Ćwierć wieku na scenie

        Mało jest grup które mogą poszczycić się i długim stażem scenicznym i wiernymi fanami. Takim zespołem bez wątpienia jest POETICA. 20 kwietnia w Pyrzyckim Domu Kultury obchodziła swoje 25. urodziny. Były kwiaty i gratulacje, były chwile wzruszenia ale przede wszystkim była muzyka.

Przez 25 lat w zespole w sumie śpiewało 88 osób.Najliczniejsze były soprany, potem alty basy i tenory. A wszystko rozpoczęło się w marcu 1987r. Początkowo Zespół Wokalny POETICA działał pod opieką Związku Nauczycielstwa Polskiego, ponieważ większość członków zespołu stanowili nauczyciele. Z czasem grupa trafiła do Młodzieżowego Domu Kultury a od jesieni 2000 roku występuje pod patronatem Pyrzyckiego Domu Kultury. Początkowy repertuar składał się głównie z utworów Bacha, Rachmaninowa, Gorczyckiego, Mozarta czy Beethovena. Nie brakowało jednak standardów muzyki rozrywkowej, tej naszej jak i zagranicznej. Z biegiem lat repertuar poszerzał się o inne gatunki muzyczne. Ostatnio do swojego repertuaru dołączyła melodie z różnych stron świata. W ich wykonaniu można posłuchać utworów w języku rosyjskim, niemieckim, angielskim, czeskim i ukraińskim. Tak w kilku zdaniach można jedynie naszkicować 25 lat pracy artystycznej zespołu dodając, że od początku instruktorem grupy jest Łucja Szutkowska.ZOBACZ WSZYSTKO
reklama


Koncert
Nie sposób jest w niespełna 3 godziny opisać 25 lat wokalnej przygody. Koncert został więc podzielony na trzy części aby ułatwić słuchaczom podróż po muzycznych dekadach. Pierwsza nosiła tytuł DAWNE CZASY, druga NIESPODZIANKI i GOŚCIE a trzecia MELANCHOLIA. „Wspomnienie” Czesława Niemena rozpoczęło jubileuszowe spotkanie z POETICĄ. Następnie historia muzyki klasycznej – „Sarmackich miast królowa” Romualda Twardowskiego i „Chór strzelców” z opery „Wolny strzelec „ C.M. Webera. Nie zabrakło i elementów ludowych. To ukłon w stronę pierwszych członków POETICY, którzy wywodzili się z Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemi Pyrzyckiej”. Po utworze „W moim ogródeczku” na scenę wkroczyło współczesne pokolenie naszego folkloru, Zespół Pieśni i Tańca PYRZYCE. Duże brawa po występie nie potrzebowały komentarza.

Niespodzianki i goście
POETICA to też muzyka pop, muzyka łatwa, przyjemna i lubiana. W tej części koncertu usłyszeliśmy takie standardy jak „Mały Gigolo”, „Chanson D’amour” czy „Can’t help falling In Love” śpiewaną niegdyś przez Elvisa Presleya. Po swego rodzaju niespodziankach przyszedł czas na gości. Prezent od przyjaciół dla POETICY solenizantki. Niezawodna i ciągle pełna werwy SENIORITA rozpoczęła to obdarowywanie. Do muzycznych prezentów dołączyła grupa PYRZYCZANKA. Po nich najmłodsze pokolenie wokalistek – duet LILKA & LAURA a następnie grupy wokalne QUATRO MEN i YOUNG STARS. Wszyscy są wychowankami Łucji Szutkowskiej. Na zakończenie tej części programu na scenę wjechał tramwaj z Nowego Tomyśla – grupa The TRAIN. To już inna muzyczna estetyka skierowana bardziej w stronę miłośników mocnego uderzenia. Same klasyczne utwory polskiego rocka rozgrzały salę domu kultury. Było ostro i głośno.

Melancholia
Nostalgia, smutek, wspomnienie chwil które odeszły, tęsknota za tą której nie ma. Zespół upamiętnił postać nietuzinkową, osobę w całości oddaną pyrzyckiej kulturze. Dało się odczuć, że Ewa Sikora ponownie była na scenie. To dla niej grupa zaśpiewała utwór Jacka Cygana „Łatwopalni”. Ostatnia część koncertu cała była osnuta melancholią. „Gdy mi ciebie zabraknie”, „Goniąc kormorany, „Prześliczna wiolonczelistka” i „To świt to zmrok” z musicalu „Skrzypek na dachu” wprawiły w nastrój zadumy i wspomnień wszystkich słuchaczy. Niemal trzy godzinny koncert zakończył się podziękowaniami i słowami uznania dla Zespołu Wokalnego POETICA.

From.

32 odpowiedzi na Ćwierć wieku na scenie

 1. Ania pisze:

  Jaki zespol taki koncert-czyli wysoki poziom pod kazdym wzgledem-muzycznym,dopracowania kazdego szczegolu jak tez duza kultura do widza.
  Mozemy my Pyrzyczanie byc dumni z takiej wizytowki naszego miasta.
  Dziekuje zespolowi za dostarcznie tylu wrazen.

 2. AGAT pisze:

  Nie, no muszę to powiedzieć. Z wielkim szacunkiem dla zespołu, koncert był za długi i momentami stawał się zwyczajnie nudny. Za duzo też grochu z kapustą – takie „od przedszkola do domu seniora”.No i ten wysięgnik z latającą kamerą. Mnie jako widza totalnie rozpraszała ta zabawka pana Ćwiklińskiego, i nie tylko mnie. Co on tam robił?
  A teraz plus. Dla mnie Poetica to muzyka klasyczna i tu ją chciałem słuchać.Ukłon dla was. Pozdrawiam.

  • ktoś. pisze:

   No niestety nikt z zespołów ani pani nie mógł nic zrobić z tą kamerą i wysięgnikiem hm.. no niestety bardzo przeszkadzał .

 3. Gość pisze:

  A ja mam dość lansowania w kółko tych samo średnio śpiewających młodych osób. Co się nie pójdzie na koncert to te same twarze. Są między nimi perełki ale są też śpiewające tak sobie. Zespół POETICA kiedyś a dziś to jednak nie to samo chociaż szacunek za to co robią.

 4. Amator pisze:

  Najłatwiej jest krytykowac i ciągle narzekac. A może byś, Gościu, sam taki zespół założył i poprowadził bez przerwy 25 lat, to po pierwsze, a po drugie, utrzymał w nim same gwiazdy i perełki??? A to, że Ci młodzi ludzie udzielają się w kilku zespołach, to chwała im za to!!! Są zdolni, wszechstronni i odnajdują się w różnych gatunkach muzycznych. PDK to scena dla nich właśnie po to, żeby ich lansowac. O to chodzi, żeby zdolnych pokazywac i dawac przykład innym. A co do poziomu, to koncert jubileuszowy 25-lecia w niczym nie odbiegał pod względem poziomu od wcześniejszych. I to jest dopiero sztuka, żeby przy zmieniającym się składzie utrzymac ciągle wysoki poziom!!! Nauczym się doceniac wreszcie to, co mamy w naszym prowincjonalnym mieście: cudze chwalicie, swego nie znacie!

 5. Gość pisze:

  Fajnie że coś robią tylko szkoda że niektórym talentu wokalnego brakuje i nie mówię tu o starszych z Poetici ale niestety o młodych. Jak Amator uważasz że Quatro man śpiewają fajnie to gratuluję słuchu chyba że jako kabaret występują to jak najbardziej. A o to chyba chodzi w śpiewaniu że jak już to robię i ludzie za to płacą to niech robię to dobrze. Takich zespołów jak Quatro można zrobić pełno ale wtedy muzyka zacznie schodzić na psy.

  • ktoś. pisze:

   Wiesz nie rozumiem twojej krytyki . Nigdy nie spróbowałeś zaśpiewać na scenie tzn.. ja tego nie widziałam piszesz jako Gość nikt nie wie kim jesteś ,na scenie jest jakaś trema chłopacy moim zdaniem są bardzo dobrzy w tym co robią .. A ludzie którzy uważają że młodzi bez talentu po prostu zazdroszczą . każdy może mieć swoje zdanie ale nie obrażajmy innych ..

 6. Amator pisze:

  Należy wziąc pod uwagę, że chłopaki z Quatromen dopiero raczkują, a kształcenie słuchu to u niektórych proces długotrwały. Trzeba dac im szanse, a nie od razu krytykowac i skreślac na wejściu.

 7. Gość pisze:

  Proces napewno długotrwały u niektórych wręcz niemożliwy.

 8. Amator pisze:

  Czy niemożliwy, to czas pokaże, nikt z nas nie jest Wyrocznią Delficką.

 9. BAZA pisze:

  A ja wam powiem, że śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej…

 10. Gość pisze:

  W domu tak ale nie wtedy kiedy ludzie za to płacą.

 11. Anonim pisze:

  A tak przy okazji płacenia. Jeżeli płacę za koncert to chcę go wysłuchać w komfortowych warunkach i skupić się na występie, a nie opędzać się od latającej przed oczami kamery. To co się działo na sali to jakaś kpina i delikatnie mówiąc brak szacunku dla widzów ze strony organizatora. Jeśli tak mają wyglądać koncerty w Pyrzycach to ja dziękuję.

  • ktoś. pisze:

   Zespoły nawet o tym nie wiedziały nikomu nie pasowała ta kamera. Poetica czy Quatromen cyz YS nie mieli o tym najmiejszego pojęcia dajcie zyć ..Jesteśmy tylko ludźmi nie nad wszystkim możemy zapanować .. Jak przyszły zespoły to kamera juz była.. rozumiem że przeszkadzała .. ale to nie jest wina zespołów tylko kamerzysty.. do niego z pretensjami !

   • Anonim pisze:

    nikt nie ma pretensji do zespołów za to chamstwo z kamerą i ogólnie bieganie tych ludzi po sali, no chyba, że zespoły były organizatorem.

 12. Zbulwersowany pisze:

  Ja uważam, że koncert był bardzo dobry! Nie podoba mi się, że każdy umie tylko krytykować. Wszyscy występujący młodzi ludzie wykazali się odwagą i na pewno dali z siebie wszystko, a to że komuś się nie podoba to niech zachowa to dla siebie, bo może to zranić uczucia innych! Poza tym Pyrzyce to małe misto i brakuje tu młodzieży, aby co koncert pokazywać „nowe twarze”!

 13. ZPY pisze:

  Gościu! Musisz być strasznie zarozumiałą i w dodatku zawistną osobą… Zorganizuj sam(a) jakiś koncert, przygotuj się, wystąp i wtedy ja się wypowiem. A co do oceniania czyjegoś słuchu, czy masz jakieś kwalifikacje do tego? Chociażby 1 klasę szkoły muzycznej? Jak Ci się nie podoba, to nie słuchaj, nie oglądaj, włącz sobie MP3 i delektuj się czystością dźwięku w samotności.
  Do uczestników koncertu:
  Było BARDZO dobrze! Gratulacje! Tak trzymajcie i nie przejmujcie się głupimi komentarzami 🙂

 14. Gość pisze:

  Na temat mojego słuchu muzycznego wypowiadać się nie będę. Ale przynajmniej słyszę kto śpiewa czysto a kto nie. Nie wiem dlaczego są lansowani w Pyrzycach chłopaki z Quatromen jeżeli śpiewać nie potrafią i każda osoba która chociaż troszkę ma słuch muzyczny pewnie to słyszy. Nie po to zapłaciłam za koncert żeby słyszeć fałszujace osoby. Jak płacę to też wymagam od wykonawców profesjonalizmu w tym co robią a nie jakąś miernote.

  • ktoś. pisze:

   Ludzie macie pretensje oni nie są maszynami nie zawsze wychodzi idealnie .. A co do słuchu muzycznego to ZPY ma całkowitą racje 1 klasa muzycznej nie da ci prawa do oceniania innych . Jestem pewna że słuch masz „bardzo dobry” ale myśle że pani która ich prowadzi wie czy słyszą czy brak im tego słuchu muzycznego.

 15. Amator pisze:

  Szanowny Gościu, zaprezentuj najpierw coś sam publicznie, a potem inni z satysfakcją ocenią, czy to profesjonalizm czy miernota. I wtedy zobaczymy, jaki będzie efekt. Na forum internetowym, gdzie jesteś anonimowy, najłatwiej jest wypisywac takie teksty. Ciekawe, czy miał(a)byś odwagę osobiście to powiedziec chłopakom z Quatromen albo ich instruktorowi? Bardzo w to wątpię…

 16. Anonim pisze:

  Jak tak czytam te wasze komentarze to aż się we mnie gotuje.Prosze sobie wyobrazić ile czasu , poświęcenia pewnie nieprzespanych nocy kosztowało organizatorów koncertu nie wierzę , aby Pani Łucja pracowała z osobami , które nie potrafią śpiewać ja nie potrafię , dlatego tego nie robię , uszanujcie czyjąś ciężką pracę ONI zrobili to dla nas , ja na koncercie byłam bardzo było mi miło nie przeszkadzała mi latająca kamera i koncertu słuchałam z czystą przyjemnością .Duży szacunek dla wszystkich występujących byliście i jesteście fantastyczni i ci najmłodsi i ci trochę starsi ,pozdrawiam . to jednak prawda że polacy tylko narzekają i są marudami.

 17. Gość pisze:

  Ja nie muszę nic publicznie pokazywać bo tego robić nie potrafię. Ale jeszcze raz powtarzam jak za coś placę to chcę wysłuchać profesjonalnego wykonania utworów. Jeżeli uważają się za artystów a tak bo występują na scenie to niech robią to profesjonalnie. Niestety Quatromen był najslabszym ogniwem tego koncertu. Nie piszę o innych wykonawcach bo czy o Poetice bo było extra. No ale chłopaki poprostu dali ciała jak zawsze.

  • ktoś. pisze:

   Aż mi sie nie chce już komentować … po prostu ludzie robicie to lepiej niż oni jesteście odwazni potraficie spiewać i bawić sie na scenie .. to to pokaż a nie komentujesz kogoś kto moim zdaniem naprawde daje czadu i mi sie podoba..

 18. Zbulwersowany pisze:

  „Gościu”, skoro nie chcesz przepłacać za takie koncerty to po prostu nie chodź na nie więcej. Obrażając Quatromen obrażasz również tych, którym się podobało. Chłopaki mają duży potencjał i szybko się uczą. Poza tym od kogoś kto krytykuje oczekuje się, że potrafi zrobić to lepiej, a ty jak widzę nie należysz to takich!

 19. Gość pisze:

  Ja ich nie obrażam tylko wyrażam opinię o ich śpiewie poprostu fałszują. Nie wiem tylko w jaki sposób obrażam słuchających. Jeżeli coś mi się nie podoba to mam prawo o tym mówić. Niech chłopaki sobie śpiewają ale nie wtedy kiedy są bilety płatne. Jak szłam na koncert to z myślą o posłuchaniu Poetici nie ich bo nie potrafią śpiewać. Ja zresztą też nie ale słuch mam dobry i jeszcze potrafię rozróżnić kto śpiewa czysto a kto nie.

  • ktoś. pisze:

   Jak słuch masz dobry to powinnas chyba dobrze spiewać .. I takie pytanie czy ty za kazdym razem trafiasz w dzwięk czy przed widownią nie stresowałabyś się ? hmm ..

 20. ktoś. pisze:

  Po przeczytaniu niekturych komentarzy zrobiło mi się smutno i żal że ludzie nie doceniają starań innych, wymagaja od kogoś więcej niż od samych siebie .

 21. Gość pisze:

  Ktoś. Pani prowadząca ten zespół nieraz jest w sytuacjach że ma problemy ze słuchem i o tym każdy wie.

  • ktoś. pisze:

   Nie znasz tej pani .. a jest świetną osobą a słuch to ma lepszy niż ty i do tego ma wielką wiedze i jej zespoły ją kochają jak drugą matke ..

 22. Ja pisze:

  No widzisz „gość” i wyłazi u ciebie jakaś osobista uraza czy zawiść, wiec wszystko jest teraz be i łe. Daj sobie na luz.

 23. Gość pisze:

  Daje sobie na luz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.