Niedziela – dzień ostatni

Niedziela jest ostatnim dniem pyrzyckiego festiwalu. Gośćmi specjalnymi będą artyści z Czech. Dzisiaj odbędzie się również kolejna edycja Festiwalu Pierogów i Chleba.

Po wczorajszym upojnym cygańskim dniu czas na polskie specjały. Te kulinarne i muzyczne. Dzisiejszy festiwalowy dzień rozpocznie się o godz. 14:00, otwarciem Festiwalu Pierogów i Chleba. W konkursie weźmie udział 9 wystawców nie tylko z Ziemi Pyrzyckiej. Jury będzie wybierało najsmaczniejszy chleb i pierogi. W trakcie konkursu będzie można posmakować jak i zakupić kucharskich specjałów. Równocześnie z konkursem na scenie trwać będą koncerty w ramach Pyrzyckich Spotkań z Folklorem. A zobaczymy i usłyszymy następujące grupy:

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „LIPKA” Z KOBYLANKI. Zespól powstał w listopadzie 2010 roku. Najważniejsze osiągnięcia zespołu to: wyróżnienie na przeglądzie sztuki ludowej w Stepnicy, trzecie miejsce na przeglądzie grup obrzędowych w Nowogardzie oraz drugie miejsce na Festiwalu Współczesnej Sztuki Ludowej w Kamieniu Pomorskim. Zespół „Lipka” śpiewa piosenki ludowe z różnych regionów kraju jak i utwory własne, których autorami są Władysława Jazdowska – teksty i Zygmunt Kęszka – muzyka. Wśród członków zespołu są dwie osoby, które uczestniczyły w Pierwszych Pyrzyckich Spotkania z Folklorem, a są nimi Teresa Budkiewicz oraz Zygmunt Kęszka, który jest kierownikiem zespołu.



ZOBACZ WSZYSTKO
reklama


ZESPÓŁ PIESNI I TAŃCA „SZCZECINIANIE”. Z fascynacji folklorem, która towarzyszyła grupie ludzi przez wiele lat, powstał Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”, który łączący to co stare – bogactwo polskiej tradycji – i młode – ludzi pełnych pasji i niespotykanej energii, które biją ze scen już 11 lat. Własnym trudem i pracą, sięgaliśmy do źródeł polskiego folkloru. Stworzyliśmy repertuar przedstawiający tańce i pieśni różnych regionów Polski – w taki o internetowej członkowie zespołu. Szczecinianie podzieleni są na kilka grup wiekowych: dzieci w wieku szkolnym (klasy 1-3 oraz 4-6), młodzież gimnazjalną i licealną oraz grupę studencką i osób pracujących. W repertuarze zespołu zobaczyć można m.in. tańce kaszubskie, krakowskie, rzeszowskie, łowickie, spiskie, pasterskie, żywieckie, rybackie, śląskie oraz narodowe. A dziś na pyrzyckiej scenie zobaczymy: Dziecięce zabawy i tańca „Jak to na Kaszebach bywało”, suitę tańców kaszubskich oraz Damskie tańce spiskie. Kierownikami zespołu są Ewa Ott-Kamińska (choreograf i instruktor), Kazimierz Ott kierownik oraz odpowiadający za kapelę Krzysztof Kamiński.

ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „WRZOS” Zespół śpiewaczy „Wrzos” powstał w 2006 roku w Krzemlinie. Składa się z energicznych emerytek i rencistek. Kierownikiem muzycznym jest Artur Marcinkiewicz, kierownikiem organizacyjnym jest Zofia Grzesiuk a działają pod egidą Pyrzyckiego Domu Kultury. Zespół bierze czynny udział w organizowaniu życia kulturalnego w swojej miejscowości oraz gminy Pyrzyce. Występujemy na uroczystościach okolicznościowych tj. dożynki, festyny, Dzień Kobiet, Na repertuar zespołu składają się pieśni ludowe z różnych regionów Polski.

REGIONALNY ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „KRESOWIANKA”  W listopadzie 1983 roku z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Letninie, w porozumieniu z Pyrzyckim Domem Kultury powstał zespół „Letninianki”. Kierownikiem zespołu została Pani Danuta Cząstka a instruktorem Pan Ryszard Głogowski , który dzięki niezwykłej intuicji i muzycznej wrażliwości wskrzesił brzmienie pieśni z Milatycz woj. Lwowskie. W 1988 roku po zdobyciu I nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym zespół zmienił nazwę z „Letninianki” na „Kresowianka” i tak jest do dziś. Dzięki zachowanej gwarze wsi lwowskiej oraz autentycznym tekstom i melodiom pochodzących z Milatycz k/Lwowa oraz dzięki wytrwałości podczas pracy nad czystym śpiewem zespół zapewnił sobie wysoki poziom artystyczny i unikatowy styl w ludowej kulturze naszego narodu. Zespół jest laureat nagrody im. Oskara Kolberga Za zasługi dla kultury ludowej, a dwa tygodnie temu Regionalny Zespół Śpiewaczy „KRESOWIANKA” został Laureatem XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Polszczyzny i Pieśni Kresowej „WIELKIE BAŁAKANIE” w Żarach. Instruktorem zespołu jest Ryszard Głogowski.

GOŚĆ SPECJALNY z CZECH 33. Pyrzyckie Spotkania z Folklorem zakończy Zespół Pieśni i Tańca LIPTAL z Lipty. Grupa ta jest jedną z najstarszych formacji folklorystycznych w Czechach. Powstali w 1930 roku z inicjatywy miłośnika kultury ludowej Jana Kobzana. Zespół kultywuje pieśni, tańce i obyczaje z etnograficznego serca Moraw. Występy grupy charakteryzują się dużą dynamiką i ekspresją wypowiedzi. LIPTAL koncertował już We Francji, w Polsce w Austrii, na Węgrzech i na Litwie. Dzisiaj około godz. 17:30 zobaczymy ich na koniec pyrzyckiego festiwalu. O godzinie 19:00 nastąpi przekazanie klucza i oficjalne zakończenie 33. Pyrzyckich Spotkań z Folklorem.

From, J. Sz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.