Zimny weekend przy ulicy 1 Maja…
Początek stycznia przyniósł nie tylko opady deszczu i niskie temperatury, ale niestety również wyjątkowo uciążliwą awarię dla mieszkańców ulicy 1 Maja w Pyrzycach. Zostali oni pozbawieni ciepła na styczniowy weekend? Już od piątku (10.01) telefony w Geotermii dzwoniły nieustannie.
– W czwartek w nocy miała miejsce dość poważna awaria – przyznaje Stanisław Kulik – Budynki przy ulicy 1 Maja oraz Kilińskiego, Szkolnej, Barnima i Krótkiej zasilane są z węzła grupowego na 1 Maja nr 1. Osiedlowa sieć ciepłownicza w tym miejscu ma około 55 lat. Geotermia dzierżawi ją od Gminy Pyrzyce od 2005 roku, ale spółka nie dysponuje dokumentacją techniczną przebiegu tej sieci. Mamy bardzo skąpe dane na temat położenia sieci i jej przebiegu na tym właśnie odcinku – wyjaśnia prezes pyrzyckiej Geotermii.
To utrudniało znalezienie miejsca i przyczyny awarii. Przebieg sieci, która wynosi tutaj około dwóch kilometrów, można było ustalić tylko na zasadzie wywiadu, przede wszystkim pytając byłych pracowników dawnego PEC-u. Paradoksalnie panujące obecnie warunki atmosferyczne utrudniały lokalizację przecieku. Przy mrozach i zalegającym śniegu dużo łatwiej można by go wykryć, bo w miejscu gdzie sączy się ciepła woda byłoby widać parę lub stopiony śnieg.
Próbowano też wykorzystać kamerę termowizyjną, co nie zdało egzaminu, jak również metodę detekcji. Skończyło się na wykonaniu odkrywek sieci, a następnie eliminowaniu poszczególnych odcinków. W rezultacie w sobotę 11 stycznia ustalono ostateczne źródło przecieku. Okazało się, że przyczyną jest awaria przyłącza pomiędzy budynkiem mieszkalnym przy ul. 1 Maja, a jednym z punktów usługowych.
– Już tego samego dnia wieczorem przywróciliśmy dostawę ciepła na osiedlu za wyjątkiem części budynku 1 Maja nr 8, gdzie ogrzewanie zostało włączone dopiero w poniedziałek – zapewnia prezes S. Kulik – Takie sytuacje zdarzały się już w latach poprzednich, jednak udawało się nam szybko ustalić miejsce awarii. Tym razem było to znacznie trudniejsze –
Mieszkańcy już w piątek narzekali, że na niższych piętrach ludzie mieli ciepło, a na wyższych kondygnacjach było zimno. Spowodowane to było ubytkiem wody w sieci osiedlowej i spadkiem ciśnienia przez co ciepło nie dochodziło do grzejników. Już kilka dni wcześniej Geotermia zaobserwowała nieznaczne ubytki wody w instalacji przy ulicy 1 Maja, które z czasem zwiększyły się do 2m3/h. Nie udało się jednak, z w/w powodów, na czas zapobiec przerwie w dostawie ciepła do mieszkań. Czy w przyszłości taka sytuacja może się powtórzyć?
– W Pyrzycach, poza siecią przy ulicy 1 Maja, mamy sytuację unormowaną. Sieci ciepłownicze, których właścicielem jest Spółka, zostały wykonane z rur preizolowanych, według obecnie obowiązujących standardów technicznych i one się sprawują bardzo dobrze, ale niestety, nie wszędzie tak jest – zauważa S. Kulik.
Ciepłociągi przy 1 Maja są już naprawdę wiekowe i narażone na awarie. Podczas wykonanych odkrywek, Spółka wytypowała kilka newralgicznych punktów, w których w przyszłość może grozić podobny wyciek.
– Proszę, by w razie niepokojących sygnałów dzwonić do nas. Mamy całodobową obsługę pod numerem telefonu 91 5702 796. Dyspozytor przyjmie zgłoszenie i na bieżąco sprawdzi, co się dzieje na ciepłociągu lub na węźle. Jeżeli sytuacja tego wymaga, wysyłamy ekipę techniczną. W zakresie sieci wewnętrznych, w budynkach, odpowiada zarządca lub administrator i do niego należy się zgłosić z tym problemem – zaapelował prezes Geotermii Pyrzyce.
oset
może pora je zmienić w końcu za coś płacimy;)
w styczniu mamy ciepłą wiosnę ,więc w tym roku Geotermia skróciła sezon grzewczy zaczynając od 1-Maja.
Słucham pani kierowniczko, Tak jest, Ale, Ale
– Pani kierowniczko !
– Pani kierowniczko, ja to wszystko rozumie, ja rozumie że wam jest zimno, ale jak jest zima to musi być zimno, tak ?
– Pani kierowniczko, takie jest odwieczne prawo natury
– Czy ja palę ?
– Pani kierowniczko, ja palę przez cały czas, na okrągło.
KULTOWE