Próba likwidacji ZUT zakończona fiaskiem

        Z dniem 31 sierpnia br. Zakład Usług Transportowych w Pyrzycach (ZUT) miał zostać zlikwidowany. O przyjecie stosownej uchwały zwróciła się do Rady Miejskiej w Pyrzycach burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska. Jej zamiary nie zyskały jednak poparcia większości radnych i projekt upadł.

         Konieczność likwidacji zakładu burmistrz tłumaczyła względami finansowymi oraz zapewnieniem sobie większego nadzoru nad jednostką by uniknąć nieprawidłowości jakie wskazała kontrola Inspekcji Transportu Drogowego (ITD). Następstwem likwidacji ZUT miało być będzie przejęcie pracowników i mienia przez Urząd Miejski w Pyrzycach

         – Ten projekt uchwały nie stanowi żadnego zagrożenia dla pracowników jednostki, o której likwidację wnioskuję – zapewniała Podzińska – Przede wszystkim zacznę od względów finansowych. Pozostawienie jednostki wiąże się z tym, że musielibyśmy zatrudnić głównego księgowego, zakupić komputer, program. Samo zatrudnienie księgowego to jest około 52 tys. złotych. – tłumaczyła.

         Drugim argumentem był wynik kontroli ITD przeprowadzonej w 2013 roku, która wykazała szereg nieprawidłowości. Konsekwencją tych naruszeń była kara finansowa w wysokości 15 000 zł . Burmistrz wymieniając nieprawidłowości „postraszyła” karą w wysokości 68 100 zł jednak ze względu na ilość kierowców została nałożona kara w ograniczonej wysokości.

          Komisja Budżetu negatywnie jednak zaopiniowała projekt likwidacji ZUT tym samym wytrącając burmistrz Podzińskiej argumenty z rąk.

           – Pomimo wskazanych nieprawidłowości w funkcjonowaniu Zakładu Usług Transportowych Komisja pozytywnie ocenia jego działalności w zakresie prowadzonych dowozów uczniów do szkół – mówił radny Mariusz Majak, przewodniczący Komisji Budżetu – W związku z tym komisja nie widzi podstaw do likwidacji zakładu – dodał.


reklama
      

           Radna Małgorzata Piotrowska postanowiła zadać „trudne pytania” dzięki, którym M. Podzińska mogła zdementował pogłoski, że likwidacja ZUT ma na celu wprowadzenie przewoźnika, który sponsorował jej kampanię wyborczą oraz, że w żadnym przypadku nie jest zamachem na osobę pełniącą obowiązki kierowniczkę zakładu.

          – Dotarły do mnie te informacje. – przyznała M. Podzińska – Dementuję, że firma Paanbus, która prawdopodobnie sponsorowała moją kampanię wyborczą, co pierwsze słyszę, będzie tutaj przewoźnikiem. Tak panie Łukaszu nie ma tutaj co się śmiać, „prawdopodobnie” bo tego nie było. I nie będzie przewoźnikiem. Dementuję to! – mówiła burmistrz Pyrzyc – Jeśli chodzi o panią Mirellę, tak samo jak wszyscy pracownicy, będzie miała pracę. Pełnienie obowiązków przyznałam jej od stycznia, jako obecny burmistrz, do końca grudnia. Gdybym nie chciała przyznać jej pełnienia obowiązków nie była by mi potrzebna uchwała o likwidacji ZUT. –

       Radna Roksana Herman natomiast była zdziwiona dyskusją radnych na temat likwidacji zakładu.

         – Na komisji nie dyskutowaliśmy zbyt długo na ten temat i tak naprawdę myślałem, że krótko i pozytywnie zakończy się podniesieniem rąk opinia na temat podjęcia uchwały o likwidacji – powiedziała mówiła radna – Jesteśmy radnymi dla ludzi, tak naprawdę to oni powinni być dla nas najważniejsi i i mam nadzieje, że każdy z nas mimo wszystko ma na uwadze dobro drugiego człowieka – kontynuowała.

          Niestety szybko okazało się, że z tymi „najważniejszymi ludźmi”, o losie których decydowano, ani R. Herman ani inni radni, zwolennicy likwidacji, nawet nie rozmawiali co swoimi pytaniami dowiódł radny Łukasz Michalski.

           – Mam pytanie do radnych, którzy są za uchwałą o likwidacji. Czy są państwo w ogóle świadomi tego jak ZUT funkcjonuje? Jaką ma flotę? Czym się zajmują kierowcy? Jak to wygląda generalnie? – pytał rady – Przypuszczam że nie! (…) Domniemam, że nikt też z obecnych radnych, którzy się odnoszą za tą uchwałą nie rozmawiał z kierowcami. Rozmawiał ktoś, pytał jak oni to widzą? – pytał dalej radny, jak się okazało retorycznie – No właśnie tak myślałem! Ja miałem tą przyjemność. Są zaniepokojeni obecną sytuacją, chcą aby zakład funkcjonował w takiej formie jaka jest. Pani burmistrz! Nie wszędzie można szukać oszczędności. Zdarza się nieraz, że trzeba utrzymać to co jest! –

         O tym, że zakład funkcjonuje prawidłowo, i trzeba mu pomóc a nie likwidować przekonywał, również radny Jerzy Wroński.

        – Do tej pory ten tabor kręci się jak się kręci, dawali sobie radę. Ja uważam, że powinniśmy pozostawić zakład w tej samej formie. To jest bardzo dobra maszyna i bardzo dobry jest motor w tej maszynie tylko trzeba ją troszeczkę udoskonali, żeby też zakład zarabiał na zewnątrz, żeby szkoły nie wynajmowały na wycieczki innych autobusów tylko żeby usługi świadczył nasz zakład. Myślę, że powinna pani burmistrz nam przedłożyć projekt zmiany statutu, żeby zakład zarobkował –

          Wielokrotnie powtarzane zapewnienia burmistrz Podzińskiej, że żaden pracownik nie straci pracy nie przekonały większości radnych. Za likwidacją Zakładu Usług Transportowych głosowali jedynie radni: Roksana Herman, Małgorzata Piotrowska, Paweł Chyt, Edward Gola i Dariusz Jegiełło. Dwie osoby wstrzymały się od głosu z pozostali radni byli przeciwni likwidacji ZUT.

oset

62 odpowiedzi na Próba likwidacji ZUT zakończona fiaskiem

 1. funka pisze:

  panie dietetyczny radny kto będzie woził pana na mecze siatkówki

  • Anonim pisze:

   Ci od siatkówki to tacy mili ludzie, do każdego burmistrza się przytulą i głosują jak im karze 🙂

   • zenobia17 pisze:

    Z tego wynika jedno :Niezaradnosc Pani Burmistrz spory w Radzie juz teraz a co pozniej ? okaze sie za 4 lata a :Pyrzyce beda jeszcze wiekszym zadupiem niz :Gryfino i inne miasta po prostu :jeszcze wiekszy bajzel jak za :Olecha i zadłuzenie :Pyrzyc na kolejne lata !

  • Anonim pisze:

   Dietetyczny???raczej chyba obrotowy?

 2. bezstronna pisze:

  a mnie zastanawia po co zut w urzedzie, co za róznica kto zapłaci za księgową i program i tak kasa płynie z budżetu gminy, chyba tylko po to, by za jakis czas zlikwidiwać zut po cichutku i faktycznie zlecic dowozy firmie zewnetrznej, więc radni którzy zagłosowali przeciw likwidacji zrobili dobrze, koniec z likwidacjami, gdzie jest obiecany w kampanii Podzińskiej rozwój, miejsca pracy?

 3. Anonim pisze:

  Mirela dziwisz się? nie ma wyższego wykształcenia. Brońmy jej jak Częstochowy bo w przeciwnym razie na kasie w lidlu skończy. Przydupaska nasza i lipińskiego.
  Pani burmistrz czasami trzeba zawierać koalicje z radnymi. Wodzińska wiele od pani nie chciala , a Mirela pewnie jej zwisa . Ale Pani jak SLDowski Dzingis-han gotowa po trupach wszystkich wyrżnąć w pień.

 4. zawiedziony pisze:

  Pani burmistrz proszę najpierw coś stworzyć a nie zaczynać od likwidowania! Gdzie są jakieś pozyskane środki? Gdzie jest rozwój Pyrzyc? Pół roku pierdzenia w stołek i pobierania pensji. Ponad 100 tysięcy złotych razem z zastępcą! Co w tym czasie zyskała nasza gmina?

 5. Anonim pisze:

  Czy ktoś pamięta ile to z budżetu Gmina musi zapłacić za ZUT po kontroli NIK-u ?

 6. ;) pisze:

  Pani burmistrz niech sie lepiej zajmie pania skarbnik, ktora czatuje na jej miejsce, dwa razy wsadzila pania burmistrz na mine.Wszyscy mowia ze pani skarbnik ma zakusy na stanowisko burmistrza.

 7. aga pisze:

  p. Gola, też tylko p.o. kierownika działu w OPS, więc widać, że tańczy jak mu burmistrzowa zagra. hahahah

 8. ...... pisze:

  A czy ktos wie ile kary gmina zaplacila do zus???

 9. 40 tysiaków pisze:

  Pani skarbnik wie

 10. mieszkaniec pisze:

  Jeśli to prawda to dlaczego jest to ukrywane przed opinią publiczną?

 11. marta pisze:

  Tak naprawde to chodzi o czlonkow zwiazku zawodowego, dzialajacego przy UM , najpierw byla pani sekretarz, mirela i ciekawe kto następny z osob, ktore się ujawniły??

 12. Parafianin pisze:

  Niestety sytuacja analogiczna jak przy karze nałożonej na parafię. Niech Pani Marzena nie opowiada bzdur. Zresztą radni z komisji budżetowej rownież. Jeśli była kara nałożona przez inspekcje to znaczy ze zle zarzadzano ZUT. Pytanie kto zle pracował? Mirela czy JMO? Przy karze dla kościoła dokładnie tak samo. Gdzie odpowiedzialność? Kto zawinił? Poprzednik? A gdzie urzędnicy którzy przygotowywali dokumenty?

 13. juras pisze:

  Katalog porażek Pani Burmistrz przedstawia się następująco:
  1 porażka objęcie stanowiska Burmistrza Pyrzyc
  2 porażka nałożenie kary 1.700.000 zł na parafię św Ottona
  3 porażka opozycja radnych
  4 porażka brak szacunku w oczach mieszkańców Pyrzyc (afera obyczajowa).

 14. anonim pisze:

  skoro p.burmustrz szuka oszczędnosci to dlaczego tak chętnie zawarla ugodę i zaproponowala wyplate odszkodowania jednemu z bylych pracownikow?

 15. MAGIK pisze:

  Trzeba obsadzić stanowiska swoimi ludzimi którym sie obiecało przed wyborami

 16. darek gruby pisze:

  radny Jagielo to kompromitacja panie Darku teraz natychmiast niech pan złoży mandat bo jest nam wstyd że jest pan naszym nauczycielem nie chcemy już żeby pan nas uczył jest nam wstyd za pana

 17. piotrek pisze:

  on ma jaja ale chyba jak mu wiszą w worku Układny bogobojny miły a sprzeda wszystkich i wszystko jak taki człowiek może być radnym i tak sie zatracić Gruby jeżeli masz sumienie to złóż mandat ale wiem że tego nie zrobisz bo wolałbyś sobie ogolić j… Poddaj się człowieku bo robisz z siebie pośmiewisko córka ci tego nie wybaczy

  • Snap Out pisze:

   Kila dni za sterami i już chcą likwidować …
   Cyt ”Za likwidacją Zakładu Usług Transportowych głosowali jedynie radni: Roksana Herman, Małgorzata Piotrowska, Paweł Chyt, Edward Gola i Dariusz Jegiełło.”
   Liczyłem że co najmniej jedna osoba z tego grona potrafi samodzielnie myśleć 🙁
   Głosowałem na nią 🙁

 18. abc pisze:

  Radna H. Nawet nie wiedziala ilu jest pracownikow w zut.

  • Anonim pisze:

   „tak naprawdę myślałem, że krótko i pozytywnie zakończy się podniesieniem rąk” – to jest dopiero szok. Niektórzy radni mieli wątpliwości i nie chcieli głosować tak jak pani burmistrz by oczekiwała. Dla młodej radnej niepojęte!

  • Anonim pisze:

   Mnie przeraziła swoją wypowiedzią, z tego co wiem sama nic nie zbudowała, nic nie stworzyła a do likwidacji pierwsza chce podnieść rękę. Proszę wybudować dom, stworzyć firmę z kilkoma miejscami pracy i dopiero zastanowić sie czy ma pani prawo moralne cokolwiek likwidować

 19. anonim pisze:

  Radnych albo sie przekupuje albo probuje zastraszyc.Tak to wyglàda.

 20. Anonim pisze:

  jacy radni takie standardy….

 21. aga pisze:

  a gdzie jest hasło wyborcze „PRACUJMY RAZEM”

 22. abc pisze:

  Pracujmy razem,nie wracajmy do przeszlosci itp. Hahaha

 23. rozsądny pisze:

  Śmieci, które JMO zamiótł pod dywan jeszcze długo trzeba będzie usuwać. Jestem tylko ciekaw jak tych ośmiu radnych mieniącymi się obrońcami Ludu pracującego w ZUT spojrzy w oczy kiedy zakład ogłosi upadłość. A Mirela miała szansę to nawet nie przyszła na sesję tylko uciekła na chorobowe. Do końca grudnia został ponad poł roku. Czas biegnie szybko i wzorem JMO pani sekretarz, która pali głupa pójdzie na zwolnienie chorobowe.? Jest młoda szkoda, że pogrzebie karierę na całe życie. Po psychiatryku żaden zakład jej już nie przyjmie. Mirelo nie słuchaj głupców. Miej swoje zdanie. Idź do burmistrza ia załatwiaj sprawę. Uratujesz honor.

 24. Anonim pisze:

  Jeszcze jeden rozsądny który nie potrzebuje mydła.

 25. smarkacz pisze:

  Słowo honor….
  w sensie idz do Burmistrza i sprzedaj się! Boszeeee jacy wy jesteście mali….
  I jeszcze jedno jak długo będzie mowa o śmieciach poprzedników????? Jak mówi przysłowie widziały gały co brały. Miało być miło a tu zapier.alac trzeba i jeszcze nie wszyscy chwalą. Ba! Nawet niektórzy krzyczą…
  Żal mi Was!

 26. ;) pisze:

  Tanski mierny, ale bierny i burmistrzowej wierny.

 27. Anonim pisze:

  Kędziora znowu na zwolnieniu od psychiatry, dokumenty na konkurs przygotowuje. Koncepcje prowadzenia sxkoły w żabowie.

 28. Anonim pisze:

  W Żabowie już jest nadmiar psychicznych,następnego nie potrzeba.W końcu rodzice się zbuntują napiszą do minister oświaty albo ściągną telewizję,że ich dzieci uczą psychiczni.

 29. Anonim pisze:

  A swoją drogą ten psychiatra tak hojną ręką rozdaje zwolnienia lekarskie.Może mu trzeba iść do psychiatry?

 30. aga pisze:

  Kedziorze blizszy jest Zabow

  • Anonim pisze:

   Zarządzenie na BIPie nowe pod niego weszło. Wykreślono z poprzedniego, że do konkursu czynny nauczyciel może startować.

 31. mary pisze:

  Kedziora spec od oswiaty, wczesniej od infrastruktury drogowej i komunikacji i ……

 32. 1000 qm. pisze:

  Kędzior jest w porządku !!! super kolo 🙂 Bardzo go lubię i nie tylko ja !!!
  Pyrzyce tak wiele mu zawdzięczają,więc na jego zagrywki nie zwracajmy uwagi .

 33. Anonim pisze:

  Głos Koszaliński

  Straż Miejska w Białogardzie zlikwidowana. Mundury już oddane
  a kiedy w Pyrzycach
  tą formację zlikwidować a oszczędności będą naprawdę o nie wciskanie kitu wszyscy z ZUT będą pracować to się pytam gdzie oszczędności

 34. Anonim pisze:

  To są duże oszczędności kiedy zlikwiduje się Staż miejską -a właściwie jakie to są koszty utrzymania SM wolny lokal można przeznaczyć na bardziej szczytne cele

 35. anonim pisze:

  Ludzie,czytam i niedobrze mi sie robi,skąd tyle zlosci i nienawisci w takim malym miescie?

 36. cba pisze:

  Urzad Marszalkowski rozlicza wydzial inwestycji za witacze, ciekawostek bedzie nie malo.

 37. anonim pisze:

  Likwidacja zut,w najblizszym czasie bedzie ciag dalszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.