Prosto z sesji Rady Miejskiej

         Kolejna, VI już sesja Rady Miejskiej w Pyrzycach. W porządku obrad czytamy o konieczności dokonania zmian w budżecie gminy na rok 2015, zmianie wysokości opłat za korzystanie z obiektów sportowych administrowanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pyrzycach , ponadto o programie przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii. Sporo tematów poruszanych jest również po przerwie, ale zainteresowanie mieszkańców i przedstawicieli mediów niewielkie.

         Druga część obrad to projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków dla Sp. z o.o. Wodociągi Zachodniopomorskie na czas od 07 maja 2015 roku do 06 maja 2016 roku. Taryfa dotyczy cen i stawek 1 m3 dostarczanej wody oraz określa warunki ich stosowania przez Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o.o. w Goleniowie, na terenie wiejskim gminy Pyrzyce. Spółka ma wykonać sieć wodociągową w miejscowości Giżyn, co pozwoli mieszkańcom na wykonanie nowych przyłączy, jak czytamy w uzasadnieniu.

Faktycznie, na terenie atrakcyjnym, tuż przy jeziorze Miedwie, jest sporo działek, które nie mają podłączenia do wody. Jeśli chcemy je sprzedać, musi być zaplanowana budowa wodociągów, o której dyskutowano już od 3 lat. Teraz ten temat się pojawił, a jeśli w tym kierunku mamy iść, to uatrakcyjni i podniesie wartość działek do sprzedaży. Takie uzasadnienie podwyżki ceny, jest zrozumiałe – komentował po sesji  sołtys Giżyna Krzysztof Oszczyk.

         We wniosku zakłada się bowiem podwyższenie stawki średniej netto za 1m3 dostarczanej wody, o 0,17 zł/ netto, co stanowi wzrost o 3,0 % w porównaniu do stawki w poprzednim roku. W cenie został uwzględniony zakup wody dla mieszkańców miejscowości Brzesko, z ujęcia w gminie Przelewice. Od 2013 r. Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o.o. dokonują zakupu wody od Pyrzyckiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. We wniosku Burmistrz Pyrzyc Marzeny Podzińskiej czytamy dalej – Należy również podkreślić, iż na wnioskowany poziom ceny wody rzutują także wysokie koszty remontów eksploatowanych urządzeń, których właścicielem jest Gmina Pyrzyce a Spółka Wodociągi Zachodniopomorskie Zarządcą. Rada przyjmuje tę uchwałę.


reklama
      

           Podjęto również uchwałę w sprawie obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, mających na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem, terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.

        Jak czytamy w uchwale, właściciele zwierząt mają zapewnić opiekę i bezpieczeństwo, podczas wyprowadzania, ale również : niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta w miejscach publicznych, w szczególności na klatkach schodowych, w pomieszczeniach wspólnego użytku, jak również chodnikach, ulicach i placach zabaw, a także na zieleńcach i innych miejscach publicznych.
Do egzekwowania obowiązków od właścicieli zwierząt, upoważnia się Straż Miejską.

                Co do pozostawiania czystości w miejscach publicznych, radni nie dyskutowali na sesji, natomiast takie wątpliwości i pytania stawiają od dawna nasi czytelnicy.
Pani Andżelika Woźniak – właścicielka psa, pisze: Jestem świadomą właścicielką psiaka, do tej pory milczałam ale chyba należy poruszyć bardzo ważną sprawę. Wychodząc z psem na spacer wybieram miejsca takie w których psina, nie tylko moja może się wybiegać. Niestety w naszym mieście- pojemników do których możemy wyrzucać psie odchody, jest bardzo mało, a właściwie to ja wiem tylko o jednym- na moim podwórku. Tyle się mówi o sprzątaniu po swoich pupilach!!! Ale to nic przyjemnego spacerować przez całe miasto z torebką, której nie ma gdzie wyrzucić. Może któryś z naszych radnych przejrzy na oczka i pomyśli o właścicielach psów i o czystości w naszym mieście?!!!

       Niestety, postanowienia uchwały nie rozwiązują tego problemu.

           Rada Miejska nie miała żadnych wątpliwości głosując za przyjęciem kolejnej uchwały, w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Gminy Pyrzyce panu Władysławowi Sadłoniowi. Jak czytamy w uzasadnieniu, kandydat odznaczył się wybitnie aktywną działalnością społeczną, a od czasu przyjazdu z rodziną na ziemie odzyskane, do Mechowa, prowadził gospodarstwo rolne, uczestniczył w życiu społecznym, jako ławnik sądowy, udzielał się w ciągu 30 lat, jako mąż zaufania w Cukrowni Kluczewo, był Przewodniczącym Spółdzielni Produkcyjnej w Mechowie i w radzie nadzorczej Banku Spółdzielczego. Od 1946 roku jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego.

         I tak pan W. Sadłoń, znalazł się na miejscu, wśród znanych nam osób, które uzyskały ten honor – między innymi: niezapomniany ks. Franciszek Gałdyś TChr, aktywny prof. dr hab. Edward Rymar i charyzmatyczny Marian Matysiak.

          Jedną ze spraw, które nieco dłużej zatrzymały uwagę radnych, było zajęcie pasa ruchu drogowego przez Parafię Św. Ottona. Prace archeologiczne, prowadzone przy Kościele, przykuwają od dłuższego czasu uwagę mieszkańców. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Jan Wojtasik, odczytał protokół, z którego dowiadujemy się o nieprawidłowościach. Z dokumentacji wynika, że decyzja w sprawie zezwolenia na zajęcie pasa, nie została podpisana przez poprzedniego Burmistrza Pyrzyc, a zawarto jedynie porozumienie w czerwcu 2014. Zgodnie z przepisami prawa, nie może ono stanowić umowy. Naliczenie opłat, jak twierdzi Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, były niezgodne z cennikiem, przyjętym uchwałą Rady Miejskiej. W związku z tym, w marcu 2015 zostało wszczęte postępowanie administracyjne, dotyczące naliczenia kary za zajęcie pasa  przez Parafię. Teraz już, zgodnie z cennikiem.

        Jakie konsekwencje ostatecznie wynikną w tej sprawie, o tym poinformujemy na bieżąco.

         Obrady sesji rozpoczęły się o godzinie 13.00. Trudno się dziwić, że  nie ma tłumów, jednak dziwi fakt nikłej obecności lokalnych mediów. Czyżby punkt ciężkości został przeniesiony na sesje powiatowe? Ale dlaczego?

Anetta Głuchowska-Masłyk

74 odpowiedzi na Prosto z sesji Rady Miejskiej

 1. Anonim pisze:

  Brak mediów nie dziwi:jeden redaktorek stracił wpływy,drugi przyobiecał ,że nic złego o nowych władzach nie napisze,a trzeci się wstydzi -wiadomo dla czego.Chyba,że jeden redaktor zacznie pisać na drugiego redaktora, to znaczy ten co stracił- pan D. na tego co zyskał-pana T.

 2. anonim pisze:

  Wychodzi szydło z worka ,Pana Tańskiego jak tu pisać skoro rodzina to skarbnik ,a Burmistrz faworyzowana przed wyborami,gdzie tu uczciwość dziennikarska.Jaka wyrozumiałość przez sołtysów w sprawie wyższej cen wody przez wodociągi Goleniowa ,tak trzymać dalej. Za Olecha nie do pomyślenia.

 3. anonim pisze:

  Ta rada nie ma nic do powiedzenia. Jest od podnoszenia łapek. Nie wzbudza emocji bez dyskusji (opozycji, a opozycja jest solą demokracji.Jest intelektualnie najsłabszą. tak sobie wybieramy.
  A w sprawie wykopalisk: nawet nie zdobyto się na jakiś skromny samofinansujący się folder sprzedawany w kioskach, dla poinformowania społeczności zaglądającej tam przez plot od miesięcy, co tam odkryto i jakie są plany. Taka robi się bucowata gmina!

  • Anonim pisze:

   Pewnie powstanie pierwszy Hotel w podziemiach a nieopodal pierwsza nitka metra który połączy wszystkich tych Co tak opisują o obecnym sukcesie wybranych władz – a na razie nic się nie dzieje i czekamy na następne wybory

   • Anonim pisze:

    pani burmistrz będzie metro? powiem tak z doświadczenia jeżeli komuś brak pomysłu na własne życie niech się nie zabiera za cudze!!! dobra rada…

  • stefa pisze:

   Pjej wybór to :POPIERAM zdanie ta :Rada to klakierzy ,burmistrz Podzinska była :zastepca Olecha i wie jakie błedy popełniła ,jej wybór to :dalszy nieład ,gospodarczy w :Pyrzycach kolesie w :PPK nieoficjalny układ :Lipinski ,Berdzik ze :Strózewa ktorzy beda robic wszystko i nic!!!aby tylko utrzymac stołek ,i potakiwac :Podzinskiej nic nie zrobia :konkretnego dla :Pyrzyc inwestycje ,sciezki rowerowe w miescie siłownie dla seniorów na powietrzu ,np :Gmina Bielice wyda duzo kase na poprawe sytuacji drog ,a u nas piszecie z radoscia o :inwestcjach w :Gizynie a gdzie i kiedy ???? :Oswietlenie ,oczyszczalnie w :Ryszewku czy dalej :smierdzace,szamba fundusz sołecki bardzo niski w :Młynach i innych wioskach pani:Podzinska niech Pani wroci do swej wioski i tam zostanie sołtysem bedzie lepiej!

 4. Anonim pisze:

  Kobyłę w nagrodę temu który powie kiedy coś zacznie się dziać w Pyrzycach Kiedy Powstaną miejsca pracy kiedy rusza budowa mieszkań socjalnych kiedy rozpocznie się budowa basenu A co z budową Rynku-bazaru z prawdziwego zdarzenia o którym rozpisywał się jeden z kandydatów na burmistrza ale rzucano mu kłody pod nogi i co a no nic

  • Anonim pisze:

   nigdy!!!ludzi w Pyrzycach już nie ma,miasto emerytów i rencistów i cwaniaków powyborczych nic więcej.A ta pani burmistrz?? co to za objawienie dla naszego miasta? nie rozumię zachwytu niektórych

 5. Anonim pisze:

  W pobliżu czołgu widziałem pewnego osobnika kogoś mi przypominał ale ze względu na ten śmiech nie mogłem sobie go skojarzyć zapamiętałem tylko te słowa -tralala oni robią to co ja

 6. anonim pisze:

  Rada faktycznie milczy niby kto ma się odezwać ,zastanawia mnie co ma do zaproponowania Pani Burmistrz tyle obiecywała czekamy!.Tylko zgoda na podwyżki ciekawe co nam podatnikom szykują?.

 7. Anonim pisze:

  a co może szykować pewnie nic normalnego Pyrzyce niebawem się wyludnią a to z braku miejsc pracy a to niektórzy przeniosą się do aniołków Inni zawiedzeni że nic się nie dzieje wyjadą w poszukiwaniu miejscowości w których życie upływa w radości a nie w zgryzotach czytając pierdoły kto z kim i kiedy co powiedział powoli stajemy się małym zadupiem na końcu mapy Polski Sami głosowaliśmy chcieliśmy to mamy Nie tak miało być a wyszło po myśli innych

 8. anonim pisze:

  Co z radnym Majakiem tyle miał uwag do Lipińskiego nawet doprowadził do referendum mimo że Burmistrz prowadził wiele inwestycji ciągle było żle ciekawe jak zachowuje się teraz w Starostwie . Tak samo odnosił się do Burmistrza Olecha ciągle coś ,a teraz złote dziecko nie zabiera głosu siedzi jak myszka pod miotłą co z- moimi Pyrzycami- hasło wyborcze ,uszło powietrze.

 9. Anonim pisze:

  moneta ma dwie strony ale trafiają się i te ze trzema

 10. MM pisze:

  No to się proboszcz Zbigniew ucieszy z tej kary. Zwłaszcza, że popierał Panią Marzenę po cichu. Brawo.

 11. MM pisze:

  Szkoda, że gmina w sprawie wykopalisk nie czuje się współgospodarzem przedsięwzięcia. Lepiej kopać na marsie. A propos opozycji, skąd ją wziąć jak wszyscy już coś dostali, radnymi nie zostaje się dla idei.

 12. anonim pisze:

  Nieprawda byli tacy radni ,którzy pełnili uczciwie obowiązki samorządowca.Oczywiście nie będę wymieniała nazwisk bo oto nie chodzi ,co z radną Piotrowską ta ciągle miała zastrzeżenia do byłego Burmistrza Olecha ,a teraz wszystko gra za tamtego powstała druga część ścieżki rowerowej,remont szkoły przy ul. Rejtana .Ciekawe co obecna Burmistrz zaproponuje ?czekam.

 13. Anonim pisze:

  jak możesz liczyć to licz na siebie

 14. anonim pisze:

  Żadnej kary !czy to jasne jak szukają pieniędzy to niech zaczną od siebie .Parafia to wspólne dobro wystarczy popatrzeć na Kościół był przed nami i będzie po nas.Mieczem wojujesz i od niego zginiesz ,miejsce to służy większości trzeba wspierać ,a nie przeszkadzać dl dobra przyszłych pokoleń.

 15. Anonim pisze:

  Pan Jerzy O. radych szykował pod siebie źeby dalej kłamał manipulował nimi razem z Wroń. a tu nie wyszło i teraz ludzie jmo. piszą takie bzdury źe nie chce się czytać.Juź niedługo jmo znajdzie się w Zdrojach widząc go jak wszystkim się uśmiecha na ulicy w Pyrzycach. Nic z tego burmistrzem juź nie będzie

  • olo pisze:

   Tak jest, ten karzeł z pzpn już nie będzie marnował naszych pieniędzy, koniec kryska na maryska, dobra dobra pocałujcie w dupe bobra zasrańcy, żegnajcie sie z korytem, za trzy i pół roku musicie swoją forse wydać na kampanie. KONIEEEC !!!!!! Zrozumcie KOONIIEEEC !!!

 16. anonim pisze:

  Nie byłbym taki pewien ,a jak piszą bzdury to zacytuj!

 17. marek pisze:

  Jak może być ktos u władzy jak ma cos z głową!!! Zwolnienie od psychiatry mówi samo za siebie! W kaftan go i do zdrojów!!!

 18. anonim pisze:

  Wi3em, wiem, to chwast. Tylko ze jakoś te dęby „i inne szlachetne drzewa” jakoś mimo wysiłków od wielu już, wielu lat jakoś w plenerze niewidoczne. Chociaż topole nam pozostały

  • Anonim pisze:

   owszem one pozostały,ale to topole sa wiarołem i zagrazaja przechodniom i kierowcą ,jesli wycinka jest topoli to za nia powinny iśc obsadzenia solidnem drzewem i długowiecznym

   • maurycy pisze:

    KierowcOM, a nie kierowcą zagrażają też domy, zakręty, ludzie, zwierzęta itd. Wszystko zlikwidować? Czy coś zostawić? Bo wy chcecie się lansować w swoich złomach na kredyt?

 19. Anonim pisze:

  Nie takich złomach -średni wiek auta w Polsce to tylko 14 lat.
  Kto na platformie i jest urzędnikiem ten ma autko 5-letnie i żadne topole mu niestraszne.

 20. marek pisze:

  A co z drzewami wyciętymi w nowielinie pare lat temu??? Tez byly topole??? Chyba nie!!! Miał ktos pozwolenie????

 21. Anonim pisze:

  A gdzie pani Rymar? i Walenty święty nie dopilnowali faktu?

  • Zofia R. pisze:

   Nie skrywaj się „Anonimie” walczmy wspólnie z otwartą przyłbicą. Musimy zorganizować silna grupę nacisku. O drzewa walczę od lat. reaguje z mężem na każdą samowolkę informując o tym UM (ochrona środowiska) i prokuraturę, z marnym skutkiem, jak to w plenerze widać.Dopóki jacyś sprawcy nie poniosą surowej konsekwencji -dotąd drzewa będą znikały z naszego pejzażu.Pozostaną mniej znaczace dla srodowiska świerki, znikną bezcenne liściaste. Chodzi tez nie tylko o wycinanie ale tez o barbarzyńskie „ogławianie”.
   PS: W nowielińskiej sprawie było podobnie: nie ustalono sprawców, bo chyba nie chciano ich ustalic

  • Waldek pisze:

   Nie wymieniajcie tego nazwiska bo szkoda klawiatury. To tak jak nazwisko Sz. Trzymaja się Pyrzyc bo nikt nigdzie nigdy ich nie chce. Widocznie tacy dobrzy, że to ich maksimum możliwości :D:D

 22. Anonim pisze:

  Zachwyt panią burmistrz już chyba mija? tak to chyba wygląda ? już się niektórzy najedli tylko co dalej???

 23. Anonim pisze:

  Pozdrowienia po świętach i dużo zdrowia Pogada ładna będzie przez najbliższe dni może warto pospacerować tylko gdzie w Pyrzycach nic niema

 24. Anonim pisze:

  Ewa J. już Ci trąby grają. UM nie chce Cię. Partner M.P. żegna Cię.

 25. układ pisze:

  Układy, układy i jeszcze raz układy!

 26. ......... pisze:

  Kolejna osoba do odstrzalu w urzedzie t m.d.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.