SANEPID: nie ma zagrożenia bakterią e-coli

       Woda w pyrzyckich kranach nie zawiera bakterii e-coli – zapewnia Monik Wróbel, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej SANEPID w Pyrzycach. Wkrótce oficjalny komunikat w tej sprawie.

.

.reklama
      


wodapyrzyce

66 odpowiedzi na SANEPID: nie ma zagrożenia bakterią e-coli

 1. Anonim pisze:

  Cholera a tyle wody kupiłem, ciekawe czy teraz wymienią mi ją na colę?

 2. Nitka pisze:

  Zdecydujcie się na jeden komunikat, jest czy nie?

 3. Nitka pisze:

  Na stronce UM jest zagrożenie, tu zagrożenia nie ma.

  • Anonim pisze:

   Jest zagrożenie czytałem na aurze podpisał prezes PPK
   Trzeba uważać i gotować wodę.
   Ja zrobiłem zapas wody. Wolę uważać niż później się leczyć.
   Wodę do picia,do gotowania, mycia zębów, nawet owoce myję w przegotowanej i ostudzonej wodzie. Jak Ktoś oficjalnie z podpisem zamieści informację to wtedy uwierzę że zagrożenia brak

 4. katka pisze:

  No właśnie, kto sieje tę panikę?! I skąd w ogóle miałaby się taka bakteria wziąć w pyrzyckiej wodzie?

 5. Anonim pisze:

  A JA MAM INFORMACJĘ Z PPK CYT.BADANIE PRZEPROWADZONE PRZEZ PPIS W PYRZYCACH WYKAZAŁO OBECNOŚĆ BAKTERII Z GRUPY COLI…. A PANI DYREKTOR MÓWI ŻE NIE MA O CO TU CHODZI? !!!!!!!!

 6. Aa pisze:

  Zobaczcie komunikat na UM pyrzyce

 7. anonim pisze:

  Pyrzyckie Przedsiębiorstwo Komunalne Spólka z o.o. informuje mieszkańców Pyrzyc, że badania wody przeprowadzone przez Państwowego Inspektora Sanitarnego w Pyrzycach wykazało obecność bakterii z grupy coli. Do dnia 23.09.2013 woda może być warunkowo dopuszczona do spożycia, niemniej Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny nakazał dostawcy wody przeprowadzenie dezynfekcji wody poprzez jej chlorowanie. Zawartość chloru będzie wynosić nie więcej niż 0,2 – 0,3 mg/l.

  UWAGA !

  Na podstawie powyższego prosi się mieszkańców Pyrzyc oraz pozostałych odbiorców wody (szkoły, służby zdrowia, instytucje, zakłady pracy itp.) o przegotowanie wody przed jej spożyciem.

 8. kobieta pisze:

  Jak to zagrożenia nie ma wczoraj napiłam się wody z kranu i wieczorem miałam gorączkę i wymiotowałam i jak tu mówic ze nie ma zagrożenia

 9. Anonim pisze:

  Przyjętym obecnie (choć nie wolnym od krytycznych uwag) wskaźnikiem kałowego zanieczyszczenia wody jest grupa bakterii należących do Enterobacteriaceae, zwana grupą coli. Termin ten obejmuje tlenowe lub względnie beztlenowe Gram-ujemne pałeczki, nie zarodnikujące, obdarzone w zasadzie zdolnością fermentowania laktozy z wytworzeniem kwasu i gazu w ciągu 48 godzin. Do grupy coli zaliczamy następujące gatunki czy rodzaje bakterii: E. coli, Citrobacter oraz Enterobacter aerogenes, cloacae i liqueiaciens. Z sanitarnego punktu widzenia największe znaczenie przypisuje się na ogół E. coli, jako gatunkowi dominującemu w kale ludzi i zwierząt pod względem ilościowym, jak i częstości występowania. Często gatunek ten w bakteriologii sanitarnej określa się jako typ kałowy (jelitowy, fekalny) w odróżnieniu od typu niekałowego (ziemnego, pośredniego), do którego zalicza się wszystkie pozostałe gatunki grupy coli. Głównym powodem uznania jednak wszystkich bakterii grupy coli jako wskaźników jest fakt,, że nie kał, ale ścieki bytowe są podstawowym źródłem zanieczyszczenia wody mikroorganizmami chorobotwórczymi, a oba typy omawianych bakterii występują w ściekach w przybliżeniu w tych samych ilościach.
  Paciorkowce kałowe oraz C. perfringens wykorzystuje się zwykle jako dodatkowe wskaźniki zanieczyszczenia wody w przypadkach wątpliwych lub przy nowych ujęciach wody.
  Ponadto ciągle dyskusyjna jest sprawa, czy bakterie grupy coli są odpowiednim wskaźnikiem zanieczyszczenia wody w pływalniach i czy właśnie paciorkowce kałowe lub inne nie byłyby właściwsze.
  Również należy podkreślić, że żadna z wymienionych grup. drobnoustrojów nie stanowi wiarygodnego wskaźnika obecności w wodzie tych wirusów jelitowych, które mogą się szerzyć drogą wodną. Nowsze badania wykazały większą często oporność wirusów niż bakterii wskaźnikowych na stosowane konwencjonalne metody oczyszczania wody z chlorowaniem włącznie. Być może zastosowanie bakteriofagów jako drobnoustrojów wskaźnikowych w stosunku do wirusów rozwiąże kiedyś i ten problem.

 10. Anonim pisze:

  tylko na terenie pyrzyc czy okoliczne wioski też ?

 11. ??????? pisze:

  czy wy umiecie czytac ze zrozumieniem bakteria jest ale nie jest to jeszcze zagrożenie CZYTAJCIE UWAZNIE KOMUNIKAT WYŻEJ!!!!!!!

 12. obcy pisze:

  Niech niemcy więcej gnojowicy rozlewają na pola.

 13. oset pisze:

  To są bakterie z grupy coli tzw. wskaźnikowe, jak wyjaśniła dyrektorka Monika Wróbel, i przekroczenie poziomów jest nieznaczne. Natomiast nie są to groźne bakterie e-coli powodujące choroby.

 14. Anonim pisze:

  przez kilka ostatnich dni fetor w calym miasteczku spowodowany wylewaniem fekalii na pola, a teraz bakterie kalowe w wodzie pitnej. Jakim ******* trzeba byc by nie widziec zwiazku i udawac ********? Podobno pyrzyce szczyca sie studniami glebinowymi – ile ton ******** trzeba wylac na pola by doszlo do skazenia? Sanepid wydaje pozwolenia na takie praktyki? Od wielu lat tak nie smierdzialo, szkoda ze wtedy nikogo to nie zainteresowalo

  • katka pisze:

   To prawda – śmierdziało jakby jakąś padliną. Nawet przy zamkniętych oknach czuło się smród.

  • Anonim pisze:

   to tylko duńczyk,niemc wiedzą .To co robią grasując po okolicznych polach ,zapytajcie mieszkańców Rzepnowa,tam ciężki sprzęt zagranicznych rolników o 3-4 nad ranem rozsypują i wylewają jakiś cuchnące syfy.Gdyby to co trafia na pobliskie pola jest w rekach cudzoziemców, gdyby było legalne to nie robili by to pod osłona nocy.Nad ranem Pyrzyce i okolica dusi się od rozchodzącego się duszącego fetoru,na pewno jest bez znaczenia na zanieczyszczenie naszego pobliskiego środowiska ,naszego chłopa karay by nie ominęły,ale dla zachodnich bogaczy nakładane kary to kwota warta op,chusteczek do nosa zapłaci i dalej robi swoje .

 15. bonczek pisze:

  hmmm a czy ktoś sprawdził wodę w okolicy bo jak dzwonie żeby to zrobili to w ppk cisza

 16. Aleksandra Rogut pisze:

  Oczywiście chodzi o wylewanie pofermentu lub gnojowicy na pola otaczające ujęcie wody. Z racji półpłynnej postaci tego typu substancja bardzo szybko przenika do wód gruntowych. W tym samym rejonie miała być zlokalizowana ferma norek. A obornik miał być rozrzucany na działce należącej do inwestora. Kto przy zdrowych zmysłach popiera taką inwestycję?
  I kto pozwolił na wylewanie takich substancji wiedząc, że w okolicy jest ujęcie wody dla miasta???

 17. kk pisze:

  To zawiera czy nie? W treści artykułu napisali, iż woda nie zawiera bakterii z grupy e.coli, w treści pisma napisano, iż zawiera wiec ktoś mija się z prawdą

 18. hejter hejterów pisze:

  To przez Olecha na pewno! Referendum! Koniecznie jak najszybciej!

 19. ..... pisze:

  właśnie koło mojego pola na ul ŻWIRKI I WIGURY również została wylana na pola maź gęsta, ale to nie gnojówka to jakieś potworne śmierdzące
  mazidło proszę sprawdzić koło miejskich ogródków na końcu ul.żwirki i Wigury co to jest!! wsiąka w ziemię, a my mamy studnię i podlewamy wodą warzywa wszystko na pewno tez jest z bakterią !!!!! co tu się dzieje w tych Pyrzycach do jasnej cholery!!!!!

 20. yeti pisze:

  to biedronka zrobiła promocje ceny do wzięcia ,tylko do środy e -cola original za darmo z kranu dla wszystkich.

 21. Pyrzyczak pisze:

  Norki, Bakteria, Bomba, o kur… co to jest z tymi Pyrzycami.

 22. Natka-Pyrzyce pisze:

  W tej niby ”otrutej” czy tam ”zarażonej” wodzie, myłam ręce. Więc spokojnie ;/

  • Anonim pisze:

   to umyj sobie zęby nawet kąpieliska zamykają,a co tu mówic o piciu,myciu zębów,i miejsc imtymnych,wszyscy mówią że niema zagrożenia,a wszyscy lekarze,pielęgniarki,oraz pół gminy kupywali wode,i to nie jedną butelke

 23. Tym pisze:

  Drodzy Mieszkańcy problem sam się nie rozwiąże a władze wydają zgodę na wylewanie śmierdzących fekaliów Proszę osoby które znają miejsca i okresy kiedy jest to czynione o nagranie procederu i zgłoszenie do programów interwencyjnych TVP TVN Polsatu Jeżeli nagłośnimy temat może ktoś się w końcu obudzi Panie Burmistrzu Panie Starosto Pani Inspektor

 24. ŻABÓW, RZEPNOWO, NIEBOROWO pisze:

  a okolice Żabowa, Nieborowa i Rzepnowa ostatnio słyną z takich śmierdzących wylewisk. Ludzie którzy swoje zapchane szamba wypompowują nocą na pola lub do studzienek ulicznych jest jeszcze jedna osoba mająca wokół tych miejscowości swoje hektary, gdzie ciągnikami wywożą na nie gnojownik. Proszę aby tematem zajęła się Straż Gminna bo to w ich obowiązkach jest dbanie o ład i porządek na terenie gminy, a SZANOWNEGO ROLNIKA o nie rozrzucanie gnojownika na pola ludzie z nie smaku wymiotują od zapachów. Drodzy mieszkańcy Was proszę o nie wypompowywanie szamb na pola. Są od tego wozy asenizacyjne i Straż Gminna, która może za coś takiego na Was nałożyć stosowną KARĘ……………….

  • Anonim pisze:

   Może temu obszarnikowi stosowne instytucje powinny sie zająć ,co jego ciężki sprzęt wywozi,i wylewa po nocy około3-4 nad ranem na pola przez owego pana użytkowane,ta tajemnicza zawartość przez kolejne dni snuje się przez 24 h po całej okolicy,przypisywanie niecnych praktyk wszystkim mieszkańcom wymienionych miejscowości jest dużym nadużyciem ze strony autora wpisu.

  • Anonim pisze:

   szanowny rolnik to powinien mieć plan nawożenia a to jest kompetencją ochrony środowiska w gminie ale to olewają

   • Anonim pisze:

    jasne ,gdyby tak było zgonie z tym planem to nie wylewa i nie rozsypuje się kurzyńca z resztkami padłeo drobiu się po nocach.Natychmiast nad ranem kolejne maszyny to zaorywuja co tam zostało zawiezione i sprawa ucicha,nikogo to nie obchodzi.Od zawsze pola nasze były zasilane obornikiem,ale od czasu kiedy wielcy posiadacze ziem wzięli się za uprawę to dusimy się ,mało tego jednego to nikt nie ruszy,bo yo świeta krowa i może wszystko a wy,my duśmy się w smrodzie i pijmy skazona wodę,ile moze nasza ziemia przyjmowąć takiego syfu,nie wiele jest tak skazona ,że zaczynają się przedostawać te wszystkie syfu do wód gruntowych.

 25. ŻABÓW, RZEPNOWO, NIEBOROWO pisze:

  Nikt tutaj nie przypisuje niecnych praktyk mieszkańcom wymienionych miejscowości. Po prostu widzę co się dzieje wokół NAS :). Mam prawo do wyrażenia opinii na dany TEMAT. Po to jest FORUM.

  • Anonim pisze:

   Twierdzisz ,że widzisz ? po nocach? ZRÓB ZDJĘCIE ZDOBĄDŻ DOWÓD I ZGŁOŚ TO GDZIE TRZEBA.Natomiast nie obrażaj wszystkich i nie przypisuj tych praktyk wszystkim mieszkańcom w/w miejscowości ,bo to jest pomówieniem!

 26. Anonim pisze:

  Pijcie,pijcie nawet przegotowaną,za taką bakterie to zamykają kąpieliska a u nas trzeba by zamknąć wszystkie stołówki a przede wszystkim szpital i szkoły,nie mówiąc o przedszkolach,czy nie mam racji

 27. Gdy dostaną się do układu moczowego, powodują jego zakażenia. Są najczęstszą przyczyną zakażeń (60-80%) dróg moczowych. Czynnikiem sprzyjającym jest cewnikowanie – około 80% cewnikowanych mężczyzn i 30% kobiet ma bakteriurię.
  Są drugim czynnikiem etiologicznym, po Streptococcus agalactiae, zapalenia opon mózgowych u noworodków.
  Niektóre szczepy E.coli produkujące egzotoksynę czasem powodują zatrucia pokarmowe najczęściej spowodowane spożyciem zakażonego pokarmu. Przebieg schorzenia ma różne nasilenie, czasem może być bardzo groźne, ale w większości objawy nie są ciężkie. Szczególnie ciężkie objawy powoduje szczep E. coli O157:H7, który może doprowadzić do zespołu hemolityczo-mocznicowego.
  Ropnie narządowe – poprzez uszkodzenie ściany przewodu pokarmowego do jamy brzusznej (spowodowane np. nadżerkami, radioterapią lub chemioterapią). Rozwój bakterii E. coli powoduje ciężkie schorzenie zapalenie otrzewnej (łac. peritonitis). Często powikłaniem zapalenia otrzewnej może być posocznica i wstrząs endotoksyczny (sepsa).
  Zakażenia pooperacyjne.
  Szpitalne zapalenia płuc.
  Sepsa – E.coli jest najczęstszą pałeczką (Gram -) powodującą sepsę.
  ŻYCZĘ POWODZENIA W SPOŻYWANIU TEJ WODY CHOĆBY Z MINIMALNĄ ILOŚCIĄ TEJ BAKTERII

 28. poczytałem i udało mnie się ustalić że miano coli dla wody pitnej jest >100ml tzn nie powinno być więcej niż 1 bakterii w 100ml wody. A Sanepid Podaje 4jednostki/100ml. wody

 29. Zygmunt pisze:

  Dlaczego informacje odnośnie stanu wody są tak lakoniczne i nie jesteśmy informowani na bieżąco o najnowszych badaniach wody.
  PPK zamieściło informacje na stronie urzędu i podało dla Zarządców nieruchomości wielorodzinnych a co z mieszkańcami z domów jednorodzinnych, mają zasięgać informacji na rynku czy w sklepie od znajomych.
  Widze że sprawa skażenia wody jest załatwiana jak wszystkie inne i to po łebkach.
  Jak długo mieszkańcy Pyrzyc będą traktowani przez rządzących jak zło konieczne które ciągle narzeka. A przecież to my wszyscy utrzymujemy tą menażerie ,,VIPOW” i najwyższy czas zacząć wymagać od władz konsekwencji w działaniu i zaangażowania w pracy nad poprawieniem bytu naszej społeczności. Tymczasem walka jakja się toczyła miedzy poprzednim Burmistrzem a Radą i obecnym a wszystkimi ze Starostą włącznie jest żenująca i kończcie Panowie oszczęćcie wstydu sobie i nam. Prosze o informować społeczeństwo na bieżąco o sytuacji skażenia wody aż do wyjaśnienia Panie Info. Pozdrawiam

 30. krytyk pisze:

  Widzę, że Pan redaktor ma problemy z czytaniem. Na dokumencie ewidentnie jest napisane, że bakterie zostały znalezione, ale w ilości nie zagrażającej życiu.

 31. woda pisze:

  W dniu 20 września ponownie pobrano próbki wody i co ?
  Nadal komunikat o skażeniu wody jest aktualny
  Dziś 24 września wtorek czyli dziś chwila prawdy dla tych co twierdzą że wszystko jest ok.
  Jeżeli wszystko jest ok to czemu nie odwoła się komunikatu o skażeniu?

 32. CHLOROWANIE WODY pisze:

  PROSZĘ POCZYTAJCIE JAKIE MOGĄ BYĆ SKUTKI UBOCZNE CHLOROWANIA WODY, NIBY TO ZABIJANIE e-COLI, a ZARAZEM POWSTAJĄ Z TEGO NIEZŁE CHOROBY http://www.stow-czystawoda.pl/wszy_3.php#pocz

 33. Zygmunt pisze:

  Dyrektorka Sanepidu zachowuje się jak podwładna Burmistrza, dlaczego nie ma komunikatów na bieżąco o stanie badanej wody. Takie igranie z mieszkańcami jest conajmniej dziwne i nie zrozumiałe ja poczekam jeszcze dzień i zgłaszam sprawe wyżej bo to są szczyty tak ignorować społeczeństwo i trzymać ludzi w niepewności.Pozdrawiam

 34. Anonim pisze:

  Wczoraj wieczorem znow jezdzili… Czekam na podwyzke ceny wody spowodowanej koniecznoscia ciaglego, intensywnego chlorowania. Btw w normalnych krajach tlenowodor inaczej sie uzdatnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.