Zakup mieszkań „przyklepany”

        Sześć mieszkań wybranych. Na korytarzu Ratusza łzy pogorzelców, mieszają się z twardymi argumentami kilku radnych, przekonanych o dziurach w budżecie. Na sesji o szukaniu  „kwadratowych jaj”, nieobecności szefowej finansów i „złośliwościach” według radnego.

Na wniosek Burmistrza J.M.Olecha, zostaje zwołana sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej w Pyrzycach na dzień 9 października. Temat przewodni to projekty sześciu uchwał. Sprawa dotyczy zgody, na nabycie w drodze negocjacji, mieszkań na ulicach: Dąbrowskiego, Kilińskiego, Bogusława X, Pod Lipami.

        Procedury kupna lokali toczą się już od marca, kiedy to Burmistrz dostaje upoważnienie od Rady Miejskiej, na czynności przewidziane prawem, w celu zabezpieczenia lokali mieszkalnych dla pogorzelców. W budżecie przewiduje się, na ten cel 1,6 mln zł. Ponad dwa miesiące trwają negocjacje warunków. Finał, to sześć wytypowanych mieszkań. Z projektów przedłożonych na Radę, wynika, że Gmina przeznaczy na ten cel ponad 850 tys zł.reklama
      

        Od ponad roku, pogorzelcy cierpliwie czekają i przekraczają kilka razy w tygodniu drzwi Ratusza, dopytując o konkretny termin. Dla nich nie liczą się komentarze, tylko miejsce i data przeprowadzki. Dlatego ludziom, z pogorzeliska na Niepodległości 40, wydawało się, że głosowanie na sesji to czysta formalność, ale kiedy zostaje ogłoszona przerwa na poszukiwanie Pani Skarbnik, znów do głosu dochodzą emocje.

        – Ile mieliście czasu, mało!? Jak długo to jeszcze potrwa! – zwraca się do radnych i Burmistrza jedna z poszkodowanych.

         Już wiemy, że przed sesją, na komisji budżetu pada informacja o 700 tys.  zł, ale też o wpływie 1,1 mln zł z Urzędu Skarbowego, tyle że te pieniądze nie zostały jeszcze zaksięgowane. Przewodniczący komisji, na obradach ma wciąż wątpliwości.

       – Ja nie rozumiem dyskusji i postępowania, ale jakich słów używać…komentować, jaki jest sens, przypominać, że jest plan kupna mieszkań. Dzisiaj jest oczywiste, że pieniądze są, nie wiem czego Państwo szukacie… kwadratowych jaj, czy czego?– mówił poirytowany Olech i zwrócił się do obecnych na sali mieszkańców.

         – Jeżeli Rada podejmie decyzję dziś, to będziecie mieli te mieszkania, do końca października.

        Dalej o pieniądzach radny M. Łuszczyk:

         – Ja dzisiaj mam sposobność zapytać Pana, jak wygląda budżet Gminy Pyrzyce. Korzystam z tego prawa, a pan odpowie albo mnie zignoruje. Proszę odrzucić wszelkie złośliwości i dopowiedzieć– zwrócił się do J.M.Olecha.

         Wątpliwości budził zakup dwóch mieszkań, które wiele lat wstecz należały do Gminy.

         – Jeżeli chodzi o mieszkania, które kiedyś z zasobów gminy zostały sprzedane, to było w roku 1997 i raz już je raz sprzedano na rynku wtórnym, więc nie odkupujemy bezpośrednio od osoby, która kupiła je z gminy.

            Na potwierdzenie, że jednak z budżetu nie tylko ubywa środków na wydatki, Burmistrz wspomniał, że z Urzędu Marszałkowskiego jest informacja, o refundacji za ścieżkę rowerową kwoty 1,7 mln zł.

         Nie przekonuje to radnego M. Budynka:

          – Mamy nie wykonane w tym roku dochody majątkowe, ze straży miejskiej, przekroczyliśmy wydatki na szkoły podstawowe, dojazdy do szkół, na oświetlenie, sądzę, że będzie problem z wykonaniem budżetu. Nadal podtrzymuję swoje stanowisko, jestem przeciw…Każdemu człowiekowi trzeba pomóc, ale nie załatwiać sprawy. Skoro jedni ludzie mogą kupić mieszkanie , co stoi na przeszkodzie, żeby kupili inni! Mamy pomóc dzieciom z domu dziecka, niepełnosprawnym…A mieszkania, to niech kupią radni innej kadencji, inny burmistrz.

         – Jest to nie do pomyślenia – stwierdził radny Jerzy Wroński – Pan nie jeździ po pożarach, nie widzi! To my, radni, powinniśmy pomagać, oni czekają prawie dwa lata. To jest teraz bicie piany!

         M. Budynek powołuje się na informację:

         – Każda rodzina poszkodowana, dostała pomoc 40 tys. zł, nowe sprzęty…

        Pogorzelcy obecni na sali, nie pozwolili na dokończenie wywodu.

        – Co pan opowiada, jakieś fantazje, jak możemy tego słuchać, proszę przyjść do mnie, jakie ja mam sprzęty?! Starą mikrofalę, bo mi ludzie dali. Nie wolno nas oczerniać! –

        To nie przekonało radnego i konsekwentnie zagłosował przeciwko przyjęciu wszystkich uchwał.

        Ostatecznie, nie każdy z radnych uwierzył Burmistrzowi Olechowi, że dysponuje środkami na mieszkania, tym bardziej, że na sesji nie było pani Skarbnik Danuty Bartków.

       Dyskusja radnych, mimo uzasadnionych pytań i wątpliwości, zakończyła się podsumowaniem Przewodniczącego R. Grzesiaka:
Trzymamy pana za słowo,  że te mieszkania nie będą wirtualnie zakupione, tylko rzeczywiście…

        – Pan mówi, że są pieniądze, ja mówię, że nie ma…- stwierdza Marian Osękowski, przewodniczący komisji budżetu.

         A Burmistrz J.M.Olech pytany o konkretny termin zakupu, bo to najbardziej interesuje wszystkich, podaje datę 30 października. Tego roku, oczywiście.

Anetta Głuchowska-Masłyk

41 odpowiedzi na Zakup mieszkań „przyklepany”

 1. ja pisze:

  wybory czynią cuda

 2. LOL pisze:

  OLECH BAJKI PISZE -MAMY- DAMY- ZROBIMY-ZAKO……SI….M…….

 3. JA pisze:

  twz jestem tego zdania

 4. Anonim pisze:

  Nadajecie na Olecha, a on i tak wygra!

  • Barnaba pisze:

   A niech wygra właściwie On i Ona powinni wygrać i wrócić na 3 miesiące aby naprawić to co zepsuli Co oni myślą że ktoś będzie to za nich to robił ale tym razem powrót bez wynagrodzenia w ramach społecznej pracy Powodzenia

   • Joda pisze:

    Tu już nie ma do czego wracać już kiedyś pisano że Pan Olech zastał murowane Pyrzyce a zostawi drzewniane – reasumując Zarówno Pan Burmistrz jak i obecna Rada Miejska Pozbawiona jest wszelkich cech dobrego Gospodarza. Jesteście Państwo tak uwikłani w przepychanki do stołków że Państwu już DZIĘKUJEMY!!!!!!!!!!!!!!!!!! WYBORCY

  • Anonim pisze:

   w kulki-haha

  • stefan pisze:

   Piszecie ze Olech wygra może i tak on zrobi wszystko ,nawet stanie na głowie byle byc u :koryta a :Durniów czytajacych :magiczne liczby na jego :Banerze wyborczym ile to ma :Pan i Władca poparcia ! nie brakuje opamietajcie zagłosujcie szczerze ale nie na :Olecha to sciemniacz !

 5. GOŚĆ pisze:

  Wszyscy tylko nie OLECH.

 6. Kurier Pyrzycki pisze:

  w Pyrzycach niebawem ukaże się Kurier Pyrzycki codzienna gazeta Pyrzycka z ciekawymi dowcipami i najnowszymi wiadomościami i właśnie ta gazeta donosi ze jeden z kandydatów na Burmistrza próbował wejść na najwyższy dach w Pyrzycach by nagrać swego spoda wyborczego ale w obawie że może być potrącony przez latające meteoryty zrezygnował i pewnie zdjęcia zrobi na hawance w cieniu rozwalających się murów -Jaki kram taki Pan Pozdrawiam

 7. Bywalec pisze:

  Rozumiem, że te mieszkania będą stanowiły własność gminy a nie pogorzelców?!
  Gmina będzie musiała jeszcze płacić za tych ludzi czynsz do wspólnoty/spółdzielni, bo rozumiem, że oni będą płacić gminie najniższą stawkę socjalną… W perspektywie te lokale powiększą tylko dziurę budżetową!
  Panie radny Majak i pozostali radni, którzy głosowali „za”, czy Państwo to wszystko gruntownie przemyśleli??!

  • Anonim pisze:

   Bywalec po co zmyślasz jakieś bzdury i oczerniasz tych ludzi. Oni na barakach opłacili czynsz po 800 zł. Znacznie więcej niż wielu płaci za mieszkania spółdzielcze i nie było problemów. Jedno jest pewne. Znając niechęć Osękowskiego do zakupu mieszkań, pogorzelcy nie mieli by lokali gdyby burmistrzem była pani Marzena. On jest jej kandydatem na radnego. Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie po co się jest radnym. Po to żeby pomagać ludziom w takich sytuacjach czy po to żeby ich w niedoli dodatkowo tyrać?

 8. Anonim pisze:

  Tego nie zobaczycie w TV. Kopacz w Berlinie oddaje honory barierkom!
  https://www.youtube.com/watch?v=drd_AX5sXmA

 9. Anonim pisze:

  Najeb..a jak stodoła heehee – sorry taki tam klimat

 10. ania pisze:

  800 zł czynszu na barakach? rozumiem, że luksusy tam musiały być zajebiste, z tego co się orientuję to byłby najdroższy czynsz w mieście… skoro taki czynsz mogli płacić, to równie dobrze mogą zapłacić ratę kredytu..

 11. MIESZKANIEC WSI pisze:

  ja place 700 i nie narzekam a ty narzekarz wes do roboty kredyt chcesz splacac w tych czasach

 12. Anonim pisze:

  Ale niech ci ludzie idą do pracy, bo niektórzy z nich to naprawdę bardzo porządne osoby, ale są też pijusy, jak wszędzie. Niech pracują i wtedy dać mieszkanie, zeby mogli je utrzymać. Nie ma pracy? Jest jak się chce znaleźć.

 13. MIESZKANIEC WSI pisze:

  w pyrzycach pracy niema jak ktos ma 4 dzieci i ma dojchac do szczecina to wiecej straci jak zarobi pomysl troche co piszesz

 14. Joda pisze:

  Rozumiem że Burmistrz zamierza kupić mieszkania od osób prywatnych dla pogorzelców to ja mam dobrą radę dla tych osób co zdecydowały się sprzedać gminie mieszkania aby przed sporządzeniem aktu własności dostały pieniądze na konto bo ja Burmistrzowi nie wierzę . W sytuacji kiedy jeden w urzędzie mówi że pieniądze na zakup a drugi w to wątpi.
  Oj żeby nie było mi głupio że mam racje

 15. My pisze:

  mieszkania socjalne powinny być na okres trudny w życiu danej rodziny, a nie na całe życie. Uważam,że każdy z pogorzelców winien wziąć kredyt i kupić sobie lokum. Dlaczego ja i inni podatnicy mają robić prezent dla nich.Moje dzieci i znajomych spłacają takie kredyty i nikt się nad nimi nie lituje i jest im b. ciężko.

 16. MIESZKANIEC WSI pisze:

  tak w pyrzycach masz prace chyba ze dla swoich takie bzdury piszesz ze asz sie chce spac za jle praca za 5 zl to sam pracuj kolku jeden

  • Paco pisze:

   Mieszkancu wsi, to lepiej siedziec, lazic i marudzic i zyc na koszt panstwa, mi by bylo wstyd latac po opiekach, widac, ze masz w tym doswiadczenie. Dlaczego „maja” dostac te mieszkania, ja jestem tak samo za tym, ze powinni sie w koncu ogarnac i ruszyc glowa, poszukac pracy, z tego co wiem po czesci za lazenie do gminy nie placa, a maja na to czas a na prace nie?? A skad wiesz ze nie pracuje za 5 zloty i nie lata po opiekach i innych instytucjach – pracuje i szacun dla niego, a tacy pajace jak Ty do utylizacji. Panda juz dawno wymarla.

 17. MIESZKANIEC WSI pisze:

  ty paco chyba ty latasz po ops bo ja nie ja zapieprzam od 5 rano do 17 a ty lezysz i liczysz na darmoche wiec wes puscna luz sobie bo bedzie taki czas ze szukal bedziesz roboty a odemnie w bok trzy kroki a jak masz cos ze sobom to lekarz tyle ci powiem

  • Paco pisze:

   Drogi kolego, po pierwsze nie chodze po ops, mam prace, nie narzekam. Po drugie widac Twoje prostactwo w wypowiedziach i podstawowe bledy ort. Radze nastepny post pisac ze slownikiem ort.

 18. fizzy pisze:

  Rozebrać mury(i tak się walą) dac im cegły, niech na wałach się budują

 19. gerwazion pisze:

  I
  Jeszcze się kiedyś zasmuce, Jeszce do Was powrócę, lecz jak się zmieni Rada, co miasto moje rozkłada- Pyrzyce

 20. Danon pisze:

  Ludzie- albo Jesteście zaślepieni albo naćpani non stop siedzi w Was nienawiść jak tak można postępować i tak pojdziecie głosować na Olecha

 21. Anonim pisze:

  bo nikogo lepszego nie ma :), a ponarzekać trochę można

 22. .... pisze:

  A może by tak sprawdzić zdolność kredytową tych ludzi zanim dostana mieszkania. kto ma zdolność to do banku a nie gminy! jedyne sprawiedliwe rozwiązanie! mi jak spali się czy zawali mieszkanie spółdzielcze to gmina palcem nie kiwnie, tylko powie prosze ustawić się w kolejce…. albo nie bo masz pani zdolnośc kredytową zarabiasz… od nas nei dostalas to nie było nasze…. i tak o to więc zmyka się koło!

 23. gastro pisze:

  Mamo! Sto lat w dniu imienin

 24. Anonim pisze:

  ale kanał,po co wam było dawać prawo wolnych wyborów,i tak nie potraficie dokonywać wyborów działacie ja ćmy-kanał i tyle co sobie wybierzemy z tym się męczyć będziemy …….oj bedziemy ale kij w nos i pózniej nie marudzić ,nerwosol łyknąć i bużki na kłodki-szkoda sie silić wiele nie potrzebuja Pyrzyczanie oby sie bujać z boku na bok ,ręce opadają.

 25. Płacący KREDYT pisze:

  Mieszkania na ul. Dąbrowskiego? Jedna z lepszych i droższych ulic w Pyrzycach. A dlaczego nie BARAKI w Obojnie? Tylko cicha i spokojna uliczka w centrum Pyrzyc?

  Pyrzyczanie zapłacą z podatków, przecież to nie są pieniądze burmistrza, ani radnych, więc łatwą rączką się rozdaje – nieprawdaż?

 26. pyrzyczanin pisze:

  Niech się wezmą za robotę a nie tylko płaczą.Inni ludzie biorą kredyty i nie myślą o tym żeby ktoś im dał.A oni się nauczyli że wszystko im się należy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.