SPOTKANIE Z POEZJĄ WISŁAWY SZYMBORSKIEJ

        W dniu 27 lutego 2013 r. w Publicznym Gimnazjum w Pyrzycach odbyło się „Spotkanie z poezją Wisławy Szymborskiej”. Uroczystość została zorganizowana przez nauczycieli i uczniów Publicznego Gimnazjum we współpracy z członkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

        Młodzież wraz z seniorami recytowała wiersze naszej wielkiej poetki. Poezja przeplatana była utworami muzycznymi do wierszy w wykonaniu znanych wokalistów. Pięknie zaprezentowała się uczennica Kamila Orzechowska naszego gimnazjum wykonując piosenkę pt. „Jaskółka” do wiersza „Upamiętnienie”. Uroczystość ukwieciły także prace plastyczne przedstawiające Wisławę Szymborską, wykonane przez gimnazjalistów.

        W spotkaniu brali udział zaproszeni przez panią Dyrektor Renate Bochan – Bochanowicz, nauczycieli, uczniów oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku goście: Burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech, Wiceprzewodnicząca Komisji Oświaty pani Bożena Tołoczko, radni miejscy , rodzice i miłośnicy poezji Wisławy Szymborskiej.



ZOBACZ WSZYSTKO
reklama 


        Zaproszonym gościom bardzo podobał się pomysł spotkania młodzieży z seniorami i efekt ich wspólnej końcowej pracy , wszyscy wyrazili chęć kontynuowania tego typu spotkań co potwierdzili głośnymi oklaskami. Spotkanie to dało początek stałej współpracy Publicznego Gimnazjum i Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

        Uczniowie biorący udział w spotkani: Anita Lal, Agata Gucze, Aleksandra Mierzwiak, Gracjan Pawicki, Kinga Szczepanik, Anna Depta, Justyna Tobera, Oliwia Prajzendanc, Kamila Orzechowska, Nicola Haręża oraz przedstawiciele UTW p. Astrid Czarnecka, p. Józef Kędziora, p. Krystyna Góral, p. Edwin Nickiel, p. Jadwiga Rzepiak, p. Józef Mhojewski, p. Maria Kozłowska, p. Wojciech Siatczyński.

         Spotkanie przygotowali uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach po kierunkiem p. Wioletta Jagieło, p. Elzbieta Król, p. Regina Salik-Wilgocka, p. Małgorzata Majak, p. Barbara Stachera, p. Lila Golczyk.

Wioletta Jagiełło

Foto Antoni Zienkiewicz

15 odpowiedzi na SPOTKANIE Z POEZJĄ WISŁAWY SZYMBORSKIEJ

  1. ... pisze:

    Wisławy – poprawcie to !

  2. pan cogito pisze:

    Quiz internetowy dla czytelników Pyrzyce info

    1/Podaj najwybitniejsze dzieła Szymborskiej z okresu Stalinowskiego oraz główną myśl zawartą w tych utworach .
    2/Opisz jednym słowem twórczość Szymborskiej na podstawie ogólno dostępnych informacji cytata-W lutym 1953 wraz innymi 52 osobistościami świata kultury podpisała tzw. Rezolucję Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego. Akcja zbierania podpisów pod rezolucją była elementem walki władzy komunistycznej z Kościołem Katolickim. W sfingowanym, pokazowym procesie grupa księży kurii krakowskiej została fałszywie oskarżona o działalność na rzecz Stanów Zjednoczonych. Zapadłe po procesie surowe wyroki, włącznie z trzykrotną karą śmierci, miały zademonstrować determinację władzy ludowej w zwalczaniu Kościoła katolickiego w Polsce i sparaliżować działalność wszelkich niezależnych wobec niej struktur [8][15][16][17]. W okresie socrealizmu Szymborska tworzyła poezję wychwalającą nowy ustrój komunistyczny (wiersze „Robotnik nasz mówi o imperialistach”, „Wstępującemu do Partii”, „Na powitanie budowy socjalistycznego miasta”), a także utwory ku czci Lenina, Stalina czy Bieruta.[18] Np. w jednym z wierszy z tomiku „Dlatego żyjemy” Lenin został przez nią nazwany „nowego człowieczeństwa Adamem”[19].

    Nigdy nie dokonała krytycznego rozrachunku z własną postawą i twórczością w tym okresie. Nie wyraziła również skruchy z powodu udziału w nagonce na ofiary stalinizmu represjonowane w procesie krakowskim z 1953 r.

  3. AGAT pisze:

    Matko Boska! to my wszyscy jesteśmy powiązani z komunistycznym reżimem. Jak ja teraz spojrzę sobie w lustro. Komu ufać, jak żyć panie prezesie, jak? Toż mój ojciec i matka czytali Szymborską. Nawet pokusili się o Miłosza, och biada, och, och.. A ja byłem na spektaklu gdzie grał Damięcki, też ponoć nieczysty. Boże grzesznym jestem strasznie. Jak ja zdołam to odpokutować PANIE COGITO. Jak zdołam ..

  4. pan cogito pisze:

    My wszyscy jesteśmy powiązani z komunistycznym reżimem????my czyli kto ? MORDUJĄCY czy MORDOWANI ?
    czytać można wszystko ale czy wszystko trzeba chwalić bez refleksu przy bufonadzie lokalnych tak zwanych elit ?
    z których co najmniej połowa nawet nie przeczytała jednego tomiku poezji w ostaniach 20 latach! i na siłę robi z siebie konsumentów kultury ubabranej zwykłym ludzkim cynizmem a może i krzywdą .szkoda mi tylko tej młodzieży której pewnie przectawia się obraz słodkiej babci z piórem w rączynach spracowanych intelektualnym trudem Chwalenia Nowego Adama !

    • Cogito ergo sum pisze:

      …pewnie PRZEDSTAWIA się…

    • Zbigniew Herbert pisze:

      Przesłanie Pana Cogito

      strzeż się jednak dumy niepotrzebnej
      oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz
      powtarzaj: zostałem powołany – czyż nie było lepszych

      strzeż się oschłości serca kochaj źródło zaranne
      ptaka o nieznanym imieniu dąb zimowy…

  5. al pisze:

    Młodzież słabo wyedukowana, to i się tą noblistką zachwyca. Edukować młodzież, edukować!

  6. AGAT pisze:

    Na traktory kobiety na traktory!!

  7. lemingolog pisze:

    nie kobiety tylko ludzie – ot czasy postępu mamy w stylu socjalistycznym BABY DO ROBOTY A CHŁOPY DO pisania rewolucyjnych triad przed komputerem -krótko mówiąc strzel sobie barana !

  8. Anonim pisze:

    Pani Szymborska ma na imie WISŁAWA…..

  9. Anonim pisze:

    Może panie z gimnazjum „organizatorki” w końcu wezmą nasze dzieci gdzieś na wycieczkę za tą ciężką pracę i skończą się puste obietnice.

  10. AGAT pisze:

    A z tym się ANONIMIE zgodzę. Moja córa od trzech lat słyszy obietnice wycieczki i zawsze pani szanowna wychowawczyni jak nie zachoruje to nie ma czasu.

  11. MEN pisze:

    Podstawa programowa. Język polski – III etap edukacyjny (gimnazjum).
    Teksty kultury:
    … wybrane wiersze następujących poetów XX w.: Maria Jasnorzewska – Pawlikowska, Kazimierz Wierzyński, Julian Tuwim, Czesław Miłosz, ks. Jan Twardowski, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert…

  12. Wisława Szymborska pisze:

    Zdumienie
    Czemu w zanadto jednej osobie?
    Tej a nie innej? I co tu robię?
    W dzień co jest wtorkiem? W domu nie gnieździe?
    W skórze nie łusce? Z twarzą nie liściem?
    Dlaczego tylko raz osobiście?
    Właśnie na ziemi? Przy małej gwieździe?
    Po tylu erach nieobecności?
    Za wszystkie czasy i wszystkie glony?
    Za jamochłony i nieboskłony?
    Akurat teraz? Do krwi i kości?
    Sama u siebie z sobą? Czemu
    nie obok ani sto mil stąd,
    nie wczoraj ani sto lat temu
    siedzę i patrzę w ciemny kąt
    – tak jak z wzniesionym nagle łbem
    patrzy warczące zwane psem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.