Jedność w różnorodności
Od lat ostatnie dni maja były świętem kultury ludowej. W tym roku niemal wszystko będzie inne, termin, miejsce, zaproszeni artyści. Jedno co pozostało nie zmienione to nazwa – Pyrzyckie Spotkania z Folklorem.
Będzie to już 33.festiwal kultury ludowej. Tegoroczne Pyrzyckie Spotkania z Folklorem odbędą się w dniach 29 czerwca – 1 lipca 2012 r. Wierni sympatycy Spotkań od lat wiedzieli że ostatni weekend maja to święto folkloru. Tym razem czekać będą jeszcze cały miesiąc. To pierwsza zmiana, druga to miejsce. W ubiegłych latach to centrum miasta tętniło muzyką, tańcem i klimatem wielkiego jarmarku. Obecnie cały ten zgiełk i atmosferę ludycznego spotkania organizatorzy chcą zaszczepić w parku im. Mariana Matysiaka, dawniej w parku zwanym „przy panienkach” na ul. Lipiańskiej. To kolejny nowy pomysł. Program również będzie inny, niejednorodny, podkreślający hasło przewodnie festiwalu – JEDNOŚĆ w RÓŻNORODNOŚCI.
Początek
Oficjalne rozpoczęcie festiwalu ma nastąpić w piątek 29 czerwca ale koncerty w ramach imprezy zaczną się już 21 czerwca w czwartek o godz. 12:00 w sali widowiskowo-kinowej Pyrzyckiego Domu Kultury. Wtedy to dla dzieciom i młodzieży przedstawi swój program Regionalny Zespół Śpiewaczy KRESOWIANKA. Również w czwartek ale 28 czerwca o godz. 18:00 w kościele pw. Wnb. NMP rozpocznie się Koncert Muzyki i Pieśni Narodowej i Religijnej. Jedyny taki koncert w Polsce odbywający się podczas festiwali folklorystycznych. Kolejny dzień to piątek i oficjalne otwarcie 33. Pyrzyckich Spotkań z Folklorem. O godzinie 18:00 rozpocznie się ceremonia przekazania klucza do bram miasta i od tej chwili Pyrzycami zacznie władać muzyka ludowa. Tradycyjnie już koncert inauguracyjny zacznie Zespół Pieśni i Tańca PYRZYCE. Pokaże on swoje najciekawsze układy. Skoro w tym samym czasie trwać będą rozgrywki finałowe EURO 2012, i u nas na scenie nie może zabraknąć akcentu współorganizatora tych mistrzostw. Na pyrzyckiej scenie zaśpiewa i zatańczy Regionalny Zespół Pieśni i Tańca KOLOS z Ukrainy a po nim kolejna różnorodność. PYRZYCKA ESTRADA to luźnie powiązany skład instrumentalistów grający muzykę rockową, dancingową i szeroko pojętą muzykę rozrywkową. To oni pod koniec dnia postarają się zabawić zgromadzoną publiczność. Piątek zakończy się DYSKOTEKĄ . Tajemniczy DJ zaserwuje muzykę typową do poskakania.
Dzień Romów
Kto nie lubi cygańskich ballad i opowieści o wolności, miłości. Kto jeszcze pamięta płynące polnymi drogami tabory. To wszystko, ten klimat, muzykę tradycję bardziej będzie można poznać w sobotę 30 czerwca od godz. 17:00. Na plac festiwalowy w parku im. Mariana Matysiaka zajedzie gościnie TABOR CYGAŃSKI z dwoma autentycznymi wozami . Romowie rozbiją swoje namioty i duże ręcznie malowane chusty cygańskie stanowiące tło scenografii taboru. Dwie cyganki zupełnie bezpłatnie będą wróżyły z kart lub z ręki wszystkim zainteresowanym. Publiczność pozna stroje taborowe i estradowe, nauczy się tańca lub spróbuje pieczenia placków cygańskich na ognisku. Istnieje też możliwość ugotowania specjalnego gulaszu w kociołku. Pod koniec dnia w pełnym barwnych strojów spektaklu wystąpi Cygański Teatr TERNO z Gorzowa.
Dzień ostatni z pierogami
Niedziela 1 lipca to ostatni dzień festiwalu. Na scenie głównie zespoły skupione w Pyrzyckim Domu Kultury ,między innymi PYRZYCZANKA, JAWOREK czy Pyrzycka Kapela Ludowa . Gościnnie zobaczymy ZPiT SZCZECINIANIE. Natomiast na placu od godz. 14:00 rozpocznie się Festiwal Pierogów i Chleba. Stowarzyszenia, koła gospodyń i uczestnicy indywidualni konkursu walczyć będą o laur zwycięstwa w kategorii chleb i pierogi. Podczas konkursu będzie można zakupić domowych wyrobów pierożki, bochenki czy ciasta. 33. Pyrzyckie Spotkania z Folklorem zakończą się w niedzielę 1 lipca po godz. 20:00, tuż przed meczem finałowym EURO 2012.
From.
Dzień Romów,ale porażka.
Super zbliża się Folklor jak zwykle będzie głośno,wesoło i dyskotekowo!!:)
Cudownie zwłaszcza dla mieszkańców osiedla przy gminie,nareszcie będziemy mogli spokojnie spać. Podziękowania dla ludzi,którzy podjęli taką decyzję.
Ocena 32 Pyrzyckich Spotkan z Folklorem przez znawcow tradycji kulturowych byla nastepujaca : jestesmy swiadkami jak umieraja Pyrzyckie Spotkania z Folklorem , a jak bedzie w tym roku ?
w tym roku umrą
To chyba już jeden z ostatnich folklorów,sam umrze naturalnie.
A ma umrzec ?
Kiedyś przeniesiono folklor koło obecnego gimnazjum. Niby też „w centru”, ale była kompletna klapa, ludzie nie przyszli. Obawiam się czy tym razem nie będzie podobnie. Po za tym folklor „w polu” to nie ta sama atmosfera co „w murach”. A parada wokół czołgu? Oczywiście o ile będzie parada.
Jedmosc tak , ale taka roznorodnosc to nie spotkania z folklorem
jw – JEDNOSC
ja jednak jestem za organizacją folkloru przy placu ratuszowym. wszyscy się już do tego przyzwyczaili i to ścisłe centrum, gdzie większość mieszkańców ma bliżej niż na Mickiewicza (okoliczni mieszkańcy z Kilinskiego jakoś to przetrzymają). też uważam że z parkiem będzie tak jak z boiskiem przy gimnazjum – nie będzie tylu ludzi co przy urzędzie i zniknie specyficzny folklorystyczny klimat …
jestem tego samego zdania
E tam. z tym placem Ratuszowym. Nie mieszkacie przy nim, porozmawiajcie z ludźmi którzy tam mieszkają. Park przy „Panienkach” będzie barometrem oglądalności i popularności folkloru. A może jest tak że cały ten folklor mamy w …. a chodzi tylko o jakakolwiek imprezę plenerową. Ja gdybym kochał folklor, poszedłbym na koncert nawet na Warszawską.
tak się składa że mieszkam w pobliżu ratusza. poza tym folklor już wgryzł się w pyrzycki klimat na tyle, że zmiana lokalizacji jest niemile widziana. odległość też nie jest bez znaczenia. na koniec jeszcze dodam, że nikt nie wziął pod uwagę, że trawa w parku będzie stratowana. zielonych miejsc w Pyrzycach ubywa, więc przynajmniej szanujmy te które mamy
A drzewka sadzone za czasow poprzedniego burmistrza beda powaznie zagrozone , przyjely sie nabieraja ksztaltow i teraz moga byc zniszczone , co ten ratusz wyprawia
Aqua – w latach 1998-200, plac za liceum miał być przeznaczony na wielki park rozrywki i miejsce wypoczynkowe dla dorosłych i dzieci. Tam tez miała powstać scena – amfiteatr dla celów występów zespołów i właśnie folkloru. Może ktoś wyciągnie plany z tamtych lat i przystąpi do działania, a nie tylko płacimy za niezrealizowane wizje. ?????????????
co za różnica gdzie ta scena będzie stała skoro na niej i tak nic ciekawego nie będzie się działo?
Bedzie zespol z Ukrainy ?
Lokalny – pewno tak. Chociaż w ubiegłym roku Letninianki, o ile pamiętam miały żal, bo burmistrz pominął je na folklorze…Ale teraz już sztama z radną Cząstką, to może i będą.
No w tym roku to już totalna porażka, z tego co widzę to żadne media nie będą transmitowały tego wydarzenia na zywo… Na stronie TV Aura nic nie ma o tym czy będzie transmisja, ani na Pyrzyce.tv nie ma… biednie w tym roku, biednie, w zeszłym jeszcze coś te chłopaki z Pyrzyce.tv robiły i to ZA DARMO, bo kablówka pieniędzy nie dostała, a teraz… Pewnie Pyrzyce.tv nadawało by folklor, ale jakby nie był tam gdzie jest, w polu… internetu nie ma.. a oni kasy pewnie nie mają na to więc obejdziemy się smakiem… Mam nadzieję, że chociaż jakieś relacje będą.
Nie nazywaj tej imprezki folklorem . A byl kiedykolwiek folklor transmitowany na caly swiat przez internet ?
Był, dwa lata temu była transmisja realizowana przez TVK Aura do internetu, ale na ich własnej stronie, a w zeszłym roku Pyrzyce.tv także transmitowała całość, w dość słabej jakości ze względu na internet w urzędzie… I zeszłoroczny folklor w internecie obejrzało około 6tyś osób.
To byl rok 2010 , po raz pierwszy i jedyny informacja szla w swiat przez internet i ogladalo tysiace ludzi
Witam!
Spieszę z odpowiedzią co to tegorocznych spotkań. Pyrzyce.tv w tym roku transmisji nie planuje. Między innymi właśnie z (już wspomnianych) względów technicznych, a pieniędzy niestety nie ma. Będziemy jedynie publikować relacje z każdego dnia w programie „Studio Pyrzyce”. Będą się na nie składać fragmenty występów i wywiady. W ubiegłym roku rzeczywiście transmitowaliśmy zarówno piątek, sobotę i niedzielę. Faktycznie był to sukces, mimo słabej promocji.
Poza tym pod koniec tygodnia pojawi się nowe wydanie Panoramy. Dodatkowo w pierwszej połowie lipca planujemy emisję nowego programu studyjnego.
No i oczywiście czekamy na sugestie i uwagi dot. programów. Może są jakieś tematy, które wg Państwa warto poruszyć?
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Remik Kubicki: a jak bylo w roku 2010 ?
już nie wyborco Olecha w 2010 roku również była transmisja, ale nie realizowana przez Pyrzyce.tv, gdyż jeszcze nie istniała (przypominam, że zaczynaliśmy dopiero w listopadzie 2010)
Wdzialem namiot przed ratuszem i grupe osob dyskutujacych , bylo kilka wejsc , slyszalem ze odbierali rozmowe mieszkancy m.in. Kanady , Australi , Rosji , Serbi – w ktorym roku to bylo ?
Transmisja z namiotem była w 2010 i rzeczywiście, tak jak ta z 2011 także była oglądana w innych krajach.
Rzetelnosci Remiku , rzetelnosci , jak mozesz porownywac rok 2011 do 2010 tj ze bylo tak samo czy tez podobnie , KONCZE TEMAT
Rzetelność jest, 32, jak i 31 spotkania z folklorem były transmitowane w internecie. I w obu przypadkach ich widownia osiągnęła wynik około 6 tys. wyświetleń. 31. PSzF realizowane były przez TVK Aura, a 32. przez zespół Pyrzyce.tv
Oczywiście, że nie było podobnie. Na transmisje w 2010 imprezowicz wydał kilkanaście tysięcy złotych aby się polansować, a w 2011 roku kiedy robiła relacje Pyrzyce.tv nie kosztowała ona podatnika ani złotówki!
Tak, dokładnie jest tak jak mówisz. Tylko, że wtedy TVK Aura wręcz żądała opłaty za transmisję, a Pyrzyce.tv nigdy o pomoc finansową nie występowała, mimo zerowego przychodu z transmisji.
Anonim : KLAMSTWO !!! i tyle
Sugerował bym odpowiadanie na dany wpis, gdyż nie wiemy do którego „Anonima” jest kierowany twój wpis.
Czy to prawda, że w tym roku wstęp na folklor jest płatny?