Ta moja biało czerwona
Teraz każdy decyduje kiedy chce wywieszać flagę. Od 2004 roku zgodnie z ustawą, barwy nasze możemy eksponować bez specjalnej okazji. Pamiętajmy jednak, że flaga mówi też coś o nas samych. Artykułuje nasz patriotyzm, pamięć o ważnych dla nas wydarzeniach, potwierdza przywiązanie do kraju, do miejscowości. I mówi coś jeszcze – nie wstydzę się moich barw.
Przed nami trzy dni majowych świąt. Nie zapominajmy o naszych barwach i wywieśmy flagi narodowe. Kto wie, może zacznie się od pierwszej samotnie wywieszonej na całym bloku. Potem nagle sąsiedzi też wpadają na taki pomysł i od razu te narodowe święta zaczną wyglądać inaczej. Zbliżą nas i stworzą poczucie jedności. Jeżeli uważamy się za patriotów to okażmy szacunek wobec tradycji i kultury, bo patriotyzm to między innymi miłość do wolności, do ojczyzny, do domu rodzinnego do własnego języka, a wyrażamy go przez symbole. Tym najważniejszym jest flaga narodowa. 2 maja jest świętem obchodzonym od 2004 r., nazwanym Dniem Flagi Narodowej. To dobry moment, by zastanowić się dlaczego wywieszamy nasze barwy. Warto też odpowiedzieć na kilka pytań.
ZOBACZ WSZYSTKO
Co oznaczają barwy na fladze państwowej?
Biel i czerwień to barwy pochodzące od herbu państwa. Górny pas biały – wywodzi się od białego orła i białej litewskiej Pogoni a dolny czerwony – od pola tarczy herbowej. Biel w połączeniu z czerwienią jako symbole zaistniały 3 maja 1792 r. Polki patriotki dla uczczenia pierwszej rocznicy Konstytucji 3 maja przewiesiły białe szarfy przez czerwone suknie. W heraldyce biel jest symbolem czystości, lojalności, pokory i szlachetności. Czerwień oznacza miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie. Takie znaczenie mają kolory polskiej flagi.
Kiedy można wywieszać flagę?
Najprościej możemy powiedzieć, że kiedy mamy na to ochotę, nawet codziennie. Od 2004 r. obowiązuje ustawa, zgodnie z którą flagę państwową można powiesić upamiętniając ważne daty związane z historią Polski. Można też przy pomocy flagi uczcić swoją rocznicę ślubu, narodziny dziecka czy uroczystość religijną. Wolno nam też bez specjalnej okazji wywiesić flagę na prywatnej posesji, na balkonie czy działce, pod warunkiem, że otoczy się ją czcią i szacunkiem.
Kiedy flagę trzeba zdjąć?
W razie żałoby narodowej flaga powinna być opuszczana do połowy masztu, czasem dodatkowo na fladze zawiesza się kir czyli czarną wstęgę. Zupełnie należy zdjąć flagę wyblakłą, postrzępioną lub zabrudzoną. Zły stan flagi jest obrazą symbolu państwowego.
Co uchybia godności flagi?
Podczas wciągania czy zdejmowania z masztu flaga nie może dotknąć jego podstawy. Kiedy eksponuje się ją w pomieszczeniu, flaga nie może, nawet w jednym punkcie, dotykać podłogi. Podczas wciągania flagi na maszt i jej opuszczania należy zamilknąć i stanąć na baczność. To samo dotyczy sytuacji, kiedy flaga jest wnoszona do sali lub wprowadzana podczas apelu na wolnym powietrzu. Mężczyźni i chłopcy powinni wówczas zdjąć nakrycia głowy. Takiego zachowania nie musi poprzedzać żadna komenda. Plucie na flagę, deptanie jej i palenie to nie uchybienie, to bezczeszczenie.
Ile mamy flag ?
Jeśli chodzi o państwowe to dwie. Pierwsza jest biało-czerwona. Druga w białym polu ma godło państwa – Orła Białego w złotej koronie. Pierwsza przeznaczona jest do użytku w granicach Polski, druga służy eksponowaniu jej poza granicami przy placówkach dyplomatycznych, na przejściach granicznych i na lotniskach międzynarodowych. Na morzu funkcjonuje bandera handlowa. Warto wiedzieć, że żegluga śródlądowa posługuje się banderą bez orła, a morska z orłem. Polska bandera wojenna ma trójkątne wycięcie po prawej stronie. Są też flagi kibicowskie z napisem miejscowości lub z nazwiskiem ulubionego sportowca. Która jest najważniejsza? Moim zdaniem ta moja biało-czerwona którą niebawem wywieszę i mam nadzieję, że nie będę jedyny na moim osiedlu.
From.
Dodaj komentarz