanmy w domach nie pracujmy nie jedzmy bo za co tylko odsniezajmy co za durne prawo
Nie powinno byc zadnych przetargow jest w miescie firma zajmujaca sie tymi sprawami od ponad 50ciu lat i powinna to robic tak jak to zawsze było. Po co dawac pieniadze obcym firmą.kiedy nasza rodzima firma to robi pogonic obcych do swoich gmin
No wlasnie
Pracowalem w tej firmie i z niej mam emeryture zawsze bylo dobrze i atmosfera ok
A ja pracuje i tez bym chcial dopracowac w niej do emerytury ppk jest ok zeby tylko praca byla :
Praca jak praca zadna nie hanbi ale dzieki naszym wladza zaraz mozemy jej niemiec dlaczego rzucaja nam klody pod nogi i dlaczego pani burmistrz nie dba o dobro swojej firmy przecież. terz gmina ma z niej zyski