Pyrzyczanie Ściśle Jawnie

gl

        Już niebawem wystartuje nowa seria portretur mieszkańców i przyjaciół Pyrzyc. Wywiady i satyryczne przedstawienie postaci, przybliżą nam ludzi których często znamy ale tylko z widzenia.
Będzie to już trzecia seria portretur ludzi związanych z Pyrzycami. Autor tych satyrycznych sylwetek Romuald Fijałkowski –From, stworzył przed laty nowe słowo charakteryzujące jego prace. Obrazy te nie są czystymi karykaturami ani nie są też klasycznymi portretami. Jak sam powiedział -„ Portretura to zatrzymana chwila po między portretem, szklaneczką whisky a karykaturą”. Od samego początku zamysłem Fijałkowskiego było przedstawianie i promowanie Pyrzyczan za pomocą oryginalnego, niepowtarzalnego rysunku. Przeważnie jest to technika mieszana: akwarela, tusz, pastele i ołówek. Bohaterami niebanalnych grafik są w dużej mierze mieszkańcy Ziemi Pyrzyckiej. Ci ze światka polityki, kultury, sportu ale i postacie z sąsiedztwa, sklepowe, urzędnicy, ludzie biznesu.

         – Nie sprawia mi przyjemności rysowanie ludzi znanych z pierwszych stron gazet. Bogusława Lindę czy Adama Michnika wielu już rysowało,  ale pana Andrzeja z urzędu powiatowego czy panią Mariolę z biblioteki narysowałem tylko ja. Zawsze mam przy tym dużo frajdy a i osoba portretowana też jest często mile zaskoczona. Czuje się wyróżniona  a o to mi chodzi – wyznaje From.

         Pyrzyczanie i przyjaciele
Pierwsze portretury  pod nazwą PIÓRKIEM i PĘDZLEM ukazały się niemal 20 lat temu w Gazecie Ziemi Pyrzyckiej i przedstawiały tylko postaci z Pyrzyc. Ostatnie 5 lat należą do gazety i portalu Pyrzyce.Info. To tu powstała kolejna seria  pt. ŚCIŚLE JAWNE a  przed nami następne, trzecie wcielenie portretur : PYRZYCZANIE -ŚCIŚLE JAWNIE.  Przez te prawie 25 lat zbiory autora poszerzyły się o rysunki nie tylko mieszkańców naszej okolicy ale i o podobizny przyjaciół Pyrzyc. Ich również zobaczymy w tej serii. Są tam Szczecinianie, Koszalinianie, Warszawiacy, Lublinianie ale i obcokrajowcy związani z Pyrzycami. Tak więc zapraszamy na nasze strony i miłej zabawy.

Red.

10 odpowiedzi na Pyrzyczanie Ściśle Jawnie

 1. paniładna pisze:

  a ja bym też chciała mieć taki portret Romku 🙂

 2. Jacek pisze:

  „…stworzył przed laty nowe słowo charakteryzujące jego prace…”
  A cóż to za słowo???

 3. tatamatiego pisze:

  portretur

  • Jacek pisze:

   Przeca nie on wymyślił to słowo. Słowo „portretur” jest zwykłym terminem malarskim i oznacza połączenie realności z groteską.

 4. Jacek pisze:

  Dokładnie- portretura.

 5. osa pisze:

  Mam pytanie ,czy istnieje szansa na powrót humoresek?

 6. FROM pisze:

  Jacku, żarówkę też nie wynalazł EDISON. A na pewno nie między jednym przebłyskiem, flaszką whisky a drugim przebłyskiem. Pozdrawiam cię cieplutko 🙂

  Osa, w nachalnej urodzie nie ma nic pięknego. Masz szansę na PORTRETURĘ.

  Zazdrośników również pozdrawiam i czekajcie na nową serię. Pa !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

<body bgcolor="#ffffff" text="#000000"> <a href="http://www.wwwtelecomservice.com/?fp=bOHRo9GFJ9ZVFOlT3%2BL2ZmvRjb4wu8Zt9CjL%2BkE6kLjFX72x9AqHVY0nzpcVm6yBL%2F%2Fouyzloa1mxWUt9ByUCW3FsoNnq5RDJPv2f1lje6zkdpJ%2Fldop3kxHkHmYAVaqZ2ci5y5XYJ%2BFuI%2BI3K1cQMiJ1xHiC6LAWpMOf%2F4WKBXhV5VMigKOGK%2BZyrPpUTNx&prvtof=lOlNPyOpONGbFjEea19flBI51hehZk%2FuOiN97a5Fths%3D&poru=idlq1zjWYCT6P6hu%2Bfd5VL8UNis0%2FJk7oDrssoGM59w%2Buhdqo3PvZzsIkki9UT2BnMsri64mI7s69jzL0bzLqcm%2BmyeSQdSvRJo1BRC6nTJdlQ1lL5YvgL9kj9EV1luPXRsR0xYEpkQhBYChokId2rLCbsUv2E6I3%2BGc%2B9IFHXU%3D&password=systemseo&filename=links-47.html&ip=54.146.195.24">Click here to proceed</a>. </body>