Już dziś startują Spotkania
W parku im. Mariana Matysiaka w Pyrzycach o godz. 18:00 rozpoczynają się 33 Pyrzyckie Spotkania z Folklorem. Po symbolicznym przekazaniu klucza do bram miasta, przez trzy dni królować będzie muzyka i kultura ludowa.
Dzisiaj jest oficjalne rozpoczęcie Pyrzyckich Spotkań z Folklorem. Mimo to inauguracja festiwalu nastąpiła wczoraj w kościele pw Wnb NMP. Tam miał miejsce Koncert Muzyki Narodowej i Religijnej. To był czwartek a dzisiaj zobaczymy i usłyszymy kolejnych zaproszonych gości. Dzisiaj na pyrzyckiej scenie zobaczymy:
ZESPÓŁ PIESNI I TAŃCA „PYRZYCE” Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce skupia w swojej działalności doświadczenia zespołów ludowych działających w Pyrzycach od ponad 30 lat – powstał bowiem w wyniku połączenia zespołów: działającego od 1967r. Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Pyrzyckiej oraz pracującego od 1981r. Zespołu Pieśni i Tańca Małe Pyrzyce. Członkowie zespołu, to już kolejne pokolenie młodych Pyrzyczan, wychowane w poszanowaniu polskiej kultury ludowej. Przez wszystkie lata istnienia młodzi ludzie swoim repertuarem popularyzują piękno tradycyjnej kultury polskiej, ludową muzykę i taniec oraz promują region poza jego granicami. Zespoły, których tradycje są kontynuowane koncertowały wielokrotnie niemal we wszystkich krajach Europy (Niemczech, Francji, Danii, Holandii, Włoszech, Szwecji, na Węgrzech, Łotwie, Litwie, Czechach, Ukrainie – niegdyś w ZSRR, byłej Jugosławii,), a nawet w Turcji czy Korei.
ZOBACZ WSZYSTKOreklama
Na program Zespołu Pieśni i Tańca Pyrzyce składają się:
– tańce narodowe – polonez, mazur, krakowiak, oberek, kujawiak
– wiązanki tańców z regionów – lubelskiego, rzeszowskiego, kaszubskiego, łowickiego
– tańce górali ze Spisza
– polka pyrzycka
– tańce innych narodów – mołdawski i rosyjski
– utwory ludowe z różnych regionów Polski
Jako jedyny zespół w Polsce prezentuje dawne tańce pomorskie z regionu Pyrzyc i Szczecina, zapisane w końcu XIX i pocz. XX wieku.
KAPELA LUDOWA „PYRZYCZANIE” Kapela ludowa powstała 27 września 2003 roku. Wykonuje tradycyjna muzykę ludową regionów: rzeszowskiego, kaszubskiego, oraz nowosądeckiego. Instruktorem kapeli i zarazem kompozytorem współczesnych pieśni ludowych jest Agnieszka Urbańska. Jej twórczość w zakresie tej dziedziny została wielokrotnie nagrodzona na przeglądach i konkursach „Współczesnej kultury ludowej”.
Kapela zdobyła między innymi:
I i III miejsce -„Festiwal Współczesnej Muzyki Ludowej” w Kamieniu Pomorskim
I i II miejsce -„Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków” w Lipianach
II miejsce i „Srebrna Sowa” w Krośnie Odrzańskim, gdzie również „Srebrną Małą Sowę” otrzymała Agnieszka Urbańska za własne teksty do muzyki ludowej.
ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „PRZYCZANKA” Zespół „Pyrzyczanka” został założony 2008. Kierownikiem zespołu jest Krystyna Jaskuła, a instruktorem zespołu j Artur Marcinkiewicz. Zespół występował na wielu festynach, różnego rodzaju spotkaniach, rocznicach i przeglądach, a dwa tygodnie temu na Przeglądzie wojewódzkim muzycznych zespołów ludowych zdobył nagrodę publiczności. W swoim repertuarze mają piosenki z różnych regionów Polski. Zespół działa pod egidą Pyrzyckiego Domu Kultury.
ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „DRZEWICZANIE „ Zespół działa od 25 lat przy Kostrzyńskim Centrum Kultury – gratulacje. Na repertuar zespołu składają się utwory ludowe, patriotyczne, kresowe, religijne, biesiadne, a także kompozycje własne. Zespół „Drzewiczanie” często koncertuje, ok. 40 koncertów rocznie, zarówno w Polsce jak i poza granicami. W ubiegłym roku reprezentował Kostrzyn nad Odrą we Włoszech oraz w Niemczech. Największe sukcesy zespołu to Gran prix na festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieni Pomorskim, Główną nagrodę – puchar Marszałka Województwa Lubuskiego oraz nagrodę Kresowianka 2012. Kierownikiem zespołu jest Krystyna Grzegorska a muzycznie zespół prowadzi Jan Piśko. A dziś na Pyrzyckiej scenie usłyszymy: „Oj Janie” – pieśń sobótkowa, „Pada deszcz” i „Pognam ci ja” – pieśni z regionu Wileńskiego oraz „Maryś moja Maryś”, „Wesele” i kompozycję własną „Bałaganie”.
KAPELA GÓRALSKA „BUKOWIAŃSKIE WIERCHY” Członkowie kapeli są laureatami głównych nagród na festiwalach w Kazimierzu, Żywcu, Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej, Nowym Targu, Przemyślu i wielu innych. Skład kapeli to troje skrzypiec i bas. Miedzy innymi 2010 roku zdobyli w kategorii kapel brązowe ZBYRKADŁO na Międzynarodowym Konkursie Kapel, śpiewaków i instrumentalistów ludowych w Zakopanem. Kapela „Bukowiańskie Wierchy” wystąpi w składzie: prym – Tomasz Buńda, I sekund – Andrzej Czernik Gracka, II sekund – Jakub Czernik Gracka, bas – Dariusz Buńda. Na pyrzyckiej scenie usłyszymy autentyczne melodie z regionu Podhala.
Na zakończenie dnia organizatorzy proponują DYSKOTEKĘ pod CHMURKĄ. O północy zakończy się drugi dzień festiwalu.
From & J.Sz.
no i co właśnie wróciłem. Powodów do narzekań nie ma. Klimat Folkloru jest fajny. Pogoda póki co dopisuje. Mega ślizgawa dla Dzieciaków , Gastronomia (szkoda że nie nasza) na niezłym poziomie i grają,śpiewają,tańczą. Hulaj dusza !!!
Prosze nie mowic ze jest folklor , to jest duzy festyn w miescie
Olech obserwator sedzia , radny maz , dyrektor PDK zona radnego , zastepca od OPS-u – DOSWIADCZENIE ZERO , i taki w tym roku folklor,ZENADA
zzera ich chciwosc
Ilość publiczności mówiła wszystko. Nie byłem przekonany do tego miejsca ale wypaliło. Jest trafione jeszcze trochę udogodnień i będzie super. Większy teren, zapach trawy i drzew a nie betonu i asfaltu. No i gastronomia wreszcie uczciwa. Co prawda, ranga festiwalu już nie ta ale wszystko się zmienia. My też juz się garbimy. Tak trzymać.
Przez 16 lat jestem na folklorze , tegoroczny jest najslabszy , jest to natomiast niezly festyn
Konczy sie tzw folklor , a na stronie internetowej Urzedu Miasta pustka , jest ponoc specjalny wydzial z 4 pracownikami , szybkosc informacji wyjatkowa
Potwierdzam, miałem wątpliwości co do lokalizacji imprezy. Po tłumach widzę, że było super.
Gratulację dla PDK i Burmistrza !!!