Olech: CBA w Szczecinie prowadzi sprawę modernizacji PDK

        Podczas konferencji prasowej w dniu 28 marca burmistrz Pyrzyc Marek Olech poinformował, że dzień wcześniej Gmina Pyrzyce zwróciła Urzędowi Marszałkowskiemu 1.348.386,88 złotych zakwestionowanych wydatków na modernizacje Pyrzyckiego Domu Kultury.

        Ostateczna kwota jest mniejsza od wcześniej wymienianych dzięki pozytywnemu rozliczeniu ostatniej transzy.

       Burmistrz w odczytanym oświadczeniu podkreślił, że przyczyną zwrotu niesłusznie pobranych środków były nieprawidłowości, które powstały wyłącznie na etapie przygotowania i realizacji inwestycji polegające na niestosowaniu ustawy Prawo Zamówień Publicznych, a nie na etapie rozliczenia. Odpowiedzialnością za zaistniałą sytuacją Marek Olech obarczył swojego poprzednika Kazimierza Lipińskiego.



ZOBACZ WSZYSTKO
reklama


       Pieniądze na zapłacenie „kary”, jak to ujmuje Olech, zostały zebrane w trybie pilnym, aby nie zwiększać należności o kolejne odsetki, i pochodzą z budżetu gminy, bieżących wydatków i z kwot przeznaczonych na niektóre zaplanowane inwestycje.

        Zagrożona jest budowa boiska „Orlik” przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Pyrzycach, świetlicy w Giżynie i remont dróg w miejscowościach Krzemlin, Nowielin i Żabów, choć nie są to inwestycje skreślone. Burmistrz zadeklarował, że dołoży wszelkich starań aby zostały one mimo wszystko zrealizowane. Nie są natomiast zagrożone pensje pracowników urzędu miejskiego i gminnych jednostek organizacyjnych.

       Marek Olech poinformował również, że odnośnie tej sytuacji sprawę prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne w Szczecinie.

 Artur Kuca



reklama

treść oświadczenia

Pyrzyce, dnia 23marca 2012r

OŚWIADCZENIE

W dniach od 24 do 28 października 2011 roku pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie przeprowadzili kontrolę inwestycji dotyczącej „Modernizacji Pyrzyckiego Domu Kultury”. W wyniku tej kontroli stwierdzono nieprawidłowości, które powstały wyłącznie na etapie przygotowania i realizacji tej inwestycji, a nie na etapie jej rozliczenia.
Inwestor – Gmina Pyrzyce, naruszył następujące przepisy prawa:
Beneficjent w części dotyczącej robót dodatkowych, zamiennych oraz pełnienia nadzoru inwestorskiego nie stosował ustawy Prawo Zamówień Publicznych pomimo, że był zobowiązany do jej stosowania.
Konsekwencją tych nieprawidłowych działań jest zwrot niesłusznie pobranych środków na realizację w/w projektu w kwocie1.348.386,88 PLN w tym 218.912,00 PLN naliczonych odsetek. Odpowiedzialność za zaistniałą sytuację ponosi bezpośrednio organ sprawujący władzę – ówczesny burmistrz Kazimierz Lipiński.
Gmina Pyrzyce znalazła się w sytuacji, kiedy to za naruszenie elementarnych zasad wydatkowania publicznych środków, wszyscy ponosimy konsekwencje i musimy znaleźć najlepsze rozwiązanie w tej bardzo trudnej sytuacji. Aby pozyskać środki na zapłacenie kary, zmuszony jestem podjąć decyzję o sprzedaży mienia gminnego. Jest to w chwili obecnej jedyna słuszna droga prowadząca do rozwiązania tego poważnego problemu, który należy pilnie rozwiązać.
Deklaruję, iż dołożę wszelkich starań, aby ta niespodziewanie zaistniała sytuacja, miała jak najmniejszy wpływ na finanse gminy. Jednocześnie informuję, że nie w pełni będą mogły być realizowane wcześniej zaplanowane i przedstawione Państwu inwestycje na terenie naszej gminy, za co przepraszam.
Jestem jednak przekonany, że wspólnie z radnymi Rady Miejskiej wykażemy dużą odpowiedzialność i determinację prowadzącą do rozwiązania tego problemu dla dobra wszystkich Mieszkańców Naszej Gminy.

Z wyrazami szacunku

Burmistrz Pyrzyc

Jerzy Marek Olech

.

 

19 odpowiedzi na Olech: CBA w Szczecinie prowadzi sprawę modernizacji PDK

  1. Nikoś pisze:

    A dlaczego CBA – nasuwa się oczywiste pytanie. chociaż nie miałbym nic przeciwko wzięciu za d… imprezowicza

  2. Anonim pisze:

    Nie udało się krzykaczom odwrócić kota ogonem i zgonić winę na rozliczenie i obecnego burmistrza. Gdzie się teraz pochowali ci obrońcy KL?

  3. krzysztof kononowicz pisze:

    jesteśmy jesteśmy i patrzymy na ciebie !!!!
    CBA?? hmm Panie Burmistrzu nie czyń drugiemu co tobie nie miłe!!!
    pochwalcie się osiągnięciami waszego Burmistrza………

  4. Anonim pisze:

    A do CBA składa się zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa jak do prokuratury czy CBA samo namierza sprawy?

  5. Anonim pisze:

    nic z tego nie będzie, a cba to wydaje mi się że ma działać jako straszak?

  6. waldi pisze:

    może warto tak iść za ciosem i do tego CBA zgłosić kampanie wyborczą tołoczki ,grzesiaka,sprawę pani dr….. jak są tak sprawni niech wytępią szkodników z naszej społeczności za jednym zamachem,aleeeeeeeeeeeee chyba tak nie jest?

  7. Anonim pisze:

    Ale pensje pracowników Urzędu Miejskiego nie są zagrożone…

  8. mieszkaniec pisze:

    Dobrze, że zapłata wypadła teraz kiedy jest jeszcze jakaś kasa w gminie i można było tą kwotę szybko uzbierać. Wyobraźcie sobie co by było w listopadzie lub grudniu. Nic nie dałoby się zrobić, tylko usiąść i płakać. Powstała wyrwa w kasie gminy ale jest czas żeby burmistrz teraz się wykazał. Niech po tej tragedii załata dziurę i zamknie rok bez szwanku dla miasta. Ma doskonałą okazję zamknąć usta powiatowym pieniaczom z rady miejskiej, zobaczymy czy ją wykorzysta.

  9. obiektywny...raczej pisze:

    Pan J.M.Olech nie jest moim Burmistrzem,bo nie głosowałem na niego i jakoś Go nie trawię,jednak kwestia „sprawy PDK-u” nie jest do końca „EPIZODEM”, za który ma teraz odpowiadać (jako włodarz Gminy). Moim zdaniem odpowiedzialność za powstały stan rzeczy ponosi przede wszystkim poprzednia „władza Gminy Pyrzyce” oraz pracownicy UM,którzy realizowali to zadanie. Teraz nie ma co „płakać nad rozlanym mlekiem”, tylko racjonalnie rozwiązać PROBLEM. Życzę tego zwłaszcza Państwu Radnym,którym brakuje czasami samooceny i samokrytyki (poza pewnymi wyjątkami). Alleluja.

  10. ArT pisze:

    Czy orientuje się ktoś które nieruchomości dał pod zastaw kredytu Wasz burmistrz ?

    • ArT pisze:

      Bo z tego co słyszałem w TV to pieniądze na spłacenie kary nie pochodziły z budżetu tylko z pożyczki jaką zaciągnęło miasto.

  11. Pyrzyczanka pisze:

    Widzę, że tylko jedna osoba zauważyła, że pensje pracowników UM nie są zagrożone…A posłać nierobów do Backera to się nauczą jak się trzeba narobić za najniższą krajową! Za zaoszczędzone pieniądze można coś zrobić – świetlicę albo drogi bo na tych wiochach też mieszkają ludzie!!!

  12. lolo pisze:

    Słusznie zauważył pan Łuszczyk jak będzie pan burmistrz wszystko rozgłasniał w TV kierował sprawy do prokuratora CBA to żaden inwestor tu nie przyjdzie bo się będzie bał że i jego to spotka.

    • Anonim pisze:

      I słusznie jak inwestor ma czyste intencje to niczego się nie boi.
      Takich wizji jak poprzednio ” inwestorzy z Kataru” – w sprawie centrum wodnego „PYRZYCE ZDRÓJ” podobno byli i się zmyli tylko nikt ich nie widział pomimo zapowiadanych spotkań z radnymi.

  13. Anonim pisze:

    Co ty pleciesz, pan Łuszczyk sam powiadomił prokuraturę o tej sprawie. Mówił o tym.

  14. Anonim pisze:

    Nie tylko pensje urzędników nie są zagrożone ale też pracowników oświaty – przedszkoli – szkół, nauczycieli oraz pracowników obsługi.
    Pyrzyczanka uważasz, że burmistrz by zapłacić za błędy pana Lipińskiego powinien wstrzymać pensje pracownikom , którzy wykonali swoja pracę?

  15. Mirus pisze:

    Wójtowie, burmistrzowie, lokalni urzędnicy – to ich agenci CBA zatrzymywali najczęściej. Blisko 1/3 spraw operacyjnych Biura w ubiegłym roku dotyczyła administracji samorządowej – informuje „Rzeczpospolita”, która dotarła do raportu CBA za 2011 r. – Tam najczęściej tworzą się lokalne sitwy i układy, a korupcja jest najbardziej dotkliwa dla ludzi – mówi szef CBA Paweł Wojtunik.

    Jak wyjaśnia Wojtunik, to w samorządach zagrożenie korupcją jest największe, bo przez nie przechodzi większość środków publicznych i odbywa się wiele inwestycji.

    Uwagę Biura przykuwały też sprawy sektora gospodarczego. Chodzi m.in. o zamówienia publiczne, zarządzanie majątkiem, wydawanie zezwoleń. – Nasze kontrole decyzji gospodarczych ujawniły szkody w mieniu Skarbu Państwa lub samorządów w wysokości ok. 200 mln zł – wylicza szef CBA.

    Psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński ocenia, że CBA uważniej bada przepływy finansowe na szczeblu regionalnym. – Ale sądzę, że korupcja w samorządach wzrosła. W Polsce regionalnej kwitnie nepotyzm. Wójtowie wygrywają wybory, bo ktoś ich aktywnie popierał i potem się odwdzięczają – mówi.

    onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.