PYRZYCKIE GIMNAZJUM PUBLICZNE PROMUJE ZIELONĄ ENERGIĘ
15 listopada 2016 r. w Szczecinie odbył się finał projektu , od 9.00 w Centrum Dydaktyczno – Badawczym Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego Wydziału Nauk o Ziemi przy ulicy Mickiewicza 16A przybyło 18 zespołów – reprezentantów Szkół Gimnazjalnych z terenu województwa – w tym Publiczne Gimnazjum w Pyrzycach ( jedyne gimnazjum z powiatu pyrzyckiego w gronie finalistów).
We wtorkowym finale brały udział czteroosobowe reprezentacje każdej ze szkół, Publiczne Gimnazjum w Pyrzycach reprezentowały Klaudia Pęciak, Alicja Wyporska, Martyna Kin, Martyna Prajzendanc i Weronika Kutasiewicz a opiekunem był Antoni Zienkiewicz. Areną zmagań był gmach Centrum Dydaktyczno – Badawczego Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego (ul. Mickiewicza 16A), gdzie finaliści zmierzyli się w kilkunastu konkurencjach obejmujących wiedzę zdobytą podczas projektu.
Finał odbył się w formie gry miejskiej, na 6 przestrzeniach, a w każdej z nich było po 3 stacje. Uczniowie mieli za zadanie… pomoc jednemu z naukowców próbujących zatrzymać proces ocieplania klimatu i uratowania naszej planety. Pracuje on nad prototypowym urządzeniem FOTOBIOGENERATOREM, do budowy którego niezbędnych jest kilka składników. Właśnie w ich zdobyciu pomagali uczniowie – finaliści projektu! Uczestnicy nie mieli jednak prostego zadania, ponieważ musieli dostać się do konkretnych państw na całym świecie (zgodnie ze wskazówkami w paszporcie). Tam czekały na nich zadania do wykonania związane ze sprawnością fizyczną, zdrowym odżywianiem się, umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy, a nawet kreatywnością. Misja FOTOBIOGENERATOR przeplatana była szkoleniami, wskazówkami, uczestnicy mieli okazję zdobyć cenną wiedzę przydatną również po jej zakończeniu. Gdy uczestnicy byli zaangażowaniu w rozwiązywaniu zadań przygotowanych przez studentów rekreacji Wydziału Nauk o Ziemi ich opiekunowi uczestniczyli również w szkoleniu – kursie BLS/AED podstawowych zabiegów resuscytacyjnych zgodnie z „Wytycznymi 2015 Resuscytacji Krążeniowo – Oddechowej.
Finał konkursu wojewódzkiego „Zachodniopomorska Sieć Szkół Promujących Zdrowie – Zielona Energia”, była doskonałą okazją do przetestowania ratowniczego Centrum Symulacyjnego Rescue LAB, mieszącego się w budynku Uniwersytetu Szczecińskiego, a także stworzonego w ramach projektu, serwisu szkoleniowego usprawniającego prowadzenie szkoleń i egzaminów z resuscytacji krążeniowo-oddechowej i defibrylacji. W Rescue Lab młodzież (a w przyszłości ratownicy WOPR) będzie miała okazję wykazać się umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy zdobytymi do tej pory, na nowoczesnych fantomach ćwiczeniowych.
Uczestnicy na zakończeniu rywalizacji otrzymali dyplomy i pamiątkowe nagrody indywidualne.
Realizatorem projektu jest Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego, a całą akcję wspierają: Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, których przedstawiciele pojawią się na Finale. Zapraszamy
[dst]
Dobra
Na szczęście gimnazja to gatunek na wymarciu 🙂