I Regionalny Kongres Kobiet z Obszarów Wiejskich w Pyrzycach

         6 października w sali widowiskowo – kinowej Pyrzyckiego Domu Kultury odbył się I Regionalny Kongres Kobiet z Obszarów Wiejskich, podczas którego organizatorzy przygotowali wykłady, debaty, dyskusje oraz warsztaty (m.in. na temat zarządzania finansami, wykorzystywania swoich umiejętności i mocnych stron) oraz porady prawne.

        Spotkanie składało się z paneli tematycznych, na których panie m.in. Zofia Ławrynowicz poseł na sejm RP, Beata Radziszewska, Ewa Koś radne Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Jolanta Grenke prezes niemieckiego stowarzyszenia Gender Werkstatt Ramine e.V., Agnieszka Grzybek przewodnicząca Partii Zieloni 2004, Bogna Czałczyńska pełnomocniczka Kongresu Kobiet, Agnieszka Odachowska dyrektor LGD Ziemia Pyrzycka, Anna Skierkowska radna Powiatu Stargardzkiego, Magdalena Kasznia, Marta Koćmiel, Lucyna Wilgocka, Krystyna Janowska, Małgorzata Krysiak omówiły sytuację kobiet w małych miejscowościach i wioskach.

        Uczestniczki kongresu domagały się stworzenia finansowania sieci wiejskich centrów edukacyjno-kulturowych. By w każdej wsi, tak jak są orliki, były też takie centra dofinansowane przez rząd. Gminy nie mają na to pieniędzy. A centra są potrzebne, by wyrównywać szanse dzieci i młodzieży. Ważne jest, aby mówić głośno o lokalnych problemach KOBIET, dyskutować o kluczowych dla regionu wyzwaniach oraz podejmować wspólne inicjatywy. Przygotowany program dnia panelowego skupił się na wybranych zagadnieniach dotyczących współpracy środowisk kobiecych oraz podjęcia wspólnych realnych działań zmierzających do poprawy sytuacji kobiet na terenach wiejskich.

        Na sobotnie spotkanie przybył również minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, który pogratulował organizatorom pomysłu zorganizowania w Pyrzycach kongresu kobiet. Na zakończenie kongresu wśród uczestniczek rozlosowano nagrody, jako podziękowanie za udział, wśród których główną była biżuteria firmy APART.

        ORGANIZATORAMI KONGRESU byli: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Pyrzycka, Burmistrz Pyrzyc, Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Fundacja CZAS DIALOGU, Fundacja z Naszej Strony, Fundacja OLEANDER, Wójt Dolic, Spółdzielnie Socjalne „Brzoza” z Brzeska i „Pod Kasztanami” z Rzepnowa.

 

5 odpowiedzi na I Regionalny Kongres Kobiet z Obszarów Wiejskich w Pyrzycach

 1. kosmyk pisze:

  proponuje aby na poczatek funkcje centrow edukacyjno-kulturowych pelnily wiejskie szkoly podstawowe , co na to organizatorzy ?

 2. kosmyk pisze:

  Juz byl wczesniej wpis , dlaczego to jasniepanstwo nie zaprosilo tego ktory tak duzo zrobil dla srodowiska wiejskiego , co odwaga zmalala?czy zwykle prostactwo ?

 3. Anonim pisze:

  A o kogo chodzi? Kto niby coś zrobił dla środowiska wiejskiego?

 4. Kumpel pisze:

  I Regionalny Kongres Kobiet Wiejskich z Obszarów Pyrzyc CHYBA NO NIE!!!
  Bombowe laski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.