Od Nowego Roku drożeje woda i ścieki

        Z początkiem 2013 roku mieszkańcy Pyrzyc będę płacili więcej za wodę i ścieki. Stawka wzrośnie w sumie o 82 grosze z dotychczasowej 10,62 zł/m3 do 11,44 zł/m3. Jak wyjaśnił Krzysztof Wancerz, prezes Pyrzyckiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, spółka była w tym roku zmuszona, po 3 letnim okresie utrzymywania stawek, podnieść cenę wody o 28 groszy ze względy na bieżące koszty utrzymania sieci wodociągowej.

        Cena ścieków wzrośnie o 54 grosze i jest to związane przede wszystkim z prowadzoną modernizacją oczyszczalni ścieków w Pyrzycach oraz wieloletnim planem inwestorskim.

        – Wszyscy cieszymy się z tego, że udało się pozyskać środki na modernizację oczyszczalni ścieków oraz na budowę kanalizacji deszczowej i  sanitarnej w ciągu ulicy Warszawskiej. Środki unijne są, jednak do ich po-zyskania konieczny był wkład własny, na który spółka zaciągnęła kredyt. To powoduje, że cena ścieków będzie rosła – wyjaśniał K. Wancerz.

        Cena wody w przyszłych latach ma być utrzymywana na jednakowym poziomie, natomiast cena ścieków będzie rosła aż do 2027 roku. Nie będą to już jednak tak duże podwyżki ponieważ cena wody i ścieków nie może przekroczyć 12,20 złotych czyli tzw. maksymalnego dochodu rozporządzalnego. Przy obecnej stawce 11,44 zł wzrost na przestrzeni przyszłych lat może nastąpić już tylko o 76 groszy.

        Nie żałujmy sobie wody

        Na wzrost ceny wody wpływ ma nie tylko koszty jej wytworzenia, ale również to ile uda się jej sprzedać. Okazuje się że oszczędzanie wody nie musi wyjść nam na dobre ponieważ koszty jej wytworzenia są stałe. To powoduje, że im niej jej zużywamy tym jest ona droższa.

        Przy okazji prezes PPK zapewnił ze budowa mini tężni w żadnym stopniu nie na wpływu na podwyżkę ceny wody czy ścieków ponieważ jak wyjaśnił jest niedopuszczalne aby inne wydatki niż  te związane w wytworzeniem wody rzutowały na jej cenę.

       – Prawo zostało tak skonstruowane, ze zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków musi się samofinansować czyli nie możemy dotować tej branży z innych działalności, którymi zajmuje się przedsiębiorstwo jak również z innych działalności nie można do niej dokładać

oset

13 odpowiedzi na Od Nowego Roku drożeje woda i ścieki

 1. mieszkaniec pisze:

  Ciekawe, czy się dowiemy, ile pieniędzy na reklamę przeznaczyło PPK w ubiegłym roku, a jaki będzie odpis w nadchodzącym? Jakie przepisy to regulują? Dlaczego tej informacji nie podaje się do publicznej wiadomości na takich konferencjach prasowych? Przecież to są pieniądze mieszkańców i jest wielu zainteresowanych…Zwłaszcza że mini tężnia powstaje rzekomo z tych środków, a jakie to wywołuje emocje wszyscy wiedzą… Nic tak nie psuje atmosfery i nie podważa zaufania, jak niedomówienia – brak konkretów…Rolą szefa jest także troska o wizerunek przedsiębiorstwa. Mamy złe doświadczenia związane ze spółką z o.o. w tym mieście…

 2. Anonim pisze:

  Mnie interesuje to jaki zysk przynosi parking przy gminie. Czy nie jest czasem tak że ten Pan który tam pilnuje nie zarabia więcej niż parking przynosi zysku?

 3. Ktos pisze:

  82 grosze X 15m3 bo tyle zużywam miesięcznie w jednym gospodarstwie domowym X 2 tys gospodarstw domowych w Pyrzycach to daje kwotę 24tys 600zl miesięcznie dla PPK z samej podwyżki wody zaraz podniesie o parę groszy cenę geotermia i oczywiście jak co roku podwyżka za wywoź śmieci parę groszy się dorzuci do podstawowej podwyżki i nikt nie zauważy tych nędznych paru groszy które się zamieniają w tysiące i nie będzie widać i następne parę tysięcy w kieszeni i niech nie mamią ze to nie na tężnie woda i tak w rejonie pyrzyckim i tak jest droższa niż w bogatszych rejonach Poznania czy Wrocławia tak wiec my bogaci Pyrzyczanie płaćmy i płaczmy i niech prezes nie ściemnia ze z tego nie będzie utrzymywana tężnia czyli nic za darmo po-prostu my mieszkańcy będziemy sponsorami.

 4. anonim pisze:

  Wodociągi powinny działać jako odrebna firma i byłoby wszystko jasne. A tak pan prezes tego nie przyzna ale wodociągi utrzymują całe PPK.

 5. kk pisze:

  Czyt ktoś orientuje się, na jakiej podstawie będzie naliczana opłata za wywóz śmieci ?

 6. Pyrzyczak pisze:

  Ponownie zachodzi pytanie czy firma PPK w takiej formie ma sens istnienia. Przyszedł nowy szef, który miał przeprowadzić reorganizacje!!!!!. Wiadomo jest od lat zgoła 40 że w PPK koszty całego przedsębiorstwa są wrzucane we wszystkie działy jakimi się zajmują , a zyski z poszczególnych są maskowane kosztami.
  Tak było w przypadku choćby mieszkań komunalnych.

 7. radny bezradny pisze:

  Ciekawe dlaczego Stargard-Szcz,Gryfino i inne gminy wycofały się ze spółki śmieciowej w Chojnie.Ciekawe co będzie jak nasz PPK nie wygra przetargu na wywóz śmieci.KLAPA…..

 8. Każdy absurd ma także swoja logikę jak to powiedział jeden facet ! pisze:

  I niech mi ktoś powie ze żyjmy w normalnym kraju -to jest normalny kabaret – a takie stwierdzenia jak te poniżej powinny nadawać się na analizy dla studentów ekonomi !- Każdy absurd ma także swoja logikę jak to powiedział jeden facet !

  Na wzrost ceny wody wpływ ma nie tylko koszty jej wytworzenia, ale również to ile uda się jej sprzedać. Okazuje się że oszczędzanie wody nie musi wyjść nam na dobre ponieważ koszty jej wytworzenia są stałe. To powoduje, że im niej jej zużywamy tym jest ona droższa.

 9. all pisze:

  To co? Lejemy wodę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.