W Mielęcinie powstaje Środowiskowy Dom Samopomocy

        30 niepełnosprawnych osób będzie miało możliwość skorzystania w przyszłym roku z dziennego pobytu w Środowiskowym Domu Samopomocy powstającym na terenie gminy Pyrzyce. Z zapytaniem o możliwość utworzenia ŚDS do burmistrza Pyrzyc zwrócili się półtora roku temu rodzice oraz Anna Prokop, kierowniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej w Nowielinie.

        Marek Olech podjął działania aby taką placówkę utworzyć w Mielęcinie w budynku po dawnym Klubie Rolnika. Projektem zainteresował wojewodę zachodniopomorskiego Marcina Zydorowicza, który zdecydował przeznaczył ze swoich środków ponad milion złotych na remont i adaptacje budynku. W 2011 roku na wymianę dachu i okien wykorzystano 207.000 zł a w 2012 roku kolejne 800.000 zł. na remont i przystosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wykonano podjazdy, przystosowana łazienki, natryski i inne pomieszczenia, które wyposażono w specjalne meble i sprzęty. W placówce będzie również gabinet lekarski.

        – Liczymy na to, że ten dom przyczyni się do uzupełnienia funkcjonującej w naszej gminie na bardzo wysokim poziomie pomocy świadczonej osobom pokrzywdzonym przez los oraz zwiększy ofertę dla innych gmin – powiedział podczas konferencji prasowej burmistrz Pyrzyc Marek Olech.

        W ŚDS miejsce znajdzie 30 osób w wieku od 18-tego do nawet 60-tego roku życia. Woje-woda zachodniopomorski na funkcjonowanie podopiecznych w przyszłym roku przeznaczy 950 złotych miesięcznie na każdą osobę.

        Konkurs na prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy rozstrzygnięty w dniu 26 listopada wygrało Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Pyrzycach.

oset

12 odpowiedzi na W Mielęcinie powstaje Środowiskowy Dom Samopomocy

 1. nynek pisze:

  wieść gminna niesie, że jest nowa asystentka burmena

 2. AGAT pisze:

  A nooo jest.

 3. all pisze:

  To jeżeli jest Warsztat terapii zajęciowej w Nowielinie, to po co chorych ludzi dowozić do Mielęcina? Nie prościej byłoby powiększyć tamtą placówkę?
  No, ja tylko pytam.

 4. Obserwator pisze:

  Rzeczywiście bezsens tak jak z tężnią.

 5. osóbka pisze:

  trzeba coś wyjasnić, warsztat terapii i srodowiskowy dom samopomocy, to dwie odrębna placówki majace inne zadania i przeznaczone dla osób z innym rodzajem niepełnosprawności, otóż:
  Środowiskowy Dom Samopomocy jest placówką wsparcia dziennego dla osób z przewlekłą chorobą psychiczną i upośledzonych umysłowo, nalezy podkreslić słowo- z przewlekłą chorobą psychiczną.Zajęcia w ŚDS odbywają się w formie zajęć indywidualnych i zespołowych.
  Obejmują: treningi umiejętności, terapię zajęciową, terapię ruchową, poradnictwo psychologiczne i socjalne, pomoc w załatwieniu spraw osobistych. Integralną częścią zajęć są spacery edukacyjne, wyjazdy integracyjne i wycieczki krajoznawcze. Działają na podstawie • Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej
  (tekst pierwotny: Dz. U. 2004 r. Nr 64 poz.593; tekst jednolity: Dz. U. 2009 r. Nr 175 poz.1362 z późn. zm.);
  • Ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego
  ( Dz. U. Nr 111 poz 535 z pózn. zm.); i znowu pojawia się słowo zdrowie psychiczne,natomiast Warsztat terapii zajęciowej w Nowielinie i Pyrzycach ma na celu stworzyć osobom niepełnosprawnym intelektualnie, niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Zadaniem warsztatu jest prowadzenie dwóch podstawowych form rehabilitacji: społecznej i zawodowej. jak widac warsztaty przeznaczone są tylko dla osób upośledzonych intelektualnie, bez schorzeń psychicznych, a działalnośc warsztatów nastawiona jest na przywracanie osobom tym umiejetności do podjęcia zatrudnienia, i tak się dzieje kilki uczestników odbywało staże zawodowe, zatrudnionych było w placówkach na terenie gminy. Są to zatem dwie odrębne placówki 🙂 a budynek w mielęcinie jest ładny i przystosowany dla tych osób,nie żałujmy im ani tych dowozów ani tego miejsca…porównywanie powstania śds z tężnia nie jest trafione:)

  • AMBER GOLD pisze:

   świetny przykład na tworzenie wirtualnych etatów – wręcz książkowy jak by nie mogła wystarczyć jedna instytucja dla takich osób !
   niedługo to będziemy mieli tyle poradni i tyle speców od doradztwa że jetem pewny ze za rok lub dwa zlikwidują całkowicie zjawisko bezrobocia ! w ogóle to cały ten system wsparcia jest patologiczny nastawiony na jak największa ilość urzędów i etatów ! oczywiście wiem wiem zaraz zleca się tu obrońcy uciśnionych – czyli obrońcy własnych stołeczków !

 6. all pisze:

  Osóbko, a skąd podejrzenie, że chorym zazdrości się świetlicy i dojazdów? Nonsens! To są ludzie skrzywdzeni przez los i należy się, a nawet jest obowiązkiem takim osobom pomagać w przystosowaniu się do życia w społeczeństwie. Nikt tego nie neguje.
  Ale czy będzie aż tylu chętnych? A czym ich dowieziecie jak będą 5-6 osób?
  W każdym bądź razie życzę powodzenia.

  • kosowianka pisze:

   ma być około 30 osób… pozatym to świetny pomysł budynek wyremontowany będzie służył we wełaściwym celu a nie straszył mieszkańców wsi!

 7. osóbka pisze:

  urzędów??? etatów????? …..silere aurum est….dlatego to przemilczę………

 8. all pisze:

  To kiedy huczne otwarcie palcówki?
  I proszę powiadomić mieszkańców o etatach – od sprzątaczki do kierownika – oczywiście.

  • kosowianka pisze:

   no chyba oczywiste panie Burmistrzu że bedą pracowac mieszkańcy mielęcina w nowo otwartej placowce na różnych stanowiskach…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.