Spotkanie burmistrza Pyrzyc z mieszkańcami – video

         Kolejne spotkanie burmistrza Pyrzyc Jerzego Marka Olecha z mieszkańcami,  13 marca w sali PDK, przede wszystkim zaskoczyło zupełnie nową formułą. Prowadząca – Agnieszka Odachowska, zaznaczyła, że będzie moderować wystąpienia, co było niezłym pomysłem, na opanowanie emocji i spontanicznych reakcji z sali, które wcześniej utrudniały wymianę poglądów, opinii i wypowiedzi. Burmistrz, tym razem nie prezentował informacji lecz odpowiadał na pytania. 

        Na scenie ustawiono krzesła, przydały się po chwili, bo zaproszono radnych aby mieszkańcy mieli okazję, po raz pierwszy w takiej konfrontacji, poznać również ich punkt widzenia na poruszane tematy. Niezawodnie dopisali radni: J. Wroński i K. Dubicki, dołączyła M. Piotrowska, M. Łuszczyk i R. Grzesiak.

       W czasie spotkania, mieszkań-cy pytali o sprawy, które ciągną się latami. Dotknęli też obietnic wyborczych, sprzed kilku lat. Sławomir Sytnik zapytał czy doczekamy się w końcu basenu.

        Olech przyznał, że obiecał basen przed wyborami, ale trzeba było wybierać. Jak się okazuje burmistrz nie ma wizji rozległo kompleksu lecz 25 metrowej długości pływalni przy publicznym gimnazjum wraz z funkcjami rekreacyjnymi. Znane od wielu lat ogólniki w tej sprawie, wygłosili również zapytani o basen radni: jak będą pieniądze…, przecież  jest taka potrzeba…

        – Nie zdążymy w tej kadencji – twierdziła radna Piotrowska – Zresztą burmistrz miał swoją wizję rozbudowy terenu wokół gimnazjum i jest tam miasteczko ruchu drogowego.

– …które nas nic nie kosztowało – ripostował J. M.. Olech.reklama
      


        Zadłużenie mniejsze o 6,5 mln!

        Kolejny głos z sali, dotyczył pieniędzy. – Jaki jest stan finansów gminy, bo przecież, żeby zainwestować, trzeba mieć pieniądze – pytał Se-bastian Rzeczycki.

        – Pod koniec 2010 r. objąłem urząd z zadłużeniem 28 mln zł, a w roku 2013 spadło do poziomu 21,5 mln zł. Wiem, że może w tym czasie nic takiego wielkiego się wybudowało, ale nie można było sobie na to pozwolić, dopiero teraz zadłużenie zmalało – odpowiada Olech.

        Agnieszka Odachowska spytała czy radnych zadowala ta sytuacja. Radna M. Piotrowska bagatelizowała zmniejszenie zadłużenia niefortunnie stawiając za wzór „rozwoju” gigantycznie zadłużoną gminę Rewal, gdzie, według informacji prasowych, obecnie rezygnuje się z inwestycji, zwalniani są pracownicy i likwidowane jednostki, a konto zajął komornik.

        – Są też gminy o lepszym rozwoju, chociażby Rewal, ale taką politykę przyjął burmistrz. Dochody gminy w ostatnich dwóch latach zwiększyły się głównie poprzez podniesienie podatków, wiemy też, że gmina zaciągnęła obligacje na 9 mln. Jak się mają te równania, jedno do drugiego?

        Radny Grzesiak dodał, że to, o czym mówi burmistrz, nie do końca tak wygląda, bo według jego wiedzy wskaźniki liczy się inaczej i ma pewne wątpliwości.

        – To co powiedziałem jest prawdą. – skwitował Olech, a na zarzuty radnej odpowiedział, że podatki w latach 2010-2013 zostały podniesione o stopień inflacji, natomiast w 2014 roku wcale nie wzrosły.

        – Możemy na to sobie pozwolić, bo sytuacja naszej gminy jest coraz lepsza – dodał.

        Na spotkaniu powrócił temat parkingów. Na zarzut, że rada nie przyjęła propozycji wykonania prawie stu miejsc parkingowych na przy 1 Maja, Ryszard Grzesiak powiedział:

       – Złożony jest wniosek do Trybunału o uznanie  drogi nr 3 jako drogi wojewódzkiej, jesteśmy zgodni, by to zrobić, ale nam chodziło, by tę sprawę najpierw załatwić i tym się kierowaliśmy, nie głosując wówczas nad uchwałą.

        Burmistrz nie przyjął tych wymówek przypominając, że w Bielicach nie czekano na zmiany  w kwestii wykonania lewoskrętu przy stacji paliw, bo łatwiej załatwić jest wiele procedur już teraz, kiedy jest to droga gminna, a nie wojewódzka.

       846 ha pod inwestycje!

       Kolejne pytanie pana Anto-niego Kellera, dotyka inwestycji w mieście. Prosił o wskazanie działań w zakresie pozyskania inwestorów i zwraca się do radnych by nie tylko o pilnowali burmistrza ale też mu pomagali.

       Burmistrz Olech zaskoczył odpowiedzią, nie tyko mieszkańców, ale i radnych!

       – Na najbliższej sesji Rady Miejskiej przedstawię uchwałę o wyrażenie zgody na pozyskanie od Agencji Nieruchomości Rolnej 846 ha ziemi nieopodal Obojna – nieodpłatnie. W sumie, to dzięki protestom naszych rolników, agencja jest skłonna na to przystać. Może wtedy uda się wykorzystać ciepło z geotermii na takie inwestycje jak szklarnie lub zrealizować inne np..  wiatraki.

        14 mieszkań dla pogorzelców!

       Po raz kolejny wraca też sprawa poszkodowanych z ulicy Niepodległości. Burmistrz zamierza zakupić dla nich 14 mieszkań, ponieważ z powodu problemów prawnym z uregulowaniem własności działki nie jest możliwa w najbliższym czasie odbudowa spalonego budynku.

       Za rok pojeździmy czołgiem?

       Poruszony został również problem renowacji „pyrzyckiego” czołgu. Burmistrz poinformował, że czołgiem będzie opiekować się, pod względem merytorycznym, muzeum w Żukowie koło Gdańska. W następnym roku planowana jest nawet rekonstrukcja zdarzeń z okresu walk o Pyrzyce i uruchomienie ogromnego czołgu IS-2.

       Poruszono również temat remontu ulicy Głowackiego. Podczas spotkania radna Piotrowska przypomniała, że projekt przebudowy ulicy Głowackiego przedstawiony był radzie w roku 2013, a w trakcie roku to zadanie, burmistrz zdjął z realizacji. Droga, jako priorytet, nie pojawiła się również  w roku 2014. Burmistrz powiedział, że ponownie podda uchwałę o przebu-dowie drogi pod dyskusję.

       Były też pytania o toalety dla podróżnych na ulicy Dworcowej.

       – Działka, gdzie stoi dworzec, jest podzielona i zostanie sprzedana w drodze przetargu –  poinformował M.  Olech .
Jaką moc będą miały opinie, komentarze i obietnice, wypowiedziane na gorąco? Okaże się już wkrótce, a część na pewno wyjaśni marcowa sesja Rady Miejskiej.

Anetta Głuchowska-Masłyk

36 odpowiedzi na Spotkanie burmistrza Pyrzyc z mieszkańcami – video

 1. Anonim pisze:

  Panie przewodniczący najmniej ma pan do powiedzenia w sferze finansów,sam pan żeby się ratować ZLIKWIDOWAŁ pan dwa oddziały w szpitalu jak go można nazwać szpitalem-więc gościu wstydu oszczędz!

 2. Ale ale pisze:

  Coś tam mówił o podatkach, to jak to jest. Ja podatek za dom w 2012 płaciłam więcej o 12%, to taka byłą inflacja, doprawdy?

  • Anonim pisze:

   Pyrzyce maja inna stopę infacyjną niż pozostała część Polski,Olech bzdury gada,a z mieszkańców robi wała ,gość łże jak pies i kto ma średnia orientację w temacie to takie bajanie uznałby marnotrawstwem czasu i brakiem szacunku dla ludzi będących na tych załosnych spotkaniach z Pinokiem.TO groteska i pusty słowotok olecha,gość jest spalony.Rabie podatki i rżnie głupa jaki to z niego mądry i oszczędny gospodarz na pawia sie zbiera.

   • kkk pisze:

    Mam nadziej, ze pozostali wyborcy tez to zauwazyli. Jakim prawem za kadencji tego czlowieka podatki za nieruchomosci podskoczyly o kilkaset procent???

 3. Wiktor pisze:

  Dlaczego film jest edytowany? Czy to nie tak że filmik jest przycinany aby pokazać użytkownikom tylko to co się chce pokazac?

  • maniek pisze:

   wstyd na całą Polskę, co za poziom. proponuję tym panom zaserwować ten żarcik swojej żonie lub matce……

   • bolek pisze:

    Nie na temat piszecie Maniek, Żenada, loli, kobieto-nie z ratusza,słynne Pyrzyce, maniek. Piszcie na temat spotkania. Spotkanie udane to trzeba z drugiej strony ugryźć, co? Cała prawda, zobaczymy jak radni zagłosują na obiecane na spotkaniu uchwały w sprawie 846 ha ziemi, przebudowy ul. Głowackiego. Poczekamy, poczytamy, podyskutujemy, ale na temat.

    • Anonim pisze:

     Niestety te puste istoty będą znowu wybierały a potem narzekały. Spotkanie dotyczyło wielu istotnych spraw dla przyszłości gminy, ale lepiej zajmować się bzdurką, niesmaczną ale mimo wszystko bzdurką.

 4. Mateusz2292 pisze:

  Nie wierzę, że takimi pierdołami zajęły się polskie media. Ciekawe kto to z Pyrzyc nagłośnił?

  • kazik pisze:

   WIADOMO. OPOZYCJA.ZBLIŻAJĄ SIĘ WYBORY.

  • Major pisze:

   A gdyby Twoja mama dostała takie życzenia? Sądzisz, że to są pierdoły? A w kościele też tak mówia do kobiet? Widocznie dla opinii publicznej było to bardziej szokujące, niż kolejny plac zabaw w wyludniającej się gminie Pyrzyce.

  • smoter pisze:

   Zajęły się i słusznie, Pyrzyce znów na ustach wszystkich, będzie zapewne i w dziś. „Szkle Kontaktowym” I słusznie Panie Mateuszu, bo takie zachowania należy tępić z cała bezwładnościową. Tyle sie w tych czasach mówi i pisze o równości płci a tu taki obciach. traktowanie Kobiet z takim lekceważeniem. Żenada. Powód do zakończenia tej „misji”

 5. Anonim pisze:

  Nie ważne czy dobrze czy źle, ważne że piszą 🙂

 6. Anonim pisze:

  Dobrze że burmistrz wyszedł z dniakobiet rencistów szybko bo może i nam by ubliżał przez swoje dowcipy.

 7. Anonim pisze:

  Mama nadzieje ze żadna kobieta nie bedzie na niego głosowac.

 8. zenua pisze:

  koniec olecha ile jeszcze go bedziemy znosic.wypad

 9. www pisze:

  precz z olechem nikos dyzma miał wiecej honoru

 10. ja pisze:

  ja tam lubię pana Marka ,ponieważ ograł pana kobrę z PO.

 11. doda..... pisze:

  Już nie ,,kobrę” ma nową ksywę KULOMIOT.

 12. Anonim pisze:

  KTO WIE ILU MAMY KANDYDATÓW NA BURMISTRZA W TEGOROCZNYCH WYBORACH?

 13. Anonim pisze:

  na dzień dzisiejszy jest 9 kandydatów na burmistrza z tego ośmiu pewnych którzy startują

 14. Anonim pisze:

  Pytanie za 100 punktów mieszkańcy Letnina pytają czy burmistrz przyjedzie na zebranie z asystentem Wrońskim i z kamerą jak tak to niech sam sobie ogląda to co pokazuje to absurd i nie prawda myśli że mieszkańcy wiosek są niedouczeni i można wciskać im kit.

 15. sprawiedliwys pisze:

  Jak nie przyjedzie będzie na pewno on nie ma honoru będzie biadolił jak to mu wszyscy przeszkadzają w rozwoju gminy, on by wszystko zrobił tylko ma kilku wrogów w radnych.Jego wizje to absurd dość panoszenia się nie warto na na niego głosować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.